دفاع فدراسیون فوتبال از قرارداد با حامی مالی تیم ملی در جام جهانی
 

فدراسیون فوتبال ایران با دست دست کردن و از دست دادن زمان، مجبور به خرید لباس به جای عقد قرارداد با آدیداس شد و هیچ درآمدی از طریق تبلیغ لباس این شرکت آلمانی نخواهد داشت.
به‌ گزارش ‌ایسنا، تیم‌های ملی با صعود به جام جهانی به دنبال موفقیت و کسب افتخار هستند تا هواداران خود را خوشحال کنند اما نگاه مدیران به جام جهانی از منظر درآمدزایی و استفاده از پتانسیل‌های بالا این رقابت‌ها است که در ایران این موضوع دست کم گرفته شده و توجهی به آن نمی‌شود.
در حالی که ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین توانسته بود از طریق واگذاری تامین لباس تیم‌ ‌ملی به شرکت آدیداس حدود ۳۰۰ هزار فرانک سوئیس درآمدزایی کند و البسه خود را هم به رایگان تحویل بگیرد، در سال ۲۰۱۸ تیم ملی ایران هیچ گونه درآمدی از این راه نخواهد داشت.
بعد از این که تیم‌ ‌ملی از دو سال قبل قرارداد با جیووا را زیر پا گذاشت و با خرید لباس آدیداس علاقه خود را به پوشیدن پوشاک این تیم نشان داد و بعد از آن مقطع هیچ علاقه‌ای به مذاکره با برندهای دیگر نشان نداد و سفت و سخت به تلاش خود برای عقد قرارداد با آدیداس ادامه داد، تلاشی که موجب زیاده خواهی این برند آلمانی شد و برای بستن قرارداد با ایران درخواست زیادی را کرد که به هیچ وجه به نفع ایران نبود.
با وجود درخواست زیاد آدیداس برای گرفتن اسپانسری کامل تبلیغات تیم ملی در ازای تامین لباس، فدراسیون فوتبال هم در مقابل خواسته این شرکت کوتاه نیامد چرا که پیش از این و قبل از جام جهانی ۲۰۱۴ قراردادی را با یک شرکت ایرانی بسته و تا سال ۲۰۱۹ معتبر است.
در نهایت فدراسیون فوتبال که تا بهمن زمان معرفی لباس خود به فیفا را داشت، با آدیداس یک قرارداد خرده فروشی به مدت یک سال بست که پوشاک خود را با تخفیف ۷۰ درصدی بگیرد. این اتفاق به دور از شان و منزلت تیمی است که که به عنوان دومین تیم راهی جام جهانی ۲۰۱۸ شد و بهترین تیم حاضر آسیا است.
با کوتاه آمدن فدراسیون از درآمد زایی از این بخش، چشم امید مدیران تیم‌ ‌ملی به درآمدی است که از طریق فیفا به دست می آورند در حالی که کشورهای دیگر از تمامی توان خود برای درآمدزایی هنگفت در جام جهانی استفاده می‌کنند.در همین رابطه فدراسیون فوتبال اطلاعیه ای به شرح زیر صادر کرد.
اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره قرارداد با آدیداس
به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، متن اطلاعیه به شرح زیر است:
فدراسیون فوتبال ایران در ابتدای امر اقدام به عقدتفاهم نامه ۴ ساله اسپانسری با آدیداس کرد که متاسفانه دستورالعمل نحوه صدور گواهی فعالیت نمایندگان و شعب عرضه کنندگان پوشاک خارجی در ایران به شماره ۱۲۹۲۷۶ر۶۰ مورخ ۱۷ر۶ر۱۳۹۵ وزارت صنعت ، معدن و تجارت مانع از اجرایی شدن این قرارداد اسپانسری شده است لذا تنها راه چاره برای استفاده از لباس های با کیفیت و با تکنولوژی کلیماکول آدیداس در جام جهانی همانطور که به هواداران شریف تیم ملی ایران از مدتها قبل وعده داده شده بود انعقاد قرارداد تجاری خرید البسه با تخفیف ۷۵ درصد بوده است که بسیاری از کشورهای دنیا مانند الجزایر ، مصر ، بوسنی ، ولز و …. چنین قرارداد تجاری مشابه ای را با آدیداس دارند .
این قرارداد تجاری یکساله است و از نکات حائز اهمیت این قرارداد یکساله می توان به دریافت ۱۵ درصد بعنوان «رویالتی»(درصد حق فروش پیراهن تیم ملی در سراسر جهان ) اشاره کرد که در تفاهم نامه اسپانسری ۴ ساله نبوده است، از این ناحیه هر لباسی که آدیداس به فروش می رساند ۱۵% بابت آن به فدراسیون فوتبال ایران پرداخت می نماید که انتظار فدراسیون از این بند قرارداد ۵ر۱ میلیون یورو درآمــد پیش بینی می شود .
فدراسیون فوتبال با توجه به محدودیت ها و انتظارات تماشاگران فهیم ایرانی ، بهترین انتخاب را کرده است تا با یکی از بهترین برندهای البسه ورزشی در جام جهانی حاضر شود . فدراسیون فوتبال این انتخاب را نه تنها بی شرمانه نمی داند بلکه آنرا تلاش در چارچوب حرکتی میهن پرستانه تلقی می نماید.

نسخه مناسب چاپ