دستور ترامپ برای کمک تسلیحاتی ۳۹۳ میلیون دلاری به کردهای سوریه
سرویس خارجی: دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا که پیش از این به رجب طیب اردوغان همتای ترکیه‌ای خود قول قطع حمایت تسلیحاتی از شبه‌نظامیان کرد را داده بود، دستور ۳۹۳ میلیون دلار کمک مالی و تسلیحاتی به نیروهای کرد فعال در شمال سوریه را صادر کرد.
بخشی از این کمک‌های تسلیحاتی شامل ۱۲ هزار قبضه کلاشنیکوف به ارزش ۶٫۳ میلیون دلار و ۶۰۰۰ قبضه مسلسل به ارزش ۲۰٫۳ میلیون دلار است. دولت آمریکا براساس دستور ترامپ از این به بعد تسلیحات سنگین و وسایل نقلیه را در اختیار گروه‌های کرد سوری از جمله گروه YPJ(شاخه سوری پ. ک. ک) قرار می دهد. در فهرست امضا شده توسط ترامپ به جای اشاره مستقیم به ائتلاف دموکراتیک یا «یگان‌های مدافع خلق» از اصطلاح «معارضان صلاحیت‌دار سوری» استفاده و عنوان شده است که جمعیت این گروه باید از ۲۵ هزار نفر کنونی به ۳۰ هزار نفر افزایش یابد. در این سند صراحتا تأکید شده که ۵۰۰۰ نیرویی که به این گروه اضافه می‌شوند، باید عرب باشند. به نظر می‌رسد استفاده از نام فراگیر و در عین حال تاکید بر اصلاح بافت جمعیتی گروه هدف، تلاش برای سرپوش و کاهش حساسیت ترکیه‌ باشد که با فعالیت مسلحانه گروه‌های کرد به شدت مخالف است. آنطور که در این لیست آمده، متحدان آمریکا در سوریه قرار است ۲۳۵ عراده توپ ۶۰، ۸۰ و ۱۲۰ میلی‌متری و همچنین موشک‌های ضدتانک و موشک‌های حرارتی مورد استفاده برای هدف قرار دادن جنگنده‌ها از آمریکا دریافت کنند. ارسال مستقیم سلاح برای شبه‌نظامیان در سوریه و اعلام رسمی تخصیص بودجه برای این کار در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا بدون تائید شورای امنیت سازمان ملل و با وجود مخالفت دولت سوریه همچنان به حضور در این کشور ادامه می‌دهد. گفتنی است ترامپ پیشتر در گفتگو با اردوغان خبر از توقف کمک‌های تسلیحاتی به کردهای سوریه داده بود.
در چنین شرایطی ارتش سوریه و متحدان آن پس از تسلط بر ارتفاعات منطقه راهبردی الهناکر، حلقه محاصره گروه‌های تروریستی در غرب دمشق را تنگ‌تر کردند. ارتش سوریه و متحدان آن در جدیدترین پیشروی خود موفق شدند بر ارتفاعات راهبردی الهناکر مسلط شوند و حلقه محاصره گروه‌های معارض در این منطقه را تنگ‌تر کنند. از سویی گروه مسلح موسوم به “جیش العزة” وابسته به ارتش آزاد سوریه اعلام کرد، حملات خود را در تعطیلات کریسمس در استان حما متوقف می‌کند. این گروه مسلح اعلام کرد: از نیروهای خود خواسته‌ایم حملات را متوقف کنند تا همسایه‌های ما فرصت برگزاری جشن‌ها و آیین‌های خود را داشته باشند. خبر دیگر اینکه در پی حمله خمپاره‌ای تروریست‌ها به روستای “حرفا” واقع در ریف دمشق در جنوب غربی پایتخت دو تن کشته و دو تن دیگر زخمی شدند. گروه تروریستی جبهه النصره، روستای “حرفا” در جنوب غربی دمشق را با بیش از ۲۰ موشک هدف قرار داد. همچنین در حمله خمپاره‌ای تروریست‌ها به شهر “محرده” در شمال شهر حما دو غیرنظامی زخمی شدند. در چنین شرایطی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد آتش‌بس اعلام شده در مناطق کاهش تنش سوریه منجر به کاهش درگیری‌ها میان نیروهای دولتی و نیروهای مخالف این کشور شده‌ است. در خبری دیگر وزیر دادگستری سوریه از تشکیل کمیته ویژه برای پیگیری سرنوشت مفقودین خبر داد و گفت: شمار زیادی از مفقودشدگان نزد افراد مسلح هستند که سرنوشتشان نامشخص است. از طرفی «بوریس جانسون» وزیر خارجه بریتانیا، موضع روسیه درخصوص سرنوشت «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه را عادلانه خواند. جانسون در عین حال مدعی شد که استعفای بشار اسد بهتر است.

نسخه مناسب چاپ