زاویه
نقد استراتژی امنیت ملی آمریکا
نقد استراتژی امنیت ملی امریکا عنوان تحلیلی است که سیدعطاء‌الله مهاجرانی در سایت شخصی خود منتشر کرده است. در این تحلیل می‌خوانیم‌:
استراتژی امنیت ملی آمریکا، یک سال پس از ریاست جمهوری ترامپ ، دوشنبه ۲۷ آذرماه ر ۱۸ دسامبر ۲۰۱۷ منتشر شد. متن در ۶۸ صفحه تنظیم شده است. ترامپ یادداشتی خطاب به دوستان یا بر و بچه های آمریکایی نوشته است! نخستین جمله اش این است: « شما مرا انتخاب کردید تا امریکا عظمت خود را به دست آورد.» در پایان یادداشت سه صفحه ای ترامپ امضای اوست. امضایی شبیه منحنی قلب بیماری که دچار اضطراب و یا
نا آرامی است. می گویند امضا ها شکل نمادین انسان هاست. آفرینش خویش یا ترسیم خویش با نشانه ها..
تاکید ترامپ و بیانیه به نحو مکرر بر قدرت آمریکاست. واژه قدرت در میان موضوعات و ایران در میان کشورها بیش از هر واژه دیگری تکرار شده اند.
از چند زاویه می توان استراتژی امنیت ملی آمریکا را نقد کرد.
یکم: چنان که انتظار می رود، معیاری دوگانه در این استراتژی حاکم است. قدرت پدیده ای مطلوب و محبوب است ، اما تنها برای آمریکا و دولت و ملت آمریکا.
از سوی دیگر بایست قدرت دیگران را محدود و دیگر کشور ها را از دستیابی به ابزار قدرت منع کرد. به این گزاره ها دقت کنید: « ما صلح را با تکیه بر قدرت تحقق می بخشیم. ص ۲» همین موضوع در ص ۴ تکرار شده است. افزون بر آن رابطه قدرت و صلح خواهی در رکن سوم استراتژی نیز آمده است. « بر اساس دیدگاه ما، صلح ، امنیت ، کامیابی و رفاه متکی بر قدرت به دست می آید.»
تاکید بر قدرت شامل نوسازی و توسعه و سرمایه گذاری بیشتر در بخش سلاح اتمی امریکا نیز مطرح شده است . به صراحت در استراتژی امنیت ملی آمده است که در صورت ضرورت امریکا از همه امکانات خود برای دفاع از آمریکا و مردم آمریکا استفاده خواهد کرد. دوگانگی معیار در همین بخش روشن تر از دیگر بخش ها دیده می شود. کشوری مثل ایران که نظارت سازمان انرژی اتمی را پذیرفته است، نمی بایست توان علمی و فنی هسته ای داشته باشد. اما در استراتژی امنیت ملی آمریکا با صراحت از ضرورت سلاح اتمی و توسعه آن و تلویحا از استفاده از آن سخن گفته شده است.
دوم: یکی از پایه های استراتژی امنیت ملی آمریکا نفوذ آمریکاست؛ به شکلی که رهبری امریکا در جهان محقق شود. آمریکا قدرت اول جهان در فضا و دریا و زمین باقی بماند؛ اما نفوذ منطقه ای روسیه و چین و ایران اموری سلبی ست و آمریکا بایست با این نفوذ مقابله کند. در ص ۴۸ نگرانی امریکا از نفوذ منطقه ای ایران در خاورمیانه مطرح شده است.
سوم: نام ایران در این بیانیه ۱۲ بار ذکر شده است. بیشتر در کنار
کره شمالی به عنوان کشور های سرخ! و در مواردی هم به تنهایی، مثل همان اشاره به نفوذ منطقه ای ایران. در مورد ایران سه موضوع به تکرار مطرح شده است.
الف: تلاش ایران برای دست یابی به توان هسته ای و سلاح اتمی
ب: توان موشکی و دستیابی ایران به ساخت موشک های قاره پیما که امنیت امریکا را تهدید می کند.
ج: حمایت ایران از گروه های تروریستی. این تعبیر که ایران تامین کننده مالی تروریسم مالی جهانی است در ص ۴۹ آمده است.
وقتی از تروریسم در این بیانیه سخن گفته شده است. داعش و القاعده به عنوان مصادیق ذکرشده است. تنها یک بار وقتی به حمایت ایران از تروریسم اشاره شده، از حزب الله لبنان نام برده شده است.(ص ۱۱)
چنان که می دانیم حزب الله لبنان در سوریه و حتی در عراق در مواجهه و نابودی داعش نقش بسیار موثر و ممتازی داشته است. همینطور حزب الله جلو نفوذ داعش در لبنان را گرفت و مانع حضور داعش در لبنان شد. با کدام معیار می توان حزب الله را تروریست نامید؟
به اعتراف دولت عراق و کردستان عراق و دولت سوریه، ایران در مقابله و نابودی داعش نقش تعیین کننده داشته است. چگونه ایران تروریسم جهانی را رهبری و حمایت مالی می کند؟
اتفاقاً در یادداشت ترامپ به حمایت مالی کشورهای هم پیمان امریکا از تروریسم اشاره شده است!
مدرن سازی سلاح اتمی برای آمریکا و امنیت آمریکا پسندیده است. اما دیگر کشور ها اگر فقط توان علمی هسته ای داشته باشند و تحت نظارت هم باشند، خطرناک است؟
نکته چهارم: در بیانیه به صراحت از دفاع آمریکا از اسرائیل سخن گفته شده است. اسرائیل را عامل بحران های منطقه ای در خاورمیانه نمی داند.
(‌ص ۴۹) درست در همان روز انتشار بیانیه، امریکا مصوبه شورای امنیت را که با ۱۴ رای تصویب، و اعلام بیت المقدس را از سوی آمریکا به عنوان پایتخت اسرائیل خلاف قطعنامه های سازمان ملل می دانست، وتو کرد. به تعبیر عمر ادیب نویسنده مصری نماینده امریکا، نیکی هیلی به گونه ای در باره اسرائیل احساسات نشان داد که برای مادرش هم این قدر احساساتی نمی شد.
نکته پنجم: این نکته هم قابل توجه است. ضمن این که آمریکا از عراق و افغانستان به عنوان همکاران منطقه ای خود نام برده است. برغم قمارسیاسی و اقتصادی و هویتی دولت عربستان در روابط عاشقانه با آمریکا و به ویژه ترامپ و خانواده اش، هیچ اشاره ای به موقعیت عربستان در بیانیه نشده است!
نکته ششم: به نظرم استراتژی امنیت ملی امریکا شتابزده تنظیم شده است. این شتابزدگی حتی در بی دقتی در تایپ و ویرایش هم دیده می‌شود. فاصله کلمات که در زبان انگلیسی بسیار آسان تنظیم می شود. (‌بر‌خلاف زبان پارسی که دشواری های خود را داراست.) در مواردی کلمات به هم چسبیده شده اند.
سبک زندگی و ارزش های زندگی امریکایی که بر آن تاکید شده است. در بیانیه رها شده و توضیحی در باره آن نیامده است. اما یک سخن و پیام استراتژی امنیت ملی آمریکا درست است؛ صلح و امنیت و موفقیت با قدرت به دست می آید!
در صفحه ۲۶ با صراحت اعلام شده است که: « توان نظامی آمریکا، پشتوانه سیاست خارجی آمریکاست. دیپلمات های امریکایی بااین پشتوانه نظامی می‌توانند در صحنه سیاست جهانی عمل کنند.».
در جهانی که ما زندگی می کنیم. این سخن بیان یک واقعیت برهنه است. وقتی که کشور و مردم ما در معرض موشک های اسکاد عراق بود و حدود ۶۰۰ موشک به تهران و اصفهان و کرمانشاه و دزفول و… اصابت کرد و هزاران نفر شهید شدند؛ هیچکس در دنیا نه اعتراضی کرد و نه همدردی. اکنون که توان موشکی ایران، یک قدرت بازدارنده درجه اول است، آمریکا نگران خطر موشکی ایران است. در یک کلام، بیانیه استراتژی امنیت ملی امریکا، به صراحت به ما می گوید. در جهانی زندگی میکنیم که جهان گرگ هاست. گرگی که گاه به ضرورت شمایل روباه به خود می گیرد، روباهی که نمی‌تواند تیزی برق چشمان گرک و بُرندگی دندان هایش را پنهان کند.
اگر می خواهیم در چنین جهانی از امنیت و استقلال و تمامیت سرزمینی خود دفاع کنیم؛ به تعبیر قرآن مجید در آیه ۶۰ سوره انفال،« و اعدوا لهم مااستطعتم من قوه»
قدرت ایمان، قدرت علمی و فنی و ساخت ابزار مناسب دفاع از کشور و ملت، مانند توان موشکی کارآمد، پاسخ روشن به استراتژی تهدید آمیز امنیت ملی امریکا و ترامپ است!

نسخه مناسب چاپ