وزیر رفاه: ۴۰ میلیون نفر مشمول دریافت یارانه هستند
حدود ۴۰ میلیون نفر نیازمند توسط پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان شناسایی شده‌اند و مردم باید بدانند یارانه هیچ نیازمندی قطع نخواهد شد.
به گزارش مهر، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استودیوی گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: اگر سفره ها تهی از کالری و پروتئین باشد شاهد فقر شدید خواهیم بود و فقر مطلق در طبقه بالاتر از این قرار می گیرد که البته هر دوی اینها با میزان درآمد هر فرد ارتباط مستقیم دارد.
وی افزود: چون با برنامه و هدفمند حرکت نکرده‌ایم بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان را به افرادی داده‌ایم که به هیچ عنوان تفاوتی در زندگی با دیگران نداشته‌اند و این امر موجب بی‌عدالتی شده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: رسیدگی به بحث اشتغال عمومی و فقرزدایی از مواردی است که در بودجه دولت دوازدهم به آن نگاه جدی شده است؛ البته در فقرزدایی هرگز صفر ریاضی نخواهیم داشت.
وی گفت: برنامه تازه تدوین شده ما مبتنی بر سه لایه است؛ اول رسیدگی به مردمی که هرگز توانمند نمی‌شوند و دائماً نیازمند حمایت هستند، لایه دوم بخش میانی است که از حمایت متوسط ما بهره‌مند هستند و در نهایت لایه سوم لایه خروجی است که به توانمندسازی نیازمندان می‌انجامد و تأمین مالی این سه لایه در تبصره ۱۴ لایحه بودجه دیده شده است.
این عضو کابینه دولت با اظهار اینکه حداقل دستمزد که حدود ۹۰۰ هزار تومان است ملاک و شاخص ما برای حمایت از نیازمندان خواهد بود، افزود: اکنون حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد، ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر تحت پوشش سازمان بهزیستی و ۳ میلیون زن سرپرست خانوار را شناسایی کرده‌ایم؛ علاوه بر این تعداد، حدود ۸ میلیون نفر روستایی که با مشکلات اقتصادی روبرو هستند را هم شناسایی کرده‌ایم که اینها بخشی از جمعیت نیازمندی است که باید مورد حمایت ما قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه یکی از مهمترین فقرها، فقر سلامت است، افزود: با حذف چند دهک از یارانه بگیران حدود ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای رفع فقر سلامت و ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان یارانه نان درنظر گرفته می شود. همچنین حدود ۷ هزار میلیارد تومان صرف همین برنامه ریزی و اجرای هدفمند خواهد شد و ۲۳ هزار میلیارد تومان هم در قالب یارانه به مردم نیازمند پرداخت می‌شود.
ربیعی با اشاره به اینکه اگر در صرف هزینه ها ریخت و پاش نباشد، با برنامه دقیقی که داریم، می‌توانیم به اهداف خود دست یابیم، گفت: حدود ۶۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از بخش هدفمندی یارانه ها و حامل های انرژی برای تأمین مالی بحث اشتغال تخصیص خواهد یافت و صندوق توسعه ملی و سایر منابع بانکی هم در تأمین این مبلغ سهیم خواهند بود.
وی ادامه داد: مبلغ فوق در سه بخش حمل و نقل (با دو رویکرد رفاهی و محیط زیستی) و بافت های فرسوده هزینه خواهد شد و با دیدگاه سنتی ما با هر یک درصد رشد باید به ۱۰۰ هزار شغل دست بیابیم .
اما متأسفانه حدود ۲۰ سال است که با رشد بدون اشتغال روبرو هستیم و این در حالی است که در پالایشگاه ها با حدود ۱۲ میلیارد تومان یک شغل ایجاد می شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با وجود همه بی سیاستی ها و عدم مدیریت در برنامه ریزی های ایجاد اشتغال، امسال در بخش بهداشت و درمان حدود ۵۰ هزار شغل ایجاد شده و در بخش گردشگری هم اقدامات خوبی صورت گرفته و در بخش آی. سی. تی هم این رقم از ۱۳۰ هزار نفر گذشته است.
وی افزود: در سیستم نظام تشویقی که به منظور ایجاد اشتغال راه اندازی شده است، خود را مکلف کرده ایم تا بخشی از حقوق و دستمزد کارگران را ما به کارفرمایان پرداخت کنیم یا اگر کسی کارگر معلولی را به خدمت بگیرد، سهمش از نظام تشویقی بیشتر شود؛ جدای این اقدام در نظر داریم حق بیمه کارگر را برای دو سال خودمان به کارفرما پرداخت کنیم.
نامبرده همچنین با اشاره به اینکه میزان افراد حذف شده از یارانه ها با هماهنگی مجلس شورای اسلامی بررسی و اعلام خواهد شد، تصریح کرد: با توجه به اینکه برنامه نظام سلامت دهک‌های میانی را در برنامه حمایتی قرار داده است، قطعاً ادامه طرح تحول سلامت به دلیل اینکه اراده دولت است ادامه پیدا خواهد کرد.
وی افزود: در برنامه طبقه بندی انجام شده، در طبقه میانی فاصله ها پر می شود. بر اساس برنامه ریزی های انجام شده این برنامه ها کاملاً قابل اجراست . پایگاه رفاهی اطلاعات ایرانیان ابزار مناسبی است و می‌توان برای شناسایی افراد طبقات مختلف برای برنامه حذف فقر از داده های این پایگاه کمک گرفت.
ربیعی گفت: در شناسایی افراد در ابتدا به سراغ حساب های بانکی آنها نمی رویم و این تأکید رئیس جمهوری است.
اما ممکن است حساب بانکی کسانی که درخواست دریافت یارانه داشته باشند، مورد بررسی قرار گیرد. در بسیاری از استان‌ها در حوزه فقر آموزشی بسیار عالی عمل شده است.
وی در بخشی دیگر گفت: سازمان هدفمندی یارانه در واقع سازمان توزیع منابع بود، ولی در صندوق رفاه اجتماعی که در آینده نزدیک شکل خواهد گرفت، سیاست‌های فقرزدایی اجرایی می شود و همه منابع رفاهی در این محل تجمیع و براساس سیاست های فقرزدایی هزینه خواهد شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: این سیاست های رفاهی و فقرزدایی هستند که بیش از هر چیز دیگری در این صندوق ها مورد توجه قرار خواهند گرفت.
به شرط تصویب تشکیل صندوق رفاه اجتماعی، معاونت رفاه و امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ساختارهای موجود در حوزه رفاه ترکیب و صندوق رفاه اجتماعی به وجود خواهد آمد.
ایجاد ۷۰۰ هزار شغل تا پایان امسال دور از انتظار نیست
خبر دیگری حاکیست وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی همچنین در فرودگاه سنندج با اشاره به ایجاد ۳۵۰ هزار شغل رسمی در نیمه نخست امسال گفت: پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان امسال ایجاد ۷۰۰ هزار شغل در کشور را تجربه کنیم.
علی ربیعی با بیان این‌که ۳۵۰ هزار شغل رسمی نیمه نخست امسال در کشور ایجاد شد، افزود: این آمار براساس بررسی دفترچه‌های تامین اجتماعی که برای بار اول جهت شاغلین جدید صادر شده، به‌دست آمده است. ‏‌به گفته وی، با توجه به این آمار پیش بینی می‌شود ایجاد اشتغال کشور در ۹ ماه منتهی به آذر سال جاری به ۷۰۰ هزار شغل برسد و ما ایجاد این تعداد شغل را بتوانیم تجربه کنیم که این آمار کمتر از سال گذشته نیست.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: امسال در بخش ضریب جینی فقط در بخش غیر نفتی ۶ درصد رشد داشتیم و علاوه بر این‌که این رشد رقم خوبی است به نظر می‌رسد تا پایان سال افزایش نیز داشته باشد.
‌«ضریب جینی یک واحد اندازه‌گیری پراکندگی آماری است که معمولا برای سنجش میزان نابرابری در توزیع درآمد یا ثروت در یک جامعه آماری استفاده می‌شود.»‏
ربیعی درباره سفر به استان کردستان گفت: در این سفر بحث اشتغال استان با توجه به اینکه سهم کردستان از بودجه روستایی، عشایری و اشتغال فراگیر مشخص شده و چگونگی اجرای آن در کارگروه اشتغال بررسی می‌شود.‌وی یادآور شد: در این سفر پیگیر طرح موفق اشتغال فناوری اطلاعات و ارتباطات (‏ICT‏) در طرح تکاپو و آغاز برنامه‌ریزی طرح اشتغال در حوزه پوشاک و صنایع تکمیلی و مکمل خواهیم بود.‌او افزود: در سفر به شهرستان سقز نیز آغاز اجرای ساخت یک طرح در حوزه معدن را خواهیم داشت که پیش‌بینی می‌شود در مدت ۱۲ ماه اجرا شده و بخشی از مشکل اشتغال این شهرستان را برطرف کند.‌ شرکت در کارگروه تخصصی اشتغال استان، بازدید از درمانگاه تامین اجتماعی و منطقه ویژه اقتصادی بانه و شرکت در شورای اداری شهرستان بانه از‌جمله برنامه‌های علی ربیعی در این سفر است.‌از دیگر برنامه‌های ربیعی در سفر به استان کردستان، شرکت در آیین کلنگ زنی معدن طلا و آغاز عملیات اجرایی بیمارستان تامین اجتماعی سقز و نشست شورای اداری شهرستان‌های سقز است.

نسخه مناسب چاپ