تظاهرات سراسری فلسطینی‌ها در جمعه خشم علیه آمریکا و رژیم صهیونیستی
سرویس خارجی: مردم فلسطین دیروز در چهارمین جمعه خشم، تظاهرات گسترده ای را علیه صهیونیستها و آمریکایی‌ها در سراسر اراضی اشغالی برگزار کردند.
مردم فلسطین در نقاط مختلف کرانه باختری تظاهرات گسترده ای برپا کردند. در قدس اشغالی نیز تظاهرات ضد آمریکایی و صهیونیستی گسترده ای بر پا شد. همچنین راهپیمایی گسترده فلسطینیان پس از اقامه نماز جمعه از مسجد القسام در منطقه بیت لاهیا در شمال نوار غزه در حمایت از قدس ومخالفت با تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس به دعوت جنبش جهاد اسلامی برگزار شد.
در چهارمین جمعه متوالی پس از اعلام تصمیم ترامپ درباره انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس، بلافاصله پس از نماز جمعه دیروز، رهبران جنبش جهاد اسلامی از جمله ‘شیخ نافذ عزام’ عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی و دیگر رهبران این جنبش در شمال ومناطق دیگر در صفوف اولیه راهپیمایان حضور یافتند. رژیم صهیونیستی پیش از این با تشدید تدابیر امنیتی وافزایش شمار نظامیان وتجهیزات نظامی در کرانه باختری، قدس اشغالی ونوار غزه خود را برای مقابله با راهپیمایان فلسطینی در چهارمین جمعه خشم پس از اعلام تصمیم ترامپ درباره قدس آماده کرده بود.
پایگاه خبری رام الله از وقوع درگیری میان جوانان فلسطینی ونظامیان صهیونیست در بیت لحم، رام الله ونابلس خبر داد. صهیونیستها از گازهای اشک آور و گلوله‌های جنگی علیه شرکت کنندگان در این تظاهرات استفاده کردند.از سوی دیگر، خالد البطش عضو ارشد جنبش جهاد اسلامی خواستار اعمال فشار کشورهای عربی بر ایالات متحده آمریکا برای صرفنظر از انتقال سفارتش به قدس اشغالی شد.
در این حال پلیس رژیم صهیونیستی می‌گوید وزیر امنیت داخلی که به یکی از روستاهای مجاور قدس رفته بود، با یک معجزه، از اعتراضات فلسطینیان جان سالم به در برد. درپی حضور «گیلاد اردان» وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در روستای «ابو دیس» در نزدیکی شهر بیت‌المقدس، فلسطینیان معترض کاروان او را با سنگ و کوکتل مولوتف هدف قرار دادند. خودروی حامل اردان در پی این اعتراضات آسیب دید و شیشه‌های آن شکست اما به گفته پلیس، خود او آسیب ندید.
وزارت امنیت داخلی رژیم‌صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد این حملات نشان‌دهنده لزوم افزایش تدابیر امنیتی در منطقه و اتخاذ سیاستی خشونت‌آمیزتر در برابر فلسطینیان است. پلیس مرزی اسرائیل هم گفت نجات گیلاد اردان از این حادثه یک معجزه بود. در چنین شرایطی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اعدام شهروندان فلسطینی را بازدارنده‌ای مؤثر دانست. آویگدور لیبرمن بر ضرورت تصویب قانون اعدام فلسطینیان تاکید کرد.
لیبرمن به وجود قانونی شبیه در آمریکا اشاره کرد و گفت: بهتر است که اسرائیل نیز از قوی‌ترین نظام دموکراتیک در جهان در این زمینه دنباله‌روی کند.
این درحالی است که مردم اردن نیز در اعتراض به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، مقابل سفارت این کشور در امان تجمع کردند. هزاران نفر از مردم اردن پس از اقامه نماز جمعه در امان تظاهرات کرده و علیه دونالد ترامپ و تصمیم وی درباره اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی شعار دادند.
شرکت‌کنندگان در این تظاهرات که بنا به دعوت جنبش اسلامی برگزار شد، تصمیم ترامپ درباره قدس را محکوم کردند. از طرفی رئیس پارلمان لبنان تاکید کرد که انتفاضه مردم فلسطین به حمایت و پشتیبانی واقعی نیاز دارد. نبیه بری تاکید کرد: در وهله نخست باید به آنچه در فلسطین اشغالی صورت می‌گیرد، توجه شود. وی گفت: این انتفاضه مداوم مردم فلسطین نیازمند پشتیبانی و حمایت واقعی در رویارویی با اشغالگری اسرائیل است. خالد مشعل رئیس سابق دفتر سیاسی جنبش حماس هم که به مغرب سفر کرده است در جمع خبرنگاران گفت: راه حل مسأله قدس مبارزه، مقاومت و انتفاضه علیه اسرائیل است. خالد مشعل همچنین تأکید کرد که این جنبش روابط تاریخی با ایران و حزب الله دارد.
خبر دیگر اینکه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در تلاش برای خرید آرای ۵۰ کشور در سازمان ملل، تصمیم به ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری با سرمایه اولیه ۵۰ میلیون دلار گرفته است. بنیامین نتانیاهو قصد دارد با راه اندازی این صندوق زمینه اجرای پروژه‌های کشاورزی، شیرین سازی آب دریا و توسعه فناوری در این کشورها را فراهم کرده و در قبال آن، آرای آنها را در سازمان ملل به نفع رژیم‌صهیونیستی تغییر دهد.
از سویی رژیم صهیونیستی قصد دارد به خاطر تشکر از تصمیم اخیر رئیس جمهور آمریکا در قبال شهر قدس، یک ایستگاه قطار در این شهر را به نام ترامپ نامگذاری کند.

نسخه مناسب چاپ