بیانیه ۲۳۵ نماینده مجلس در محکومیت تصمیم اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا
سرویس سیاسی – اجتماعی : ۲۳۵ نماینده مجلس با امضای بیانیه‌ای متذکر شدند ایالات متحده آمریکا حتی به قراردادها و موافقتنامه‌های نیم‌بند خود هم اعتنایی نمی‌کند و با اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی آخرین میخ را بر تابوت روند به اصطلاح صلح در خاورمیانه کوبید.
به گزارش ایسنا، متن این بیانیه که محمدحسین فرهنگی عضو هیات رئیسه مجلس دیروز آن را درصحن علنی مجلس قرائت کرد به شرح زیر است:
«بیت‌المقدس قبله اول مسلمانان و مام مقدس برای همه ملت اسلامی است. متاسفانه اخیرا رییس‌جمهور تاجرمسلک ایالات متحده آمریکا آن را به عنوان پایتخت رژیم جعلی صهیونیستی اعلام کرده است و اتفاقا همین اقدام رییس‌جمهور آمریکا خود روشن‌ترین دلیل بر بی‌هویتی و ساختگی بودن رژیم صهیونیستی است که مجبور است یک به اصطلاح ابرقدرت با استفاده از عنصر زور و بدون توجه به سایر ابعاد موضوع سرزمین مسلمانان را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کند.
از طرف دیگر امروز باید خالص‌ترین سلام‌های خود را تقدیم روح مطهر امام عزیزالقدرمان کنیم که ماهیت این رژیم فاقد ماهیت را به خوبی شناخت و معرفی کرد که با رژیم صهیونیستی، منطقه روی صلح و آرامش را نخواهد دید و ساده‌اندیشانه آنکه در دهه ۱۹۹۰ میلادی جشن و پایکوبی ایجاد روند صلح در خاورمیانه را با موفقیت‌های اسلو یک و دو شادمانه برگزار کردند که امروز دریافتند که ایالات متحده آمریکا حتی به قراردادها و موافقتنامه‌های نیم بند خود هم اعتنایی نمی‌کند و با اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی آخرین میخ را بر تابوت روند به اصطلاح صلح در خاورمیانه کوبید. ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی که به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب «چنین تصمیمات سخیفی را از سر عجز اتخاذ می‌کنند» بدانند که امت اسلامی در برابر این اقدامات جنایت‌بار سکوت نمی‌کند و صد البته آمریکا مسئول عواقب این تصمیم خود است.
ما نمایندگان مجلس از همه کشورهای اسلامی خواستاریم که در اسرع وقت روابط دیپلماتیک خود را با رژیم صهیونیستی قطع کنند و همچنین مراودات اقتصادی خود را با آمریکا به حداقل کاهش دهند و پارلمان‌های کشورهای اسلامی، دولت‌های خود را در اصلاح مسیر متناسب با مطالبات امت اسلامی هدایت کنند.
بی‌تردید دولت و ملت ایران به پیروی از امام و رهبری همواره پشتیبان آرمان‌های مقدس اسلامی از جمله مبارزه با رژیم صهیونیستی با وجود همه اختلافات جناحی و سیاسی خود، یکصدا متحد هستند.»
مهم ترین مصوبات مجلس
نمایندگان مجلس همچنین با ماده‌ای در طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها موافقت کردند که در صورت تائید آن از سوی شورای نگهبان یا مجمع تشخیص مصلحت نظام سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد باز می‌گردد.
نمایندگان در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها ماده ۴ این طرح را به تصویب رساندند که براساس آن این قانون از زمان برگزاری دوره پنجم انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا لازم‌الاجر است.
در ماده ۱ این طرح نمایندگان مصوب کرده بودند که اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی امکان نامزدی در انتخابات شوراها را دارند.بر این اساس اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند و این ماده با ۱۵۳ رای موافق به تصویب رسید.
پیش از این شورای نگهبان ایرادی را درباره عضویت اقلیت‌های دینی در شوراهای اسلامی شهر و روستا وارد کرده بود و با رای دیوان عدالت اداری عضویت عضو زرتشتی شورای شهر یزد در این شورا تعلیق شده است.
نمایندگان مجلس همچنین در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها ماده ۳ این طرح را به تصویب رساندند که بر اساس آن هیات تطبیق مصوبات شهرستان‌های استان تهران به شرح زیر تشکیل می‌شود:
الف ـ هیات تطبیق مصوبات تهران، شهر ری و تجریش به عضویت و ریاست فرماندار تهران و عضویت یک قاضی به انتخاب رئیس قوه قضائیه و یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران به انتخاب این شورا تشکیل می‌شود. در این باره مصوباتی که به شهر‌ری و تجریش مربوط می‌شود‌، با‌حضور فرمانداران ری و شمیرانات بررسی می‌شود.
ب ـ هیات تطبیق مصوبات شهرهای باقرشهر، کهریزک و حسن‌آباد فشافویه و قیامدشت به عضویت و ریاست فرماندار شهرستان ری و عضویت یک قاضی به انتخاب رئیس قوه قضائیه و یکی از اعضای شورای اسلامی استان تهران به انتخاب این شورا تشکیل می‌شود.
ج ـ هیات تطبیق مصوبات شهرهای اوشان، فشم، میگون، شمشک و لواسان به عضویت و ریاست فرماندار شهرستان شمیرانات و عضویت یک قاضی به انتخاب رئیس قوه قضائیه و یکی از اعضای شورای اسلامی استان تهران به انتخاب این شورا تشکیل می‌شود.
د ـ هیات تطبیق مصوبات شورای اسلامی شهرهای بومهن و پردیس به عضویت و ریاست فرماندار شهرستان پردیس و عضویت یک قاضی به انتخاب رئیس قوه قضائیه و یکی از اعضای شورای اسلامی استان تهران به انتخاب این شورا تشکیل می‌شود.
از طرفی در مصوبه‌ای مقرر شد دبیرخانه دائمی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها در مجلس مستقر شود. نمایندگان مجلس در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها ماده ۲ این طرح را تصویب کردند که براساس آن دبیرخانه دائمی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات در مجلس در اجرای ماده ۵۳ این قانون با امکانات موجود در مجلس مستقر می شود.بر این اساس کمیسیون شوراها موظف است
آیین‌نامه ساختار متناسب را تدوین کند‌، به تصویب برساند ، حداکثر در مدت ۶ ماه آن را تهیه کند و به منظور تصویب در اختیار کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس قرار دهد.همچنین طرح یک فوریتی اصلاح قانون بودجه سال ۹۶ که در آن برداشت از یارانه خانوارها برای کمک به زلزله زدگان پیشنهاد شده بود به کمیسیون برنامه و بودجه بازگشت.
نمایندگان مجلس در جلسه علنی دیروز پس از تصویب کلیات طرح اصلاح قانون بودجه سال ۹۶ وارد جزئیات آن شدند.پیش از تصویب کلیات این طرح علی لاریجانی گفت: این که برای کمک به زلزله زدگان از یارانه اقشار دیگر گرفته شود موضوعی است که با برنامه ششم مغایرت دارد، اما بحث ما کلیات این طرح است و پس از تصویب کلیات می‌توانیم اشکالات را رفع کنیم.رئیس مجلس همچنین تاکید کرد که موارد پیش‌بینی‌شده برای کمک به زلزله زدگان
‌فقط مختص به کرمانشاه نیست و سایر مناطق زلزله زده هم می توانند از آن بهره مند شوند.در این طرح پیش‌بینی شده است در مدت ۴ ماه پایانی امسال ۱۰ درصد از مبالغ پرداختی از هر یک از افراد خانوار بابت اجرای قانون هدفمندی به استثنای خانواده‌های زیر پوشش کمیته امداد، بهزیستی و افراد ساکن در منطقه زلزله زده به طور ماهانه کسر و برای ترمیم زیرساخت‌های اصلی مناطق زلزله زده اختصاص پیدا کند و مجلس پس از تصویب کلیات این طرح وارد بررسی جزئیات آن شد.
با توجه به برخی انتقادات درباره جزئیات این طرح به ویژه در بخش برداشت از یارانه نقدی خانوارها برای کمک به زلزله‌زدگان رئیس مجلس اعلام کرد که این طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه باز می گردد.
وزیر نفت کارت زرد گرفت
وزیر نفت هم در جلسه علنی مجلس با تاکید بر ضرورت توسعه تکنولوژی و توجه به محصولات تولید داخلی در عین حال گفت که این وزارتخانه به موجب مصوبه مجلس برای خرید محصولات داخلی باید مناقصه برگزار کند که در نتیجه از توضیحات وزیر نفت نمایندگان مجلس قانع شدند.
همچنین در این جلسه حسینعلی حاجی دلیگانی در جریان طرح سئوال خود از وزیر نفت گفت که اجرای طرح برندینگ موجب ایجاد شبکه واسطه‌گری می شود و فقط یک دلال به زنجیره تولید تا فروش اضافه می‌کند که نمایندگان پس از استماع اظهارات نماینده سئوال‌کننده و توضیحات وزیر نفت اعلام کردند که قانع نشده‌اند و زنگنه از مجلس کارت زرد گرفت.
در ادامه بیژن نامدار زنگنه حمایتش از تشکیل شرکت‌های واسط بین شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز برای توزیع بنزین و گاز جایگاه نفت و بنزین و سی ان جی دفاع کرد و آن را مطابق با قانون نفت دانست.
افزایش قیمت بنزین در لایحه بودجه ۹۷
وزیر نفت در گفتگو با خانه ملت هم با بیان این که افزایش قیمت بنزین در بودجه سال ۹۷ دیده شده است، افزود: زمان و چگونگی افزایش قیمت بنزین هنوز مشخص نیست.
زنگنه در باره انتشار اخباری مبنی بر افزایش قیمت بنزین، گفت:هر وقت لازم شد دولت موضوع افزایش قیمت بنزین را اعلام می کند.وزیر نفت با بیان این که افزایش قیمت بنزین در بودجه سال ۹۷ دیده شده است، افزود: این که چه زمانی و چگونه افزایش قیمت بنزین اعمال شود، هنوز مشخص نیست. عضو کابینه دولت دوازدهم، تصریح کرد:بحث مبلغ قیمت بنزین هنوز باز است و این تصمیم در مجلس جای بحث دارد.

نسخه مناسب چاپ