زلزله ۲/۵ ریشتری تهران محک خوبی برای مدیریت بحران بود
 

سرویس حوادث:زلزله در تور ایرانگردی خود پس ازگذشت چهل روز از زلزله کرمانشاه، چهارشنبه شب خودرابا بزرگی ۲ر۵ ریشتری به تهران و کرج رساند و با گذاشتن دو قربانی به سرپل ذهاب سری زد و در شب چله کوهبنانی‌ها را غافلگیرکردوخودرا به استان خوزستان هم رساند و دربهبهان و شوشتر لرزش خفیفی داشت. ‏
درزمین لرزه ۲ر۵ریشتری که ساعت ۲۳و ۲۷دقیقه چهارشنبه شب درمرز استان تهران و البرز بین مشکین دشت وملارد کرج در عمق هفت کیلومتر روی داد،تهرانی‌ها والبرزی‌ها بااحساس آن سراسیمه از خانه به خیابان‌ها ریختندوبرخی شبانه خانه‌های خودرا از بیم زلزله بزرگتر ترک کردند و برخی نیز با زدن چادر درکوچه و پارک و رفتن به محل‌های عمومی از جمله ورزشگاه و حرم مطهرامام راحل درآنجا بیتوته کردند. این زلزله در مجموع ۱۱۷مصدوم در تهران و البرز و قزوین وساوه و دو کشته داشت که براساس اعلام اوژرانس کشور یک زن ۷۰ساله براثر حمله قلبی درملارد و یک دختر بچه ۱۰ ساله درالبرز براثراسترس جان خودراازدست دادند.
سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشورهم گفت: پس از زمین لرزه ۲ر۵ ریشتری در استان‌های البرز و تهران، ۱۴ پس لرزه به وقوع پیوست که شدتی نداشتند. ‏
تشکیل صف‌های طولانی در مقابل جایگاه‌های سوخت پس از زلزله سبب شد تا مردم ساعت‌ها در صف سوخت بمانند که با حضور موثر نیروی انتظامی در جایگاه‌های سوخت، خدمات رسانی در این بخش بسامان شد.‏
جاده کرج ـ چالوس که براثر زمین لرزه و ریزش سنگ دچار انسداد شده بود، توسط راهداران بازگشایی شد.
*زلزله تهران محکی برای مدیریت بحران
استاندار تهران در نشست ستاد بحران استانداری تهران گفت: امدادرسانی در تهران در صورت بروز حادثه‌های مهم مثل زلزله نیازمند بازنگری و اصلاح جدی است.
محمد حسین مقیمی با بیان اینکه در صورت بروز حادثه امداد رسانی، کمک به مصدومان و انتقال آنان به بیمارستان با چالش جدی مواجه خواهد شد افزود: حادثه زلزله محک خوبی برای ستاد بحران و شناخت برخی مشکلات و چالش‌ها بود.‌وی با اشاره به اینکه عملکرد دو کارگروه از ۱۴ کارگروه ستاد بحران در این نشست مورد ارزیابی قرار گرفت افزود: نقاط قوت و ضعف و نحوه عملکرد و نیازهای کارگروه امداد و نجات و درمان مورد بررسی قرار گرفت.
وی گفت: اورژانس هوایی، پد بالگرد، ایجاد شبکه‌های ریلی زیرزمینی ویژه انتقال مصدومان هنگام وقوع زلزله اهمیت حیاتی دارد که در این زمینه مشکلات جدی داریم.
مقیمی با اشاره به این که در بخش هماهنگی‌های بین بخشی و نهادها با هم دچار مشکل هستیم گفت: خوشبختانه مصدومی در زلزله تهران نداشتیم در غیر اینصورت با توجه به شلوغی و ترافیک شدید شهر مشکل امداد رسانی بسیار جدی بود.‌وی گفت: بالگرد‌های موجود شب نمی‌توانند پرواز کنند و تامین نور آنان در شب نیاز به سرمایه‌گذاری دارد.
مقیمی گفت:برای برخی کارها دستورالعمل و آموزش‌های لازم را نداریم ضمن اینکه مسائل روحی و روانی مواجهه با بحران‌هایی مثل زلزله نیز باید مورد توجه دانشگاه علوم پزشکی باشد.‌استاندار تهران از کمبود ۲۰ درصدی شاخص‌های امداد و نجات برای زلزله احتمالی در این کلانشهر خبر داد و افزود: برای امداد و نجات در شهری ۱۴ میلیون نفری در زلزله احتمالی نیازمند امکاناتی هستیم که در این زمینه کمبودهایی وجود دارد.‌وی گفت: برخی بیمارستان‌های تهران بسیار قدیمی هستند که نیاز به مقاوم سازی دارند و همچنین باید بیمارستان‌های جدید ساخته شود.
‏*ثبت خرد لرزه‌ها
علی مرادی رئیس مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک کشور هم گفت: از ۲ ماه پیش خرد لرزه‌های منطقه‌ای را که چهارشنبه شب در آن زمین لرزه به وقوع پیوست ثبت کرده و به مسئولان اطلاع داده بودیم.‌وی گفت: اگر چه نمی‌توان زمین لرزه را پیش بینی کرد، اما به نظر می‌رسد که منطقه همچنان استعداد زمین لرزه‌ای به بزرگی زلزله گذشته را داشته باشد.
مرادی افزود: پس از زلزله چهارشنبه شب هیچ فعالیت لرزه‌ای در گسل شمال تهران ثبت نشده است.
رئیس مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک با بیان اینکه ۸۰۰ سال پیش در گسل جنوب اشتهارد زلزله‌ای به بزرگی ۲ر۷ ریشتر رخ داده بود به گمانه زنی‌ها درباره زمان بازگشت زلزله در این منطقه اشاره کرد و گفت: درباره پیش بینی دوره بازگشت زلزله به طور دقیق علمی نمی‌توان نظر داد.
سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور هم با اشاره به اقدامات سریع دستگاه‌های ذیربط در این سازمان در زلزله چهارشنبه شب استان تهران گفت: استان‌های معین برای زمان وقوع زلزله در استان تهران مشخص شده‌اند و دستورالعمل‌های لازم به منظور امداد و نجات در زلزله احتمالی در پایتخت را در اختیار دارند.
سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه هم مدیران و هم مردم باید آموزش‌های لازم را برای مقابله با بحران‌ها فرابگیرند افزود: مقرر شده تا در یک بازه چهار ساله به همه مردم آموزش همگانی چگونگی مقابله با بحران داده شود.‏
‏*نیاز به دستگاه‌های آنلاین
رئیس شبکه شتاب‌نگاری کشور با بیان اینکه زلزله استان‌های تهران و البرز در ۲۳ ایستگاه به ثبت رسید، افزود: دستگاه‌های ثبت شتاب زلزله در ایران باید مجهز به تکنولوژی روز و در رده ‏A‏ باشند در حالی که در شرایط حاضر ایران بدون این دستگاه‌ها است.‏‌مهندس اسماعیل فرزانگان، با تاکید بر اهمیت دستگاه‌های شتاب‌نگاری در ثبت رخدادهای لرزه‌ای گفت: آنچه که مسلم است این است که هر چه داده‌ها سریع‌تر استخراج و منتشر شود کمک شایان توجهی به امر مدیریت بحران خواهد کرد.‏‌به گفته این محقق بر اساس شتاب ثبت شده از طریق این دستگاه‌ها می‌توان میزان آسیب‌های وارد شده به ساختمان‌های مسکونی را برآورد کرد. ‏
‏*مراجعه به دلیل استرس
رئیس اداره اورژانس بیمارستان‌های وزارت بهداشت با اشاره به حضور مردم در بیمارستان‌ها و اورژانس‌های تهران بعد از وقوع زلزله ۲ر۵ ریشتری چهارشنبه شب ملارد و تهران، گفت: چهارشنبه شب که با زلزله مواجه شدیم، بسیاری از هموطنان به دلیل استرس و اضطرابی که داشتند به بیمارستان‌ها به ویژه بخش اورژانس بیمارستان‌ها پناه آوردند که عمدتا مشکلی هم برایشان ایجاد نشده بود و بیشتر به دلیل تشویش مراجعه کرده بودند. باید توجه کرد که این موضوع می‌تواند منجر به اختلال در خدمت‌رسانی به بیماران بدحال شود. بنابراین از مردم می‌خواهیم در این شرایط ضمن حفظ خونسردی و رعایت نکات ایمنی اگر ضرورتی نمی‌بینند به بخش‌های اورژانس بیمارستان‌ها مراجعه نکنند تا ما بتوانیم به مردم و بیماران نیازمند خدمات فوریتی ارائه خدمت کنیم و اختلالی در این روند رخ ندهد. در مواقع تردید برای مراجعه به اورژانس می‌توانند با کارشناسان خبره و پزشکان مشاور ۱۱۵در خصوص مشکلات پزشکی مشورت کنند.‏
‏*زلزله‌ در تازه آباد سرپل ذهاب ‏
دقایقی بعد از زلزله در مرز استان‌های تهران و البرز،زمین لرزه‌ای به بزرگی ۶ر۴ریشتر تازه آباد سرپل ذهاب استان کرمانشاه را به لرزه در آورد.این زمین لرزه در عمق شش کیلومتری زمین به وقوع پیوست.
پنجشنبه شب درحالی که ایرانی‌ها دور سفره شب یلدا نشسته بودند تا رسم قدیمی شب چله را احیا کنند، زمین لرزه ۲ر۵ریشتری دهستان کوهبنان کرمان را لرزاند. در زلزله کوهبنان ۴۲ نفر مصدوم شدند که ۵ نفر مستقیم(بر اثر فروریختن سقف ودیوار) و۳۷ نفر ناشی ازترس و فرار از زلزله، دچار مصدومیت شدند که همگی آنها پس از اقدامات پزشکی از بیمارستان ترخیص شدند. ‏‌زمین لرزه کوهبنان موجب فروریختن چند ساختمان قدیمی، ترک خوردن برخی دیوارها و شکسته شدن چند تیر برق در این منطقه شد.
سخنگوی ستاد بحران استانداری کرمان گفت: زلزله ۲ر۵ ریشتری در کوهبنان این استان موجب فروریختن تعدادی از دیوارهای ساختمان‌های قدیمی شد.
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کرمان از هماهنگی برای توزیع رایگان فرآورده نفت سفید در مناطق زلزله زده خبر داد وگفت سوخت نفت سفید به مردم زلزله زده کوهبنان تا اطلاع بعدی رایگان توزیع خواهد شد.
سالاری نسب با اشاره به آسیب بیش از ۸۰ درصد خانه‌های ساکنان روستای جور بر اساس مصوبه ستاد مدیریت بحران گفت: بیش از ۱۰۰ هزار لیتر فرآورده به مناطق زلزله زده ارسال شده است.‏‌مسئولان درکوهبنان در پی زلزله اخیرمدارس این شهرستان را امروز و فردا تعطیل کردند. ‏
رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان گفت: برای آرامش خاطر خانواده‌ها و دانش آموزان در پی زلزله اخیر مدارس کوهبنان در همه دوره‌های تحصیلی امروزو فردا تعطیل است. رئیس سازمان امداد و نجات با اعلام ارزیابی ۳۱ شهر و روستا به دنبال وقوع زلزله ۲ر۵ ریشتری در کوهبنان استان کرمان، گفت: ۳۰۰ تن از هموطنان تا کنون خدمات امدادی و اسکان اضطراری را دریافت کردند.‏
‏*ادامه زمین لرزه‌ها
زلزله‌ای به بزرگی ۸ر۳ ریشتر، مرز استانهای خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد ـ حوالی بهبهان را لرزاند وسبب شد مردم این شهر از خانه‌ها بیرون بیایند. به گزارش موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران این زمین لرزه در ساعت ۲۲:۰۳ دقیقه پنجشنبه در عمق ۱۳ کیلومتری رخ داد.
بامداد پنج شنبه نیز چند زمین لرزه با بزرگی‌های مختلف گوریه شوشتر و اهواز را در خوزستان لرزاند که بزرگترین مربوط به گوریه شوشتر بابزرگی ۸ر۳ ریشتر بود.‏
هجدک کرمان نیز دیروزدرساعت ۱۳و ۵۰ دقیقه بازلزله‌ای به بزرگی ۴ ریشتر دوباره لرزید. ‏

نسخه مناسب چاپ