صدور مجوز پرورش حیوانات حرام گوشت به شرط صادرات
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی از صدور مجوز لازم برای پرورش‌دهندگان حیوانات حرام گوشتی مانند کروکودیل و قورباغه و… به شرط صادرات خبر داد.
به گزارش خبرنگار ما، آیت‌الله حسن عالمی با اعلام این مطلب در نشست خبری یازدهمین همایش ملی فرهنگ و مدیریت جهادی که ۲۲ و ۲۳ آذر امسال در مشهد مقدس برگزار می شود، درباره امکان صدور مجوز پرورش برای حیوانات حرام‌گوشت با هدف صادرات، گفت: در دین ما حیواناتی وجود دارند که نمی‌توانند در زنجیره غذایی شهروندان کشورمان قرار بگیرد و حرام‌گوشت محسوب می‌شوند اما گاهی اوقات تولید و پرورش آنها یک سلسله منافعی برای پرورش‌دهندگان و تولیدکنندگان دارد.
وی افزود: به عنوان مثال برخی از حیوانات هستند که جنبه دارویی دارند و از آنها برای تولید دارو استفاده می‌شود اما حرام‌گوشت هستند و خوردن آنها حرام است؛ لذا در حکم شرعی به شرط آنکه مورد استفاده دارویی قرار بگیرد، مانعی ندارد. از سوی دیگر برخی حیوانات هم مصرف خوراکی ندارند اما به صورت داروهای غیرخوراکی مانند داروهای پوستی از آنها استفاده می‌شود که مانعی ندارد و برخی دیگر هم مصارف غیردارویی دارند که می‌توان به کروکودیل اشاره کرد .
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی افزود: پرورش کروکودیل از نظر اقتصادی برای تولیدکنندگان جذاب است، چرا که به عنوان مثال از پوست آن برای تولید محصولاتی مانند کیف و کفش و حتی لباس استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه کشورهای غیراسلامی از گوشت حیوانات حرام گوشت هم استفاده می‌کنند، می‌توان به شرط صادرات، آنها را تولید کرد که هیچ منعی ندارد. حتی در تماسی که با بیت رهبر انقلاب داشتم، اعلام شد که در این زمینه سختگیری صورت نگیرد و به شرط صادرات، مانعی برای تولید و پرورش ایجاد نشود. بنابراین اگر برای پرورش و تولید چنین حیواناتی مراحل قانونی لازم طی شود، مانعی از نظر شرعی وجود ندارد و مجوز لازم را به آنها می‌دهیم.
وی همچنین درباره چگونگی نظارت جمعی بر کشتار دام و طیور در کشتارگاه‌های داخلی و خارجی و انتقادات مطرح در این زمینه اظهار داشت: درباره کشتارگاه‌ها و نظارت شرعی جفا شده است، چرا که سختگیری بسیاری در این زمینه صورت می‌گیرد و تمامی کشتارها در داخل و خارج از کشور به صورت موردی تحت نظارت ناظران شرعی قرار می‌گیرد تا جایی که بدون امضا و مهر ناظر شرعی امکان ورود محموله گوشتی به ایران وجود ندارد. همچنین همه ناظران از اولین کشتار در روز تا آخرین آن در کشتارگاه‌ها حاضر و ناظر هستند که در هیچ کشور اسلامی اینگونه سختگیری نمی شود.
آیت الله عالمی درباره خوردن محصولات کشاورزی آلوده و مضر خاطرنشان کرد: خوردن محصولات حرام گوشت یا غذاهای حرام از نظر شرعی به تنهایی ممنوع نیست، بلکه در برخی موارد خوردن محصولی مانند شیر یا دیگر محصولات کشاورزی که دارای آلودگی بالا باشد و برای سلامت انسان مضر است، آن هم حرام می‌شود. حتی اگر آن محصول شیر باشد که به عنوان شفای همه بیماری‌ها شناخته می‌شود؛ بنابراین همه تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان در صورت آگاهی از آلوده بودن و مضر بودن آن مرتکب عمل حرام می‌شوند باید با آنها برخورد شود.

نسخه مناسب چاپ