پوتین در پیامی به اسد: به دفاع از سوریه ادامه می دهیم
سرویس خارجی: رئیس جمهوری روسیه در پیام تبریک به رئیس جمهوری سوریه به مناسبت سال جدید میلادی، بر ادامه حمایت ‎های مسکو از دمشق در مبارزه با تروریسم تاکید کرد.
ولادیمیر پوتین در پیام تبریک به بشار اسد اعلام کرد که روسیه به حمایت‌های خود از سوریه در مبارزه با تروریسم ادامه خواهد داد.وی همچنین افزود: گفت‌وگو بین مسکو و واشنگتن برای حل مشکلات و بحران‌های جهانی مهم است.در این حال وزارت خارجه آمریکا از روسیه خواست تا دولت سوریه را برای حل سیاسی اوضاع این کشور، متقاعد کند. “هدر نائورت” سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای با طرح این ادعا که بشار اسد به شهرهای سوریه حمله می‌کند از روسیه درخواست کرد دولت بشار اسد را متقاعد سازد تا از حمله به شهرهای این کشور دست بردارد. در این بیانیه آمده است: ما در مذاکرات خود با طرف روسی همچنان از آنها می‌خواهیم به تعهدات خود عمل کرده و تضمین دهند که رژیم بشار اسد دیگر از حملات به شهرهای سوریه دست برخواهد داشت. اکنون بیش از هر زمان دیگر روسیه و جامعه بین الملل باید از ارسال کمکهای انسان دوستانه به تمامی نقاط سوریه حمایت کرده و بر دولت اسد برای حل و فصل سیاسی اوضاع این کشور در چارچوب مذاکرات ژنو و زیر نظر سازمان ملل متحد، اعمال فشار کنند. از سوی دیگر “جیمز متیس” وزیر دفاع آمریکا نیز اعلام کرد که این کشور قصد ندارد سوریه را به چند کشور تقسیم کند، ولی اقدامات خود برای آزادسازی مناطقی از خاک سوریه که در دست تروریستها بوده و تحت کنترل دولت این کشور قرار ندارد را فعال خواهد کرد.
در چنین شرایطی رئیس‌جمهور ترکیه گفت: هر کاری که نیاز باشد برای جلوگیری از ایجاد گذرگاهی تروریستی در شمال سوریه توسط آمریکا و برخی از کشورهای غربی انجام خواهیم داد. رجب طیب اردوغان گفت که این کشور تمامی تلاش‌های ممکن را برای جلوگیری از ایجاد گذرگاهی تروریستی در شمال سوریه انجام خواهد داد. وی در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر آمریکا و برخی از کشورهای غربی در حال تلاش برای ایجاد یک گذرگاه تروریستی در شمال سوریه هستند، اما امکان ندارد که ما اجازه تشکیل چنین گذرگاهی را بدهیم و به‌طور ناگهانی اقداماتی را که لازم باشد انجام خواهیم داد. اردوغان همچنین گفت که آمریکا به حمایت از عناصر مسلح تروریست در سوریه و تجهیز آن‌ها به سلاح می‌پردازد. در این راستا یک سناتور روس گفت تخلیه رهبران داعشی از مناطقی از سوریه توسط بالگردهای آمریکایی گویای همکاری نزدیک بین ائتلاف بین‌المللی با تروریست‌هاست. “فرانتس کلینتسویچ” نائب رئیس کمیته امور دفاع و امنیت شورای فدراسیون (سنای) روسیه گفت اطلاعات منتشره در باره تخلیه گروهی از عناصر گروه تروریستی داعش توسط بالگردهای آمریکایی از مناطقی از خاک سوریه، دلیل قانع کننده ای از همکاری نزدیک بین تروریستها و ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکاست. وی افزود: چنین اقداماتی را نمی توان پنهان کرد، بخصوص در کشورهای اروپایی که در ائتلاف بین المللی مشارکت دارند.
خبر دیگر اینکه منابع وابسته به مخالفان دولت سوریه می‌گویند در عملیات ارتش این کشور ۵۷ تروریست جبهة النصره در استان‌های ادلب و حما کشته شدند. مرکز موسوم به «دید‌بان حقوق بشر سوریه» از کشته شدن شمار زیادی از تروریست‌های جبهة النصره در درگیری‌ با ارتش سوریه خبر داد. این مرکز که وابسته به مخالفان دولت سوریه است، اعلام کرد که ۵۷ نفر از عناصر تروریستی «هیات تحریر الشام» و گروهک‌های وابسته به آن، در حملات پنج روز گذشته ارتش سوریه و نیروهای متحد آن در ریف شمال شرقی و ریف جنوب شرقی ادلب و همچنین حما کشته شدند.

نسخه مناسب چاپ