یادگار گرامی امام: سلامت حاکمیت با نظارت رسانه‌ها میسر می‌شود
 

یادگار گرامی امام با تاکید بر آسیب شناسی سلامت رسانه‌ها یادآور شد: حتی سلامت قوه قضاییه و نهادهای عمومی هم با حضور افکار عمومی میسر است که رسانه‌ها نمایندگی آن را بر عهده دارند.
وی با تاکید بر این که بی تردید سلامت یک جامعه در گرو نظارت است، اظهار داشت: هیچ نظارتی قوی تر از افکارعمومی نیست. همزمان با بیست و پنجمین سالگرد انتشار روزنامه همشهری، مدیرعامل و اعضای تحریریه نشریات موسسه همشهری ظهر روز جمعه با حضور در جماران با یادگار گرامی امام حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی دیدار و گفتگو کردند.
سید حسن خمینی در این دیدار در سخنانی با اشاره به تحول آفرینی روزنامه همشهری در عرصه رسانه ای و پیشگام بودن آن در عرصه روزنامه‌های نوین، این تحول را معلول شناخت لوازم آن زمانه از جهت فرم و شکل کار و همچنین مخاطب شناسی، بیان کرد و یادآور شد: در عرصه سخن، «خوب بودن» با پاسخ به سئوال «برای چه کسی» تعیین می شود، چرا که شما باید با هرکس به اقتضای جایگاهش شیوه گفتگو را انتخاب کنید و به عنوان مثال، با دلباختگان یک مکتب و دشمنان آن باید به دو گونه متفاوت سخن بگویید.
وی عدم تعریف مخاطب را دلیل شکست بسیاری از رسانه‌ها دانست و گفت: یکی از رموز موفقیت همشهری شناخت مخاطب و گم نکردن این مخاطب در فراز و فرودهای فضای رسانه ای و تداوم ارتباط خود با آنها بود.
سید حسن خمینی، «شناخت نیاز به بخش آگهی» را از دیگر علل توفیق روزنامه همشهری خواند و گفت: فرم همشهری بسیار موفق است و ساختار طراحی آن فضایی برای جنجال آفرینی ندارد.
وی با تاکید بر ضرورت آینده پژوهی و فهم نیازهای روز توسط رسانه‌ها، یادآور شد: امروز تاثیرگذاری شبکه‌های ‌اجتماعی در جهان ماهیت روزنامه را به چالش کشیده است و می تواند آنها را دچار بحران هویت کند؛ گرچه کماکان توان اثرگذاری رسانه‌های چاپی به خاطر وجود عینی و فیزیکی آن‌ها بیشتر است.
یادگار امام در ادامه سخنان خود، با بیان این که کثرت خبر باعث عدم تعمق در اخبار می شود، افزود: یکی از آفات فضای مجازی این است که حداکثر بیش از یک روز در ذهن مخاطب نمی ماند.
وی با تاکید بر این که امروز مخاطبان به جای خبر به دنبال خواندن تحلیل و سخن خاص هر روزنامه هستند، اعضای تحریریه همشهری را به توجه به این نکته توصیه کرد.سید حسن خمینی با بیان این که امروز دیگر نه شکل و فرم کار بلکه نوع محتوای تولیدی در رسانه‌ها مهم است،«استفاده از اندیشمندان هر حوزه» را باعث توفیق بیشتر هر رسانه دانست.
یادگار امام در ادامه سخنان خود به نقش اجتماعی رسانه‌ها اشاره کرد و با تاکید بر اینکه بی تردید سلامت یک جامعه در گرو نظارت است، اظهار داشت: هیچ نظارتی قوی تر ‌از افکارعمومی نیست، زیرا اکثر انسان‌ها به دلیل فطرت خویش می خواهند خوب دیده شوند و در غیر این صورت انگیزه ای برای بهتر شدن نخواهند داشت.
وی با اشاره به این که نماینده افکارعمومی رسانه‌ها هستند، تاکید کرد: وجود رسانه برای کنترل فساد شرط لازم است اما کافی نیست و اگر رسانه‌ها به این امر توجه نکنند گرفتار فاجعه خواهیم شد. همان طور که در بسیاری کشورها علی رغم وجود رسانه‌های متعدد و ظاهرا آزاد، به خاطر به خدمت درآوردن آنها توسط اهالی قدرت فساد حاکم است.
سید حسن خمینی با تاکید بر آسیب شناسی سلامت رسانه‌ها یادآور شد: حتی سلامت قوه قضاییه و نهادهای عمومی هم با حضور افکار عمومی میسر است که رسانه‌ها نمایندگی آن را بر عهده دارند.
وی با اشاره به وجود امکان سخت افزاری تاسیس رسانه برای همه افراد و به چالش کشیدن هرکس توسط آنها، ادامه داد: با توجه به شکل گیری چنین مجالی اصحاب رسانه خودشان باید به راه‌های حفظ سلامت این محیط بیندیشند و در این مسیر هرکس غیراز آنان وارد شود فلسفه کار از بین می رود.یادگار گرامی امام با تاکید بر این که راه سلامت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی از مسیر رسانه‌ها می گذرد، تاکید کرد: هر رسانه باید اعتماد مخاطبان خود را جلب کند و برای آنان این اطمینان را حاصل کند که در قبال ایجاد سلامت نفعی برای خودش به دست نمی آید.
سید حسن خمینی در پایان، رسانه‌های ایران را عموما شریف و بی چشمداشت معرفی کرد و گفت: این شغل در کنار سختی‌ها و دشواری‌ها شیرینی‌های خود را دارد و دلیل تداوم فعالیت اهالی آن هم وجود همین بخش‌های دلچسب است.
در ابتدای این دیدار، مرتضی حاجی مدیرعامل موسسه همشهری، ترویج امید، نشاط و آینده نگری و زندگی سرشار از امید به آینده را هدف همشهری از ابتدای کار خود برشمرد و گفت: در دوره جدید بنا داریم به سنت
نشاط‌آفرینی و امید به آینده پایبند باشیم.
وی افزود: می خواهیم همشهری برای تمام هموطنان باشد؛ گرچه نقطه ثقل آن تهران به عنوان پایتخت جمهوری اسلامی ایران است.حاجی همچنین گزارشی از روند کار در موسسه همشهری بیان کرد.
همچنین خسرو طالب زاده مدیرمسئول روزنامه همشهری در سخنانی، آزادی، قانون و مردم را سه رکن سخنان امام در باره مطبوعات ذکر کرد و گفت: همشهری تلاش می کند زبان مردم باشد زیرا روزنامه ای فرهنگی اجتماعی است و وظیفه خود می داند به حل مشکلات مردم کمک کند.
جواد دلیری عضو شورای سردبیری روزنامه همشهری هم در سخنان کوتاهی به معرفی بخش‌های مختلف تحریریه و مدیران آن پرداخت.

نسخه مناسب چاپ