ویژگی‌های بودجه سال آینده تشریح شد
 

سرویس اقتصادی- میزان پیش بینی رشد اقتصادی، نرخ تورم،نرخ بیکاری، یارانه نقدی، مالیات و حقوق گمرکی برای سال ۱۳۹۷ اعلام شد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی اطلاعات، رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری ویژگی ها و تفاوت های بودجه سال آینده را تشریح کرد و گفت: برای سال آینده پیش بینی شده که میزان رشد اقتصادی با نفت به قیمت ۵۰ دلار به حدود ۵ر۵ درصد و با نفت به قیمت ۶۰ دلار به ۷ر۵ درصد برسد،این میزان برای رشد اقتصادی بدون نفت هم ۸ر۵ درصد و ۶ درصد خواهد بود.
به گفته دکتر محمدباقر نوبخت، همچنین پیش بینی شده که نرخ تورم هم بین ۱ر۹ درصد تا ۹ درصد و نرخ بیکاری بین ۳ر۱۱ و ۲ر۱۱ درصد باشد.
وی با بیان اینکه قرار است دولت از هزینه‌های خود کم کند، گفت: از جامعه می‌خواهم که ببینید این کار را کردیم یا خیر؛ بر این اساس اولین کاری که شده آن است که به هر دستگاهی که درخواست بودجه داشت، گفته شد دیگر آن بودجه ریزی سنتی که هر که می‌خواهد چیزی افزایش پیدا بکند، نیست؛ بلکه از دستگاه‌ها پرسیدیم چه اقداماتی می‌خواهید انجام دهید و بر این اساس قیمت تمام شده‌ محصول دستگاه ها را محاسبه کردیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: البته قانون در بند پ ماده ۷ گفته که ما هر سال ۲۰ درصد از ارقام بودجه کم کنیم و ما در همین سال اول ۳۴ درصد کاهش داشتیم .
وی به تهیه بودجه ١٣٩٧ بر اساس بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد اشاره کرد و گفت: این در حالی است که بودجه تغییراتی هم در اختصاص بودجه‌های عمرانی داشته که به منظور استفاده بهینه از منابع محدود برای پرداخت به بودجه‌های عمرانی از روش جدیدی استفاده کرده و بر مبنای حضور گسترده بخش خصوصی قرار دارد.
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه این روش، کار را به صورت شراکتی پیش خواهد برد، گفت: این روش بودجه ریزی، در دنیا به صورت خصوصی، عمومی و شراکتی پذیرفته شده است و در حال حاضر ۶۶ هزار پروژه استانی و ۶ هزار طرح ملی به سه گروه تقسیم شده اند.
وی با بیان اینکه گروه اول قابل واگذاری بوده که کارهای آن انجام شده است، گروه دوم مشارکت با بخش خصوصی و گروه سوم را نمی‌توان واگذار کرد و دولت باید آنها را تمام کند، اظهارداشت: البته باید توجه داشت که بودجه کل کشور ۱۱۹۴ هزار میلیارد تومان بوده و منابع عمومی بودجه ۳۶۸ هزار میلیارد تومان بوده و درآمدهای اختصاصی هم ۵۳ هزار میلیارد تومان است.
نوبخت تاکید کرد: درآمدها ناکافی است و بیشتر از این باید حقوق بدهیم، این غیر از طرح‌های عمرانی و اوراقی است که سال‌های قبل منتشر کردیم و سال آینده نزدیک به ۳۲ هزار میلیارد تومان پول اوراقی که منتشر شده را باید بپردازیم.
وی در تعریف بودجه شفاف گفت: در این تعریف باید منابع، برآورد مصارف و چگونگی نیل به اهداف شفاف و روشن باشد؛ البته طبق نظام GFS ( صندوق بین‌المللی پول)که از استانداردهای بین‌المللی پذیرفته شده است، درآمدها در لایحه بودجه ۹۷ مبلغ ۱۹۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است.
به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، این رقم نسبت به بودجه مصوب امسال ۱ر۱۱ درصد رشد دارد که مربوط به بخش‌های مالیات، گمرک و سایر است. رقم خالص مالیات ۱۰۵ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به مصوب قانون امسال ۷ر۶ درصد رشد نشان می دهد؛ البته می‌توان مالیات بیشتری داشت و فشار بیشتری به مؤدیان فعلی نیاورد؛ در عین حال اما کسانی هستند که مالیات نمی‌دهند.
وی افزود: اکنون ۴۰ هزار میلیارد تومان از محل کسانی که می‌شناسیم و درآمد دارند، اما طبق قانون معاف هستند، می‌توان درآمد داشت.همچنین لایه پنهان و غیرشفافی وجود دارد که درآمد داشته و فعالیت می‌کنند، اما مالیات نمی‌دهند یا مالیات آنها بایسته نیست، ضمن اینکه باید با بازبینی نسبت به گروه‌های معاف از مالیات، نگاه مان به بخش خاکستری اقتصاد معطوف شود.
معاون رئیس جمهوری درباره یارانه های نقدی در سال آینده گفت: یارانه باید به نیازمندان داده شود و کسانی که استحقاق آن را دارند، باید مشمول دریافت یارانه شوند؛ البته برای این موضوع دو روش وجود دارد، اول اینکه حساب بانکی ۸۰ میلیون نفر جمعیت کشور را سرکشی کرده که قطعا دعواهای کنونی به میان خواهد آمد؛ همانطور که در گذشته تجربه شد و در نهایت، ۳ تا ۴ میلیون نفر هم با حذف یارانه مواجه شدند.
وی افزود: روش دوم این است که یارانه به اشخاصی که تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند، تعلق گیرد؛ البته بخشی از مردم هم هستند که تحت پوشش این نهادها نبوده ولی مشمول دریافت یارانه هستند که بعد از بررسی، یارانه آنها را هم برقرار خواهیم کرد.
به گفته نوبخت، سال ۹۷ بنای دولت این است که به افراد نیازمند شناسایی شده یا آنها که نیازمند هستند و پس از بررسی ها شناسایی می شوند، یارانه پرداخت کنیم.
وی با اشاره به اینکه دیگر نیازی به مأموریت سازمان هدفمندی نیست و به صندوق رفاه اجتماعی تبدیل خواهد شد و وزارت کار می‌تواند مسئولیت آن را برعهده بگیرد، در پاسخ به سوالی مبنی بر تغییر قیمت بنزین در سال آینده، به مجوز ٤٨ هزار میلیارد تومانی برای درآمدزایی از محل اصلاح قیمت حامل های انرژی در بودجه امسال و سال‌های قبل اشاره کرد و گفت: دولت در این باره چند سال است که اقدام نکرده و درآمدها از این محل حدود ٣٣ هزار میلیارد تومان بوده و برای افزایش قیمت بنزین فعلی برنامه‌ای مشخص نیست و هر گونه تصمیمی در این زمینه اطلاع رسانی و اعلام می شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره سیاست اشتغالزایی دولت در سال ۹۷ گفت:اگر بتوانیم درست از منابع استفاده کنیم، به اهداف فقرزدایی و اشتغال دست خواهیم یافت؛ در بودجه ۹۷ هم این دو برنامه در نظر گرفته شده است، بنابراین بودجه سال آینده ویژگی هایی دارد که بودجه سال جاری ندارد.
وی افزود:بخش عمده ای از بودجه سال ۹۷ به استان‌ها اختصاص داده شده و تأکید شده که استانها می توانند تا ۵۰ درصد از محل صرفه جویی اعتباراتشان را به طرح‌های عمرانی همان استان اختصاص دهند.
معاون رئیس جمهوری با اظهار اینکه در بودجه سال ۹۷ تصمیمی برای افزایش ضرایب مالیاتی وجود ندارد و با توجه به نرخ تورم ۹ درصدی، مالیات به قیمت واقعی محاسبه شده و هیچ افزایشی نیافته است، افزود: معافیت‌های مالیاتی در بودجه سال آینده همچون امسال در نظر گرفته شده است.
وی همچنین از افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارکنان اعم از شاغلان و بازنشستگان در سال آینده خبر داد و افزود: دولت در سند برنامه ششم توسعه برای متناسب سازی و همسان سازی حقوق بازنشستگان اقدام کرده و با وجود تصویب مجلس، پیشنهاد دولت در شورای نگهبان رد شد.
نوبخت با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت با قدرت ادامه می یابد هر چند برای بقا، نیازمند بازنگری و اصلاح است، گفت: پارسال ۵ هزار میلیارد تومان به طرح تحول سلامت اختصاص یافت که امسال این اعتبار به ۱۰ هزار میلیارد تومان رسید و درصددیم این اعتبار را تا پایان سال به ۱۱ هزار میلیارد تومان برسانیم.
وی درادامه از اختصاص ۷۴ هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت ها، صندوق ها و نظام بانکی برای مابه التفاوت سود و وجوه اداره شده و به منظور ارزان کردن سرمایه گذاری در سال ۹۷ خبر داد و گفت: فروش روزانه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت به قیمت حدود ۵۵ دلار برای بودجه سال آینده پیش بینی شده است که بدین ترتیب مجموع درآمدهای نفتی حدود ۵۰ میلیارد دلار معادل حدود ۱۰۱ هزار میلیارد تومان است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین محاسبه نرخ دلار را برای سال آینده ۳۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: هم اکنون ۷۲ هزار طرح عمرانی نیمه تمام در کشور وجود دارد که شش هزار طرح آن ملی و مابقی استانی است. وی مجموع اعتبارات طرح های عمرانی کشور در سال آینده را ۱۲۸ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ۵۳ هزار میلیارد تومان از این مبلغ به روش مشارکتی خصوصی- عمومی جذب خواهد شد.
معاون رئیس جمهوری افزود: بر اساس برنامه ششم توسعه، هر سال باید ۹۵۵ هزار فرصت شغلی جدید در کشور ایجاد شود که نیازمند ۷۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است.
وی گفت: پیش بینی ما این است که علاوه بر بیکاران موجود، هر سال ۷۵۰ تا ۸۰۰ هزار نیروی کار جدید و متقاضیان شغل در کشور اضافه شود.

نسخه مناسب چاپ