جهت‌ یابی بهتر و اکتشاف در معادن با اندازه‌ گیری اتم‌‌ها
 

به تازگی فیزیکدانان با مطالعه دستگاه‌ های اندازه‌ گیری اتم، موفق به دنبال کردن بهتر آب و مواد معدنی و ساخت سیستم‌های جهت‌یابی‌ شده‌‌اند.‌«ساموئل نولان»، کاندید دکترای دانشگاه کوئینزلند گفت: “این مطالعه به بررسی چگونگی کاهش خطا در تداخل سنج ‌های اتمی و دستگاه هایی می ‌پردازد که وظیفه اندازه گیری دقیق مقادیر مختلف فیزیکی چون زمان، میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی، شتاب و چرخش را برعهده دارند.”
تداخل ‌سنج‌ های اتمی در صنعت استخراج معادن استفاده می ‌شوند. این دستگاه ها در زمین برای بررسی آن چه در زمین است و در دریا برای بهبود ناوبری کاربرد دارند و همچنین حرکت آب در سراسر سیاره را مسیریابی
می‌کنند. نولان به دنبال همکاری با دکتر «استوآرت اسزیگتی»، از مرکز ارزیابی ARC برای سیستم‌ های‌ کوانتومی مهندسی شده، دانشگاه کوئینزلند و دکتر «سایمون هین» از دانشگاه «ساسکس» روشی را برای کاهش خطا در دستگاه‌ های اندازه ‌گیری اتم ارائه داد. این روش انعطاف ‌پذیری بیشتری در طراحی سنسورهای کوانتومی فراهم می ‌کند و به این دستگاه‌ها اجازه می‌دهد تا با دقت بی‌سابقه‌ای کار کنند.
دقت اندازه‌گیری در تداخل سنج های اتمی می‌تواند با بهره برداری از ویژگی های عجیب و غریب امواج کوانتومی با نام «نفوذ کوانتومی» تقویت شود ولی تاکنون نتوانسته ‌اند با سنسورهای دقیق‌تر رقابت کنند. درهم تنیدگی کوانتومی پدیده‌‌ای است که اینیشتن آن را با عنوان «اقدام شبح وار در یک فاصله» نامید.
این روش جدید پیشنهادی به اتم اجازه می‌ دهد تا به نحوی بسیار مقاوم در برابر سر و صدا، اندازه گیری شود و مشکل دستگاه‌ های اخیر را نداشته باشد و همچنین می ‌تواند به انتقال فیزیک آزمایشی از آزمایشگاه ‌ها به دنیای واقعی کمک کند.

code

نسخه مناسب چاپ