تلاش مدیران استان البرز برای ایجاد ۴۵ هزار فرصت شغلی
 

کرج – خبر نگار اطلاعات : نهضت اشتغال و رفع بیکاری در استان البرز به راه افتاده است ومدیران اشتغالزا تشویق می شوند .
استاندار البرز با اعلام این مطلب افزود : همه دستگاه ها برای ایجاد شغل باید وارد میدان شوند ودستور داده ام عملکرد دستگاه های پیشرو در تعهد ۴۵ هزار فرصت شغلی اعلام شود و مدیران برتر معرفی و تشویق شوند، همچنین به دستگاه هایی هم که از این کاروان عقب هستند نیز تذکر داده شود.
دکتر محمدعلی نجفی در جلسه کارگروه اشتغال استان ، گفت:گزارش های اداره کل کار در ارتباط با اشتغال نوید بخش است و نشان می داد دستگاه ها عمدتا جدی هستند.
وی در این جلسه دستور داد فهرست عملکرد دستگاه ها در تحقق تعهدات شغلی تهیه شود و فرمانداران و مدیران پیشرو و برتر در دستگاه های اجرایی تشویق شوند. او اضافه کرد : به دستگاه هایی هم که عقب مانده اند باید تذکر داده شودتا به کاروان اشتغال برسند.
رئیس کارگروه اشتغال استان در ادامه نقش شهرداری را نیز در ایجاد شغل مهم خواند و خواستار حضور نماینده ای در کارگروه اشتغال البرز استان شد.
دکتر نجفی با بیان این که آمار بیمه اجباری در استان رسالت ما را سنگین تر می کند، گفت: رسالت اشتغال تمام نشدنی است و سقف ۴۵ هزار فرصت شغلی. رقمی حداقلی است و ممکن است تا دو ماه آینده سقف جدیدی فراتر از این رقم نیز در نظر گرفته شود.
وی در ادامه با تاکید بر لزوم توسعه اشتغال روستایی گفت: در روستاهای البرز بویژه در این بخش خوب می شود کار کرد و حتی می توان طرح روستاهای بیکار در کشور را به صورت پایلوت از البرز آغاز کرد.
او گفت : صندوق کارآفرینی نیز فرصت های ویژه ای در این بخش فراهم کرده است که باید از آنها نیز بهره مند شد.
استاندار البرز همچنین بر تلاش بیشتر اداره کل جهادکشاورزی برای ایجاد فرصت های شغلی تاکید کرد و افزود: جهاد بانی اشتغال در کشور بوده و باید یکی از سردمداران در این بخش باشد.
*بانک ها به میدان بیایند
دکتر نجفی همچنین همراهی بانک ها را در تحقق تعهدات ایجاد شغل مهم و ویژه خواند و خواستار اهتمام بیشتر مدیران بانکی و ورود به میدان ایجاد فرصت های شغلی بیشتر با تخصیص تسهیلات بانکی شد.
طبق اعلام مدیرکل کار،تعاون و رفاه اجتماعی استان البرز تا مهرسال جاری، ۴۰۰۰افزایش اشتغال بیمه اجباری از سوی کارفرمایان در سامانه رسمی ثبت اطلاعات شده است و کاهش بیمه بیکاری را نیز شاهد بوده ایم.
خلیلی اعلام کرد: در سامانه رصدتا شهریور ۵۰۰۰ فرصت شغلی ایجاد شده است.
در ادامه این جلسه کارگروه استانی، میزان اشتغال ثبت شده دستگاه ها در سامانه اعلام شد.براین اساس صنعت،معدن و تجارت به ۱۹ر۵ درصد از تعهدات شغلی خود عمل کرده است،همچنین جهادکشاورزی ۶۰ درصد،میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ۶ر۸ درصد ،
بهزیستی ۶۸ درصد، کمیته امداد ۱۳۳درصد،اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ۵ درصد،بنیاد شهید و امور ایثارگران ۶۳ درصد، بهزیستی ۶۳ درصد،آب وفاضلاب ۲۹ درصد،راهداری ۶۳درصد،
فنی و حرفه ای ۵۰ درصد،ورزش و جوانان ۲ر ۵ در صد ،راه و شهرسازی ۰ر ۶ درصد صندوق کارآفرینی ۷۲درصد،اقتصاد و دارایی۰ر ۹ درصد،پارک علم و فناوری ۲۲ درصد،دانشگاه علوم پزشکی ۳۹ درصد،تامین اجتماعی ۱۰۰درصد و دامپزشکی به ۸۳ درصد از تعهدات ایجاد اشتغال خود عمل کرده اند.
در مجموع در شهرستان های کرج و فردیس ۸۸۱۴ فرصت شغلی،ساوجبلاغ ۲۷۲۶ شغل،اشتهارد ۷۰۴ شغل، نظرآباد ۹۲۳ فرصت اشتغالزایی و طالقان ۹۹ فرصت شغلی را ایجاد کرده است.
در بحث مشاغل خانگی نیز اداره کل میراث فرهنگی،جهاد کشاورزی،صنـعت،معــدن و تجارت،بنیاد شهید و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۱۷۲ فرصت شغلی در سامانه مشاغل خانگی ثبت شغل داشته اند.
بررسی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایر با استفاده از صندوق توسعه از دیگر محورهای کارگروه اشتغال استان بشمار می رفت. بر این اساس از رقم یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار مصوب کشور، سهم استان البرز با ۱ر۸۷ درصد،۱۸۳میلیارد تومان است. جهادکشاورزی با ۴۵ درصد بیشترین سهم را در این بخش دارد.در ادامه بخش های صنعت،گردشگری و صنایع دستی نیز هر یک ۱۰ درصد تحقق سهم را عهده دار هستند.
طبق اظهارات رئیس سازمان مدیریت و برنامه و بودجه استان البرز ایجاد ۵۶ تعاونی در ۳۲ روستای استان البرز پیش بینی شده است که در انتظار تخصیص بودجه قرار دارد. توسعه اشتغال روستایی و تسهیل در فر آیند ثبت تعاونی ها از جمله درخواست های طرح شده در این نشست بود. وثبت سهم اشتغال اداره کل امور زندان ها در سامانه رصد نیز از دیگر موضوعات طرح شده بشمار می رفت.

نسخه مناسب چاپ