حمله موشکی ارتش یمن به کاخ پادشاهی ریاض
سرویس خارجی: یگان موشکی ارتش و انصارالله یمن، با یک فروند موشک بالستیک «برکان اچ ۲»، کاخ «الیمامه» پادشاه سعودی و مقر نشست های سلطنتی این کشور در غرب ریاض را هدف حمله خود قرار داد و با این اقدام، بار دیگر بخشی از توانایی و قدرت یمنی‌ها را به رخ سعودی ها کشاند.
منابع یمنی از شلیک یک فروند موشک بالستیک «برکان اچ۲» توسط ارتش و انصارالله به سمت کاخ «الیمامه» در ریاض خبر دادند.همچنین، «محمد عبدالسلام»، سخنگوی انصارالله یمن ضمن تائید این خبر اعلام کرد که این موشک به سمت کاخ «الیمامه» در ریاض شلیک شده است.
یک منبع وابسته به یگان موشکی یمن نیز اعلام کرد که موشک شلیک شده، نشست فرماندهان نظامی رژیم سعودی را در کاخ «الیمامه» در ریاض هدف قرار داده است. خبرگزاری «رویترز» نیز همزمان از برخاستن دود غلیظی در آسمان شهر ریاض خبر داد.‌ این در حالی است که سعودی ها اعلام کردند که سامانه دفاعی موشکی عربستان، موشک بالستیک یمنی ها را در جنوب شهر ریاض رهگیری و منهدم کرده است.
شبکه خبری «الاخباریه» عربستان سعودی نیز با اعلام مقابله پدافند هوایی عربستان، اعلام کرد که هیچ گونه خبری از خسارات در پی منهدم شدن موشک بالستیک یمنی ها گزارش نشده است.‌لازم به ذکر است که کاخ «الیمامه»، مقر اصلی شاه سعودی است و ملک سلمان دو روز پیش در این کاخ با «مایک پمپئو»، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) دیدار داشت.
در همین حال، «سید عبدالملک الحوثی»، رهبر جنبش انصارالله یمن در سخنانی اعلام کرد که جنایت‎ های ائتلاف سعودی با هدف شکستن اراده ملت یمن و نابودی همه تاسیسات حیاتی و مهم صورت می‏‌گیرد.عبدالملک الحوثی افزود: سازمان ملل و جامعه جهانی جنایت‌های ائتلاف سعودی علیه یمن را به رسمیت می شناسند.وی اعلام کرد که مناطق و منازل مسکونی یمنی‎ها ۱۰۰۰روز است که زیر آتش سلاح‌های آمریکایی و انگلیسی قرار دارند.‌همچنین، معاون سخنگوی ارتش یمن و انصارالله اعلام کرد که پس از هدف قرار گرفتن کاخ ریاست جمهوری یمن در صنعاء، کاخ های متجاوزان دیگر در امان
نخواهند بود.
وی افزود: موشکی که به کاخ الیمامه شلیک شده است، پاسخی به هدف قرار گرفتن کاخ ها و غیرنظامیان یمنی بوده است. یگان موشکی یمن نیز در بیانیه ای اعلام کرد: مرحله جدیدی از مقابله با متجاوزان آغاز شده است و کاخ‌های نظام سعودی و تمامی تأسیسات نظامی و نفتی عربستان هرگز در امنیت نیستند.‌درچنین شرایطی، مجله آمریکایی «نشنال اینترست» در گزارشی با اشاره به چگونگی دستیابی یمن به موشک‌های بالستیک نوشت، یمنی‌ها با دسترسی به موشک‌هایی که در دهه های قبل از کره شمالی و شوروی دریافت کرد‌ه‌اند، موازنه قوا در منطقه را به سود خود تغییر داده اند و دشمنانشان را در منطقه خلیج فارس هدف قرار می دهند.
در خبری مرتبط، بیش از ۳۵۰شخصیت برجسته از جمله شش تن از برندگان جایزه صلح نوبل، ژنرال‌های سابق ارتش، سیاستمداران، دیپلمات‌ها و هنرمندان، در هزارمین روز جنگ ائتلاف سعودی علیه یمنی‌ها و در نشستی در پاریس با عنوان دوستان یمن، از رهبران فرانسه، آمریکا و انگلیس درخواست کردند که حملات عربستان به این کشور را متوقف کنند.همچنین، «جان سالیوان»، معاون وزیر خارجه آمریکا نیز خواستار رفع محاصره یمن توسط عربستان و ارسال کمک‌های غذایی به این کشور شد.
از طرفی، همزمان با این نشست، دهها هزار نفر از مردم یمن نیز به مناسبت فرارسیدن هزارمین روز مقاومت در برابر متجاوزان سعودی، در استان «صعده» تظاهرات گسترده ای برپا کردند.شرکت کنندگان در این تظاهرات با سردادن شعارهایی، تجاوزگری همه جانبه سعودی با همدستی آمریکا علیه کشورشان را محکوم کردند.تظاهرکنندگان همچنین پرچم های مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل را حمل و بر تداوم پایداری و مقاومت در برابر متجاوزان تاکید کردند.‌در همین حال، مرکز مستقل حقوق و توسعه یمن، تازه ترین آمار جنایت و ویرانگری ائتلاف عربستان در یمن را با گذشت یک هزار روز از آغاز تجاوزگری به این کشور منتشر کرد.
این مرکز اعلام کرد: شمار کشته ها و مجروحان غیرنظامی در یمن – در طول یک هزار روز از تجاوزگری مشترک عربستان و آمریکا به این کشور به ۳۵ هزار و ۴۱۵ نفر رسیده است.بر اساس این گزارش، شمار تلفات غیرنظامی ثبت شده در یمن تاکنون ۱۳ هزار و ۶۰۳ نفر است که دو هزار و ۸۸۷ نفر از آنها کودک و دو هزار و ۷۷ نفر دیگر از آنها زن هستند. هشت هزار و ۶۸۹ نفر از کشته شدگان نیز مرد هستند. همچنین، شمار زخمی ها نیز ۲۱ هزار و ۸۱۲ نفر است که دو هزار و ۷۲۲ نفر از آنها کودک، دو هزار و ۲۳۳ نفر از آنها زن و ۱۶ هزار و ۸۵۷ نفر از آنها مرد هستند.در تحولات میدانی نیز، در تازه ترین حملات جنگنده های عربستان به استان های «شبوه» و «الحدیده» یمن، دست کم ۱۳ غیر نظامی کشته شدند.

نسخه مناسب چاپ