ایجاد نخستین میدان رقابت تجاری شرکت های استارت آپ در ایران
نخستین میدان رقابتی برای شرکت های استارت آپ در ایران بزودی در تهران ایجاد خواهد شد.
به گزارش خبرنگار ما، محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران از ۲۱ تا ۲۴ دی میزبان نخستین نمایشگاه کسب و کار است که با حضور گروه زیادی از شرکت های استارت آپ برپا خواهد شد. در این نمایشگاه مجموعه ای از کسب و کارهای زنجیره ای و استارت آپ های خدمات مدیریتی حضور دارند.
دکتر مهدی فرهاد نیا مدیر پروژه اولین نمایشگاه توسعه کسب و کار تهران در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب و با تأکید بر گسترش کسب و کارهای نوین گفت: نرخ بازگشت سرمایه در حوزه کسب و کارهای “فرانچایز” و “استارت‌آپ‌ها” ۳ هزار درصد است.
مشاغل فرانچایز (franchise) که در برخی موارد به آنها فرانشیز یا حق امتیاز‌ هم گفته می شود، گونه‌ای از کسب و کارها هستند که بر پایه آن به یک شرکت اختیارداده می‌شود تا تولیدات یا فرآورده‌های شرکت دیگر را با برند خود بفروشد و در برابر آن مبلغی دریافت کند.
در واقع مشاغل “فرانچایز” یک مدل مدیریتی و شبکه ارتباطی میان کسب و کارهای مستقل کوچک هستند که به هر یک از این کسب و کارهای کوچک اجازه می‌دهد تا تحت یک نام بازرگانی مشترک و یک هویت فعالیت کنند و همگی از یک متد موفق (که پیشتر آزمایش شده) و بازاریابی مشترک بهره‌گیری کنند.
فرهادنیا ادامه داد: حوزه‌های کسب و کار که در این نمایشگاه حضور دارند، نوظهور هستند و قطعا این حوزه‌ها در توسعه کسب و کار کشور نقش خواهند داشت.
وی به آمار بازگشت سرمایه براساس اعلام بانک جهانی اشاره کرد و افزود: نرخ بازگشت سرمایه در بخش کشاورزی ۳۰ درصد، صنعت ۵۰ درصد و خدمات ۱۰۰ درصد است، اما بالاترین نرخ بازگشت سرمایه در جهان مربوط به استارت آپ ها و “فرانچایز”ها است که گاهی به ۳ هزار درصد می رسد.
به گفته مدیر پروژه اولین نمایشگاه توسعه کسب و کار تهران، این قبیل شرکت ها در آمریکا به عنوان کم هزینه ترین، پربازده ترین و پایدارترین مشاغل هم اینک در ۳۰۰ رسته برای ۱۸ میلیون نفر فرصت شغلی ایجاد کرده اند.
وی با تاکید بر اینکه نباید “فرانچایز” را با تابلو فروشی اشتباه گرفت، گفت: این قبیل شرکت ها موظف به تامین مواد اولیه، خدمات اداری، پشتیبانی و تبلیغات برای شرکت های تحت پوشش خود هستند و در قبال برند مشترک مسئولیت های سنگینی دارند.
فرهادنیا با بیان اینکه ما در ایران در حال پوست اندازی از اقتصاد منبع محور به سمت اقتصاد دانش‌بنیان هستیم، اظهار داشت: نمایشگاه توسعه کسب و کار به این وضع اقتصاد کمک می‌کند و برپایی نمایشگاه مذکور در تهران هم با حضور سه حوزه خدمات مدیریتی، حوزه خدمات “فرانچایز” و استارت‌آپ‌های مدیریتی است.
وی ادامه داد: در حاشیه این نمایشگاه که بزودی در تهران برپا خواهد شد، نخستین کنفرانس کسب و کارهای نوین با حضور رئیس شورای جهانی “فرانچایز” ۲۳ دی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی برگزار می شود.

نسخه مناسب چاپ