دکتر جهانگیری: عبور از بحران‌های داخلی و بین‌المللی نیازمند تفاهم ملی است
 

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه حل مسائل و مشکلات مختلف جامعه و عبور از بحران های داخلی و بین المللی نیازمند انسجام و تفاهم ملی در داخل کشور است ، گفت: اگر در برابر چالش ها به درک و راه حل مشترک نرسیم و نتوانیم از فرصت ها و سرمایه های موجود برای عبور از این موضوعات استفاده کنیم دچار مشکل خواهیم شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر اسحاق جهانگیری دیروز در بیست و پنجمین مجمع عمومی انجمن اسلامی جامعه پزشکی گفت: جریانات سیاسی کشور اعم از اصلاح طلب، اصول گرا و اعتدالی و همه کسانی که درد و دغدغه امروز و فردای ملت ایران را دارند باید بدانند تنها در کنار هم می توانند مسائل را مرتفع کنند و هیچ جریانی نمی تواند با حذف دیگران موفق باشد.
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: باید هشدارها و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب نتایج مطالعات پایش های ملی و اظهار نگرانی شخصیت های دلسوز کشور را جدی بگیریم و همه دست در دست هم مسائل کشور را حل کنیم.
وی به چالش های پیش روی کشور نظیر بیکاری، کاهش قدرت خرید و رفاه مردم، تهدید های منطقه ای و بین المللی اشاره کرد و اظهار داشت: در این مقطع ما نیازمند استفاده از همه ظرفیت های مادی و معنوی کشور هستیم.
دکتر جهانگیری نیاز به همه جانبه‌نگری در توصیف و تبیین وضعیت فعلی کشور را ضروری خواند و گفت: دولت برای حل چالش‌ها نیازمند راهکارهای ارائه شده از سوی نخبگان و تبیین مسائل در جامعه است.
معاون اول رییس جمهوری بر تفکیک نقد از تهمت، لجن پراکنی و فحاشی تاکید کرد و با اشاره به مطرح بودن این مسائل در رهنمودهای رهبر معظم انقلاب گفت: باید مرز بین نقد و فحاشی و تخریب مشخص شود، تخریب و تهمت در هر مقطعی زیانبار است.
وی ضرورت توجه به عوامل و محرک‌های خروج از تنگناها نظیر ایجاد امید در جامعه و تقویت سرمایه اجتماعی را یادآو شد و گفت: آنچه در سال‌های گذشته باعث موفقیت دولت در عرصه‌های
‌مختلف نظیر ایجاد ثبات اقتصادی و موفقیت‌های بین المللی شد بیش از سیاست‌ها، امید مردم به آینده بود متاسفانه امروز عده ای امید مردم را به شدت هدف قرار داده اند تا آنها مایوس شوند.دکتر جهانگیری ادامه داد: باید تلاش کنیم سرمایه اجتماعی در کشور تامین شود و این اتفاق جز با مشارکت ملی و ایفای نقش و حضور جوانان، زنان و اقوام مختلف محقق نخواهد شد.معاون اول رییس جمهوری به نقش احزاب و رسانه‌ها و گروه‌های مستقل در توسعه کشور اشاره و گفت: توسعه کشور ارتباط تنگاتنگی با روابط بین الملل دارد و نمی توان مسائل داخلی را با دیوار کشیدن به دور کشور حل کرد. هیچ کشوری نخواهد توانست با انزوا مسائل داخلی خود را برطرف کند.
وی افزود: باید مسئولان و نخبگان درباره راهکارهای پیش روی عبور از این چالش‌ها به مفاهمه و درک مشترک برسند. دولت در چهار سال و نیم گذشته تلاش کرد تا با شناسایی اولویت‌ها و تمرکز بر روی آن‌ها از چالش‌های پیش رو عبور کند. در مسئله هسته‌‌ای
‌دولت به بهترین نحو قضایا را سامان‌داد.
البته آمریکایی‌ها بعد‌از آمدن رییس‌جمهوری جدید بد عهدی کردند و تلاش دارند تا با مواضع خود فضای مثبت برجام برای ایران را از بین ببرند‌.
دکتر جهانگیری به شاخص‌های اقتصادی نظیر رشد اقتصادی، کنترل تورم و اشتغالزایی اشاره کرد و گفت: کارهای بزرگی در بخش اقتصاد انجام شده که نشان می دهد این بخش روی ریل درست قرار گرفته‌، البته ممکن است برخی کاستی‌ها و افزایش قیمت برخی اقلام وجود داشته باشد.
معاون اول رییس جمهور گفت: امروز کسانی این مسائل را بهانه کرده‌اند و بانی حوادثی شده اند
‌که ابعاد و زوایای دیگری دارد و باید بدانند دود این حوادث به چشم خود آنها خواهد رفت چرا که وقتی جریان اجتماعی ایجاد شد و به سطح خیابان رسید قطعا کسانی که آن را شروع کرده‌اند کنترل‌کننده آن نخواهند بود و دیگران سوار بر آن موج خواهند شد‌.
وی به حوزه بهداشت و درمان و اولویت‌های دولت برای دسترسی مردم به خدمات ارزان، بهداشتی و درمانی، ارتقای این خدمات اشاره کرد و گفت: نظرسنجی‌ها نشان می دهد مردم از تحولات در حوزه سلامت راضی هستند، البته نارسایی‌هایی نظیر مسائل مالی پیشبرد طرح سلامت وجود دارد که حتما برای آن راهکار خواهیم یافت.
دکتر جهانگیری دربخشی از سخنانش با اشاره به اینکه
نهادینه‌شدن دموکراسی در کشور و شکل‌گیری حرکت‌های قانونمند و پاسخگو کردن مسئولان نیازمند حمایت جدی از نهادهای مدنی، صنفی و سیاسی است، گفت: بدون وجود نهادهای مصلحت یاب و مدنی دموکراسی محقق نخواهد شد.معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه نقد منصفانه منجر به تصحیح حرکت دولت می شود گفت: تنها میدان سیاست نیست که نیاز به دموکراسی و دخالت موثر مردم دارد بلکه اقتصاد، فرهنگ و اجتماع نیز بدون آزادی و عدالت به شکوفایی نخواهند رسید .
وی ادامه داد: مردم باید باور داشته باشند که در ساختن کشور سهم دارند و این باور باید در سیاست‌های دولت متبلور شود. این سیاست‌ها وقتی شکل خواهد گرفت که احزاب و نهادهای مدنی به عنوان فرصت تلقی شوند در این صورت شاهد مشارکت مردم و تشکل‌ها خواهیم بود.
دکتر جهانگیری تاکید کرد: دولت از احزاب رسمی و شناسنامه دار کشور حمایت می کند و این امر در جهت مصلحت و نظام و حاکمیت است.
پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور دکتر علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی و دکتر ظفرقندی رییس مجمع عمومی انجمن اسلامی جامعه پزشکی دیدگاه‌های خود را درباره مسائل روز مطرح کردند.

نسخه مناسب چاپ