همایش ملی «تصوف» در قم برگزار می‌شود
قم ـ خبرنگار اطلاعات: نخستین همایش ملی «تصوف، شاخصه‌ها و نقد‌ها» در قم برگزار می‌شود. حجت‌‌الاسلام دکتر محمدتقی سبحانی، رئیس قطب تعمیق ایمان و باورهای دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه‌های علمیه قم در نشست خبری اعلام فراخوان همایش ملی «تصوف، شاخصه‌ها و نقد‌ها» با بیان علل لزوم توجه به تصوف و عرفان افزود: گرایش و جذابیت جامعه به تصوف به صورت عام «عرفان» ریشه در تاریخ داشته است.
وی شروع جریان تصوف در اسلام را از قرن دوم دانست و افزود: این حرکت عرفانی و اسلامی از زمان تولد تا امروز شاخه‌های مختلفی پیدا کرده و مانند همه جریان‌های دینی و فرهنگی ـ معنوی چهار انحرافاتی شده که امروز وقت آن رسیده که به آسیب‌شناسی این حوزه دینی بپردازیم.
رئیس قطب تعمیق ایمان و باورهای دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه‌های علمیه قم اضافه کرد: علمای دینی تسنن و الازهر توانسته‌اند بسیاری از انحرافات حوزه تصوف را اصلاح کرده و امروز تصوف را افتخار دینی خود دانسته و با مدیریت آن، این حرکت دینی ـ معنوی را در مسیر درستی هدایت کنند.
وی نقد و آسیب‌شناسی فرقه‌ای که خود را شاخه‌ای از تصوف اسلامی معرفی می‌کنند، نخستین هدف این همایش ملی اعلام کرد و گفت: باید نقد و بررسی این فرق و حلقه‌های منسوب به تصوف علمی و فراتر از نام و شخص انجام شود و کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند باید خود پیشقدم اصلاح انحرافات آن باشند.
سبحانی اصل تصوف را حوزه‌ای مورد تأیید علما دانست و یادآور شد: متأسفانه امروز انحرافات و خرافات منسوب به تصوف از طریق موسیقی، ادبیات ملی و دینی در حال گسترش در بین مردم بوده و باید هر چه سریع‌تر با آسیب‌شناسی علمی مانع گسترش آن در شکل و قالب اشعار ملی و مذهبی و همچنین در کتب درسی و دینی شویم.
وی سیاست‌های تبیین‌شده در همایش ملی «تصوف، شاخصه‌ها و نقد‌ها» را برخاسته از نیاز به اصلاح این فرق بیان و تأکید کرد: توجه اصلی ما در این همایش به تصوف فرقه‌ای بوده و قصد روشنگری معرفتی و علمی داشته و افراد و اشخاص را در این همایش نقد نخواهیم کرد.
رئیس قطب تعمیق ایمان و باورهای دینی دفتر تبلیغات اسلام حوزه‌های علمیه قم نگاه غالب در همایش را نگاهی اعتدالگرانه خواند و خاطرنشان کرد: فرهنگ معنوی اسلامی باید اصلاح و تکمیل شود و در این راه از همه استادان دانشگاه‌ها، حوزه و محققانی که در این حوزه فعالیت کرده‌اند دعوت به همکاری می‌شود. وی آخرین فرصت برای ارسال چکیده مقالات را تا اول بهمن ماه اعلام کرد و گفت: محققان و صاحبان اثر می‌توانند تا ۵ اسفند مقالات خود را به دبیرخانه همایش ارسال کرده و مقالاتی که نگاه تأیید‌کننده و حمایتی نیز به این فرق دارند در صورتی‌که چارچوب‌های علمی ـ پژوهشی در آن رعایت شده باشد مورد بررسی قرار می‌گیرند.
سبحانی برنامه‌های جانبی این همایش را نیز اعلام کرد و گفت: برگزاری نمایشگاهی از تحقیقات انجام شده در این حوزه و برپایی نمایشگاه عکس و تصویر از فعالیت‌های جانبی در کنار برگزاری این همایش خواهد بود. وی برگزاری این همایش را قبل از اتمام سال تحصیلی اعلام کرد و ادامه دارد: همایش ملی «تصوف، شاخصه‌ها و نقد‌ها» قبل از پایان سال تحصیلی و اواخر بهار ۱۳۹۷ برگزار می‌شود و همایش دیگری با همین عنوان و با حضور اندیشمندان جهان اسلام نیز در بیروت برگزار خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ