اردوغان: علیه تصمیم ترامپ درباره قدس، به شورای امنیت شکایت می‌کنیم
سرویس خارجی: رئیس جمهوری ترکیه گفت: برای لغو تصمیم آمریکا درباره قدس، ابتدا به شورای امنیت و سپس به اجلاس عمومی سازمان ملل شکایت می‌کنیم.
«رجب طیب اردوغان»‌ اعلام کرد که به زودی فرایند لازم برای لغو تصمیم آمریکا درباره قدس را در سازمان ملل آغاز می‌کنیم.اردوغان طی یک سخنرانی تلویزیونی از استانبول برای تظاهرکنندگان ترکیه‌ای علیه رژیم صهیونیستی و آمریکا در قونیه، گفت: ما به عنوان کشورهای اسلامی، اعتبارات جدیدی را برای حمایت از مردم فلسطین اختصاص خواهیم داد. وی افزود: ابتدا موضوع را به شورای امنیت می‌بریم و اگر از وتو استفاده شد، آنگاه دوباره به اجلاس عمومی باز می‌گردیم تا تصمیم آمریکا را لغو کنیم. رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه هم‌اکنون ۱۳۷ کشور، دولت فلسطین را به رسمیت می‌شناسند، گفت برای بیشتر شدن این تعداد، طرح‌هایی را آغاز خواهیم کرد.وزیر خارجه ترکیه هم از تاسیس سفارت در قدس شرقی، به شرط به رسمیت شناخته شدن آن از سوی جهانیان به پایتختی فلسطین، خبر داد. «مولود چاووش‌اوغلو» گفت زمانی که جهان قدس شرقی را به پایتختی دولت فلسطین به رسمیت بشناسد، آنگاه ترکیه نیز در این منطقه، سفارت تاسیس می‌کند. در این راستا دولت لبنان هم کمیته‌ای تشکیل داده تا به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت فلسطین را رسماً بررسی کند. دولت لبنان اعلام کرد تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا علیه قدس «مردود و باطل» و فاقد مشروعیت بین‌المللی است. یک مقام ارشد در دولت کویت نیز از رایزنی‌های طرف کویتی با فلسطین برای بازگشایی سفارت این کشور در رام‌الله، خبر داد. «شیخ احمد ناصر محمد الصباح» معاون وزیر خارجه کویت، اعلام کرد که رایزنی‌هایی با طرف فلسطینی برای بازگشایی سفارت این کشور در فلسطین در حال انجام است و قرار است مقر آن در رام‌الله، مرکز کرانه‌ باختری واقع شود.
افشای سندی درباره عربستان
اسنادی که به تازگی منتشر شده، نشان دهنده ‌تلاش عربستان برای درخواست از رژیم صهیونیستی جهت حمله به مصر و سوریه و اشغال کامل شهر قدس است. به گزارش پایگاه خبری الشرق، بر اساس این سند که در تاریخ ۲۷ دسامبر ۱۹۶۶ میان کاخ پادشاهی عربستان و کاخ سفید رد و بدل شده، عربستان به صراحت از رژیم صهیونیستی خواسته است صحرای سینا را اشغال کند تا مصر شکست بخورد. نکته عجیب در این سند این است که عربستان همچنین به دنبال تقویت ارکان دولت صهیونیستی بوده و پیشنهاد حمله به سوریه و جدا کردن بخشی از اراضی این کشور (جولان) را مطرح کرده بود. نکته عجیب‌تر در این سند درخواست ریاض از اسرائیل برای تسلط بر نوار غزه و کرانه باختری است تا فلسطینی‌ها هیچ طمعی در اراضی تحت مدیریت عربی نداشته باشند و به آنها اجازه تحرک از طریق این مناطق داده نشود. در این حال «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان در واکنش به پیشنهاد «جبران باسیل» وزیر خارجه این کشور برای تاسیس سفارت در قدس هشدار داد که این مساله ممکن است به اصل یکپارچگی قدس ضربه وارد کند و باعث سوء استفاده رژیم صهیونیستی شود. بری گفت: قدس شرقی و غربی نداریم؛ کل قدس پایتخت فلسطین است. معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان هم در سخنانی تأکید کرد که تنها راه بازپس‌گیری فلسطین و قدس مقاومت و انتفاضه بوده و گفت‌وگوهای صلح در واقع گفت‌وگو برای تسلیم شدن است. ابوآلا الولائی دبیرکل گردان‌های سیدالشهداء عراق نیز گفت که گروه‌های مقاومت عراق آماده حمایت از قدس هستند. از طرفی رؤسای پارلمان‌های عربی در پایان نشست اضطراری خود در مغرب تأکید کردند که آمریکا صلاحیت نظارت بر روند صلح بین فلسطین و اسرائیل را ندارد. اتحادیه اروپا هم گفت که مواضع اتحادیه اروپا در قبال قدس تغییر نکرده است. تلویزیون رژیم صهیونیستی هم فاش ساخت که رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر بلژیک در راستای تدوین طرحی علیه تصمیم دونالد ترامپ، برای معرفی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی تلاش می‌کنند. وزارت خارجه چین هم اعلام کرد، این کشور از تأسیس کشور مستقل فلسطینی بر اساس مرزهای سال ۱۹۶۷ با پایتختی قدس شرقی حمایت می‌کند.
تظاهرات میلیونی در غزه
مردم فلسطین دیروز تظاهراتی را با عنوان «میلیون‎ها نفر برای قدس» در غزه برگزار کردند. این تظاهرات به دعوت گروه‎های مختلف فلسطینی برگزار شد. جنبش‏های فتح، حماس و جهاد اسلامی دو روز گذشته طی بیانیه‏ای مشترکی اعلام کردند که فلسطینیان در این تظاهرات صدای خود را برای حمایت از قدس، وطن و هویت خود بلند خواهند کرد. از سویی بعد از گذشت یک هفته از تصمیم جنجالی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی که خشم و ناراحتی جهانی را به دنبال داشت، اعتراضات مردمی برای حمایت از قدس همچنان در سراسر جهان ادامه دارد.
در این حال منابع صهیونیستی از تعویق چند روزه سفر معاون اول رئیس‌جمهوری آمریکا به اراضی اشغالی خبر دادند که قرار بود فردا یکشنبه انجام شود. در چنین شرایطی شهرک نشینان صهیونیست در حالی که از حمایت شدید نظامیان صهیونیست برخوردار بودند، به مسجدالاقصی یورش بردند. خبر دیگر اینکه جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به مناطقی در نوار غزه حمله کردند. منابع رسانه ای هم از عملیات شهادت طلبانه در کرانه باختری و شهادت عامل عملیات به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست خبر می دهند. در رویدادی دیگر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به اتهام مشارکت در پرونده های فساد مالی برای هفتمین بار بازجویی شد.

نسخه مناسب چاپ