کوتاه فرهنگی
 

دو فیلم از سینمای رومانی این هفته در موزه هنرهای معاصر تهران
فیلم “شرق بخارست ۱۲:۰۸”به کارگردانی کورنلیو پرومبیو،امروز یکشنبه ۱۰ دی ساعت ۱۷ و فیلم “مرگ آقای لازارسکو”به کارگردانی کریستی پوئیو، چهارشنبه ۱۳ دی ساعت۱۶در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می آید.
به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران ؛ این دو فیلم در ادامه برنامه نمایش فیلم در بخش سینمای رومانی با عنوان «مروری بر موج نوی سینمای رومانی» به کوشش محمد وحدانی و با همکاری ماهنامه‌ سینمایی۲۴ به نمایش در می آید. فیلم ” شرق بخارست ۱۲:۰۸”به کارگردانی کورنلیو پرومبیو ، محصول سال ۲۰۰۶و به مدت ۸۵ دقیقه و فیلم “مرگ آقای لازارسکو” به کارگردانی کریستی پوئیو محصول سال ۲۰۰۵ به مدت ۱۴۷ دقیقه است که هردو فیلم به زبان اصلی و با زیر نویس فارسی در روزهای اعلام شده در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می آید.
علاقه مندان برای استفاده از برنامه های نمایش فیلم می توانند، یکشنبه و چهارشنبه هر هفته به موزه هنرهای معاصر تهران مراجعه کنند.

نقاشی های حمیدرضا اندرز در گالری شهر کتاب فرشته
نمایشگاه نقاشی‌های حمیدرضا اندرز در گالری فرشته افتتاح شد.
مجموعه ای از آثار نقاشی حمیدرضا اندرز با عنوان ” پایان مستمر” در گالری شهر کتاب فرشته افتتاح شد.
در این نمایشگاه ۱۷ اثر نقاشی از این هنرمند که با تکنیک رنگ روغن ، مداد و مداد رنگی روی بوم و مقوا شکل گرفته به نمایش درآمده است.
نمایشگاه ” پایان مستمر” که تازه‌ترین نمایشگاه این هنرمند محسوب می‌شود تا ۱۲ دی در گالری فرشته به نشانی خیابان شریعتی، پایین تر از پل صدر، جنب شهر کتاب فرشته برپا خواهد بود.

نمایشگاه گروهی «صورت‌ها» در گالری هپتا
نمایشگاه گروهی «صورت‌ها» ۸ دی در گالری هپتا گشایش یافت و تا چهارشنبه ۱۳دی ادامه خواهد داشت.
«صورت‌ها» مجموعه‌ای است حاصل تلاش هنرمندان در به تصویر کشیدن چهره‌ها، که هر کدام به شیوه‌ای شخصی و از نگاه خویش به این مسئله پرداخته‌اند. نمایشگاه«صورت ها» با آثاری از ساوالان جماعتی، پرستو حقی ، فرهاد مفوز، احمد مرادی، رضا عربگری و مسعود فیضی برپا شده است.
علاقه مندان برای دیدار از این نمایشگاه می توانند شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۱ تا ۲۰ به گالری هپتا به نشانی خیابان ایرانشهر، روبه‌روی پارک هنرمندان، بن‌بست نیکوشهر، شماره‌ سه، طبقه همکف مراجعه کنند.

همنشینی کوبیسم و کلمات در نمایشگاه«سرمستی» در گالری «مژده»
نخستین نمایشگاه انفرادی سپیده مشایخی با عنوان «سرمستی» جمعه هشتم دی‌ در گالری مژده افتتاح ‌شد.
در این نمایشگاه ۱۴ تابلو با تکنیک رنگ و روغن به نمایش گذاشته ‌شده که در نتیجه تلفیق کوبیسم با کلمات به دست آمده‌ است.
نمایشگاه سرمستی تا ۱۵ دی‌ در گالری مژده به نشانی سعادت آباد، علامه شمالی، هجدهم شرقی، شماره۲۷ دایر خواهد بود.
پنجاه و چهارمین شماره «تجربه»منتشر شد
پنجاه و چهارمین شماره «تجربه» ماهنامه هنرو ادبیات به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی کتایون بناساز و سردبیری مهدی یزدانی خرم منتشر شد.
در بخش‌های مختلف شماره جدید تجربه این مطالب به چاپ رسیده است: مجموعه مطالبی درباره علی اشرف درویشیان، و رضا براهنیر مطالبی درباره داستان امروز ایران شامل گفت‌‌وگو با جواد ماهرزاده، حامد حبیبی و لاله زارع، میزگردی درباره موسیقیر پرونده‌ای درباره جواد مجابی و جریان نقدنویسی هنری‌اش و… به همراه، ضمیمه شعر و داستان تجربه. شماره جدید تجربه در ۱۸۰ صفحه با بهای ۱۵هزار تومان منتشر شده است.

نشست «نقد و بررسی کتب قلم‌زنی ایران» برگزار می‌شود
نشست «نقد و بررسی کتب قلم‌زنی ایران» به همت معاونت فرهنگی هنری فرهنگستان هنر، سه‌شنبه ۱۲ دی‌،ساعت ۱۴ در سالن کنفرانس طبقه سوم فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، دراین نشست که پژوهشگران به نقد و بررسی کتب آموزش قلم‌زنی و نقاط ضعف و قوت این حوزه
می‌پردازند،محمد صحرانورد، پژوهشگر، هنرمند قلم‌زن و مدرس دانشگاه، بشری گل‌بخش، مدرس دانشگاه و رئیس گروه هنر دفتر برنامه‌ریزی و تألیف کتب درسی فنی حرفه‌ای وکارودانش و همچنین رضا میرمبین پژوهشگرو مدرس دانشگاه سخنرانی می کنند.
فرهنگستان هنر، به نشانی خیابان ولیعصر(عج)، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره ۱۵۵۲ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

نمایشگاه گروهی نقاشی به مناسبت آغاز سال نو میلادی در«شیث»
نمایشگاه گروهی نقاشی ۲۰ هنرمند از اقلیت های دینی کشور، به مناسبت تولد مسیح و آغاز سال نوی میلادی از ۸ تا ۱۳ دی در گالری«شیث» برگزار می شود .
علاقه مندان دیدار از این نمایشگاه می‌توانند همه روزه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ به گالری شیث به نشانی چهارراه ولیعصر، ضلع جنوبی پارک دانشجو ، کوچه شیرزاد شرقی، شماره ۱۰ مراجعه کنند.

نمایشگاه آثار هنرمندان برجسته ایران در گالری «آشیانه مهر»
نمایشگاه آثار هنرمندان برجسته ایران با عنوان «تجلی عشق» ۱۵ دی از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری «آشیانه مهر» گشایش می یابد.
این نمایشگاه تا پنجشنبه ۲۸ دی ادامه خواهد داشت و تمامی عواید حاصل از فروش این آثار به کودکان معلول جسمی حرکتی و ایتام ایدز تحت پوشش گروه احیا تعلق می گیرد . علاقه مندان برای دیدار از آثار این نمایشگاه می توانند همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۷ و پنجشنبه ها و جمعه‌ها از ساعت ۱۵ تا ۱۸ به گالری «آشیانه مهر» به نشانی میدان انقلاب، خیابان کارگر شمالی، بین فرصت و نصرت، کوچه جعفرزادگان،شماره ۲
مراجعه کنند.

نمایشگاه گروهی عکس تهران در گالری «شَلمان»
نمایشگاه گروهی عکس تهران جمعه ۸ دی در گالری «شَلمان» گشایش یافت و تا ۱۳ دی در این گالری ادامه خواهد داشت.
گالری شَلمان در راستای حمایت از هنرمندان جوان و به منظور شناسایی استعدادهای جوان عکاسی، کشف نگاه های نو و خلاقانه در این حوزه و فراهم ساختن بستری برای ورود به دنیای حرفه ای و تعامل با سایر هنرمندان هم رشته؛ نخستین نمایشگاه عکس “تهران” را برگزار می کند. از میان آثار ارسال شده ۵۸ اثر از ۴۳ عکاس توسط هیات داوران برگزیده شدند که در قالب دو نمایشگاه در نگارخانه شَلمان برگزار می شود. این نمایشگاه دومین و آخرین روایت از مجموعه عکسهای تهران است.
گالری شلمان به نشانی میرداماد، نرسیده به شریعتی، رودبارغربی (جنوبی)، کوچه کاووسی، شماره ۲۷ واقع است و علاقه مندان دیدار از این نمایشگاه می توانند تا ۱۳ دی از ساعت ۱۶ تا ۲۰ به آن
مراجعه کنند.

نسخه مناسب چاپ