کوتاه از سراسر جهان
 

عبدالباری عطوان: سردار سلیمانی پیروز هر نبردی است
فارس: «عبدالباری عطوان»، نویسنده سرشناس عرب و سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» در یادداشتی با عنوان «ترامپ تیر خلاص را به فتنه طائفه‌ای و پروژه جنگ شیعه و سنی شلیک کرد» گفت: ایران و ترکیه دو کشور غیرعرب بودند که برنده توطئه‌چینی رئیس‌جمهوری آمریکا در شناساندن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل شدند. وی افزود: سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در جنگی ورود نکرده مگر آنکه پیروز از آن بیرون آمده باشد؛ در بحران کردستان عراق ورود کرد و توطئه همه پرسی جدایی آن از عراق را ناکام گذاشت، در سوریه در کنار ارتش سوریه مبارزه کرد و در تسلط مجدد دولت بر بیش‌تر نقاط این کشور مشارکت داشت، الحشد الشعبی را در عراق تاسیس کرد و به آنها قدرت داد تا موصل و بیش‌تر شهرهای عراق را آزاد کنند و هم اینک وی به فلسطین و قدس اشغالی نفوذ یافته، آن هم در شرایطی که کشورهای عربی با پروار کردن ارتش‌هایشان بی جهت فخرفروشی می‌کنند. عطوان افزود: وقتی ژنرال قاسم سلیمانی آشکارا با فرماندهان گردان‌های عز الدین قسام شاخه نظامی جنبش حماس و گردان‌های قدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی تماس گرفته و بر آمادگی ایران برای حمایت کامل از نیروهای مقاومت در مقابله با اسرائیل تاکید کرد و همزمان سایت‌های ایرانی تصاویری از ژنرال سلیمانی را بر فراز قبه الصخره در قدس اشغالی و مرز لبنان و فلسطین منتشر کردند، این یعنی ایران قوی‌ترین متحد فلسطینیان و انتفاضه آنها شده است، آن هم زمانی که بیش‌تر رقبای عرب ایران در حاشیه خلیج فارس سرگرم عادی سازی روابط خود با اسرائیل و همدستی با اقدام ترامپ در یهودی سازی قدس شریف هستند.

کشف شبکه‌ بانکی داعش در ترکیه و لبنان
ابنا: فرانسه از شناسایی شبکه‌ای متشکل از ۲۰۰ نفر از کارکنان بانک‌ها در لبنان و ترکیه خبر داد که به نفع داعش فعالیت می‌کردند.وزارت اقتصاد فرانسه که مامور پیگیری مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم است، این خبر را اعلام کرد.به گفته مسئولان فرانسوی، این کارکنان بانک‌ها، پول هایی را که در اصل برای داعش بود با هدف ادامه فعالیت این گروه دریافت می‌کردند. این افراد از طرف های خارجی پول ها را جمع آوری می‌کردند.

درگیری قبیله ای در سودان جنوبی با ۱۷۰ کشته
ایرنا : درگیری های قبیله ای در سودان جنوبی طی یک هفته گذشته، ۱۷۰ کشته و حدود ۲۰۰ زخمی برجا گذاشت. در پی این درگیری ها، دولت سودان جنوبی حالت فوق العاده اعلام کرد و در مناطق پرتنش که صحنه غارت و تعرض به زنان و ربودن کودکان شده، نیروی نظامی مستقر کرده است. شغل ساکنان مناطق قبیله ای در سودان جنوبی، دامداری است و قبایل مختلف برسر چراگاه ها با هم در رقابت هستند.

شنیدن نام ترامپ برای اکثر آمریکایی‌ها واژه «احمق» را تداعی می کند
فارس: نتایج یک نظرسنجی در آمریکا نشان می‌دهد اولین واژه‌ای که اکثر آمریکایی‌ها بعد از شنیدن نام دونالد ترامپ به ذهنشان خطور می‌کند، کلمه احمق است. ‌با توجه به گزینه‌های باز برای انتخاب اولین کلمه‌ای که بعد از شنیدن نام دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به ذهن خطور می‌کند، اکثر شرکت‌کنندگان در نظرسنجی دانشگاه «کوئینی پیاک» از لفظ احمق برای وی استفاده کردند. ۴۴ درصد نیز گفتند اولین کلمه‌ای که بعد از شنیدن نام ترامپ به ذهنشان خطور می‌کند، «دروغگو» است و ۳۶ درصد نیز گفتند اولین واژه ای که بعد از شنیدن نام ترامپ به ذهن شان خطور می‌کند، «بی‌کفایت» است.

استرالیا معلم و بازرگان برای جاسوسی استخدام می‌کند
تسنیم: آژانس جاسوسی خارجی استرالیا قصد دارد نیروهای جدید به عنوان جاسوس استخدام کند. این ماموران مخفی می‌توانند از میان افرادی انتخاب شوند که بطور مثال به حرفه معلمی یا بازرگانی مشغولند یا در بخش ارائه خدمات به مشتریان کار می‌کنند. برنامه استخدام نسل جدید جاسوس‌های استرالیایی روز دوشنبه راه‌اندازی شد. سازمان اطلاعات سری استرالیا اعلام کرده است که از «جیمزباندهای» جدید خود برای خدمت در راستای منافع ملی این کشور استفاده خواهد کرد.

نظامیان آمریکایی در ژاپن حادثه آفریدند
مهر: سقوط یک شیء از بالگرد ارتش آمریکا به یک مدرسه در اوکیناوا، به اعتراضات علیه حضور نظامیان این کشور در ژاپن دامن زد. رسانه های ژاپن از سقوط پنجره یک بالگرد آمریکایی به مدرسه ای در اوکیناوا که منجر به زخمی شدن یک دانش آموز پسر شد، خبر دادند. در پی وقوع این حادثه مقامات و ساکنان جزیره اوکیناوا بار دیگر علیه حضور نظامیان آمریکایی تظاهرات کردند. فرماندار اوکیناوا نیز با در دست داشت تصویری از پنجره شکسته این بالگرد آمریکایی، اعتراض خود به حضور آمریکایی ها در خاک کشورش را به نمایش گذاشت.

نسخه مناسب چاپ