کوتاه از سراسر جهان
 

دستور رهبر کره شمالی برای ممنوعیت فروش شیرینی‌هایی که خود به آن علاقه ندارد!
ایسنا: یک شهروند کره شمالی پس از فرار به کره‌ جنوبی اعلام کرد کیم جونگ اون رهبر کره شمالی فروش شیرینی‌هایی مانند شوکوپای(کلوچه شکلاتی) را که به آن علاقه‌ای ندارد در مغازه‌های این کشور ممنوع کرده است. وی گفت: شیرینی‌هایی مانند کلوچه شکلاتی که در کشورهای دیگر جهان به فروش می‌رسد در مغازه‌های کره شمالی به دلیل اینکه شکلات‌های وارداتی آن از نظر کیم جونگ اون، سمبلی از کاپیتالیسم هستند، ممنوع شده‌اند. به گفته این فرد، رهبر کره شمالی از این مدل شکلات‌ها بیزار است، البته با وجود ممنوعیت، این کلوچه‌های شکلاتی در بازار سیاه کره شمالی با قیمت بیشتر به فروش می‌رسد.

هزینه ۲۲ میلیون دلاری آمریکا برای تحقیق درباره بشقاب پرنده ها
مهر: وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در برنامه ای محرمانه ۲۲ میلیون دلار را برای تحقیق در خصوص بشقاب پرنده ها هزینه کرده است. وزارت دفاع آمریکا این هزینه را از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ انجام داده و این عملیات محرمانه در سال ۲۰۰۷ آغاز شده و تعداد بسیار اندکی از مقامات آمریکایی از آن باخبر بوده‌اند. هری رید، سناتور بازنشسته دموکرات که تا سال گذشته رهبری دموکرات‌ها در کنگره آمریکا را بر عهده داشت بانی اصلی این عملیات بوده است. هری رید به رسانه‌ها گفت: از این که مسبب اجرای چنین عملیاتی شدم شرمسار و خجل نیستم چون ما کاری را انجام دادیم که هیچ کس پیش از ما سراغش نرفته بود. روزنامه نیویورک تایمز می‌گوید در میان اسناد مربوط به این عملیات محرمانه گزارش‌هایی از ثبت مشاهدات مربوط به اشیای عجیب و غریب که با سرعت در آسمان حرکت می‌کردند وجود دارد.

«بن سلمان» گران ترین قصر دنیا را خرید
ایرنا: ولیعهد سعودی که مدعی مبارزه با فساد در عربستان است، قصر «فاره» متعلق به لویی چهاردهم را در فرانسه با پرداخت ۳۰۰ میلیون دلار خریداری کرد؛ بنایی که گران ترین قصر دنیا به شمار می رود. روزنامه نیویورک تایمز، این قصر را به یک اسباب بازی جدید تشبیه کرد که شاهزاده سعودی آن را به دارایی های گران قیمت خود افزوده است. این روزنامه آمریکایی در وصف این قصر نوشت: قصر فاره دارای دو فواره طلایی و مجسمه‌های مرمری و گردشگاهی به مساحت ۴۲۰۰ متر مربع است. نیویورک تایمز در ادامه به خرید کشتی تفریحی ۵۰۰ میلیون دلاری و تابلوی ۴۵۰ میلیون دلاری لئوناردو داوینچی در گذشته توسط این شاهزاده سعودی اشاره کرد. این ولخرجی های محمد بن سلمان در حالی جریان دارد که اقتصاد عربستان به دلیل کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی و هزینه های سرسام آور جنگ یمن و کمک آل سعود به گروه های تروریستی در عراق و سوریه به شدت دچار رکود شده و دولت سعودی در همین راستا سیاست ریاضت اقتصادی را در پیش گرفته است.

مرگ خواهر رئیس‌جمهوری هندوراس در سقوط بالگرد
فارس: خواهر رئیس‌جمهوری هندوراس و پنج نفر دیگر در سقوط بالگرد جان باختند. ارتش هندوراس اعلام کرد بالگرد حامل «هیلدا هرناندز» خواهر «اورلاندو هرناندز» رئیس‌جمهوری هندوراس که از مشاوران نزدیک وی نیز بود سقوط کرد و هر شش سرنشین آن کشته شدند. به نوشته رویترز، لاشه این بالگرد و جسد شش سرنشین آن پیدا شده اما به دلیل شرایط آب و هوایی نامساعد، امکان فرود و تجسس در منطقه وجود ندارد.

تونی بلر به عرصه سیاست بازمی گردد
تسنیم: نخست وزیر اسبق انگلیس که نقشی جنجالی در اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ داشت، اکنون تمایل خود را برای بازگشت به عرصه سیاسی این کشور اعلام کرده است. تونی بلر در حالی قصد بازگشت به عرصه سیاسی را دارد که به شدت با خروج و جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت کرده است. بلر که اوایل امسال تمایل خود را برای مخالفت با پوپولیسم در عرصه سیاسی انگلیس اعلام کرد و یک سازمان غیردولتی موسوم به تغییر جهانی را پایه گذاری کرده است، اکنون به دنبال متوقف کردن روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است. بلر گفته است: هنوز این امکان وجود دارد که مانع از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شویم.

برکناری فرمانده نیروی دریایی آرژانتین درپی ناپدیدشدن زیردریایی
فارس: فرمانده نیروی دریایی آرژانتین درپی مفقود شدن یک زیردریایی با ۴۴ سرنشین، برکنار شد. بعد از گذشت یک ماه و پیدا نشدن این زیردریایی نظامی، دریادار «مارسلو سرور» از سمت فرماندهی نیروی دریایی برکنار شد. تا کنون دو مقام ارشد دیگر نیروی دریایی آرژانتین نیز در همین رابطه برکنار شده‌اند. منابعی در ارتش آرژانتین می‌گویند «مائوریسیو ماکری» رئیس‌جمهوری این کشور قصد دارد بخش اعظمی از فرماندهان نیروی دریایی این کشور را به بازنشستگی اجباری بفرستد.

نسخه مناسب چاپ