معاون سیاسی وزیر کشور: جعبه سیاه حوادث اخیر را باز می کنیم
سرویس سیاسی – اجتماعی: معاون سیاسی وزیر کشور با تاکید بر این که دولت با تمام اقتدار مقابل متعرضان به مال و اموال عمومی مردم ایستادگی می‌کند، درباره اختلال در اینستاگرام و تلگرام، گفت : در زمان بروز اختلال، استفاده از ابزارهایی برای کنترل تجمعات غیرقانونی وجود دارد که این تصمیمات مقطعی است.
به گزارش ایسنا، اسماعیل جبارزاده در پاسخ به پرسش دیگری درباره شمار دستگیرشدگان در تجمعات اخیر و نقش برخی از فعالان سیاسی در برگزاری چنین تجمعاتی، گفت: این یک جعبه سیاه است که باید باز شود و دلایل این اتفاقات را بررسی کرد. ما در حال بررسی این اتفاقات هستیم. البته اگر اموال عمومی و مال مردم مورد تعرض قرار گیرد طبیعی است که بازداشت انجام شود، ما از ستاد بازداشتی‌ها آمار قطعی نداریم که استان‌ها به ما آمار را می‌دهند و در حال بررسی هستند.
وی در پاسخ به سئوال دیگری در مورد تناقض در آمار کشته شده‌های تجمعات لرستان بین معاون استاندار و نماینده این استان در مجلس، گفت: لازم است از این فرصت استفاده کنم و به کسانی که تریبون در اختیار دارند و مصاحبه می‌کنند یکسری مسائل را یادآور شوم. مهم‌ترین موضوع آن است که باید انصاف رعایت شود و حرف‌ها بر اساس اطلاعات و واقعیات باشد.
معاون سیاسی وزیر کشور تاکید کرد: افراد اگر اطلاعات موثر و درستی دارند باید به جای مصاحبه،آن را به مسئولان ارائه کنند تا آنها کارشان را انجام دهند. ما در مورد لرستان در حال بررسی هستیم و وقتی بررسی‌ها به اتمام برسد مسئولان مربوطه در لرستان اعم از استانداری و یا … نتیجه را خدمت مردم اعلام می‌کند.
جبارزاده تاکید کرد: دوستان در بیان اظهارنظرهایشان عجله نداشته باشند، فضای عمومی جامعه را رصد کنند و بدانند که اطلاعات و داده‌های آنها در افکار عمومی تاثیرگذار خواهد بود.
وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این که بر اساس قانون، برگزاری تجمعات احتیاج به مجوز ندارد و این موضوع برخلاف صحبت‌های شما است، گفت: هیچ اصل قانونی نگفته است که هر کسی هر جا بخواهد می‌تواند تجمع کند. این روند در هیچ جای دنیا وجود ندارد. باید هویت افرادی که قرار است تجمع را انجام دهند مشخص باشد، نباید تجمع مخل امنیت و آسایش مردم قرار گیرد. باید مرجعی که تقاضای برگزاری تجمع را مطرح می‌کند را مورد بررسی قرار داد و بعد مجوزهای لازم را اعطا کرد .
معاون سیاسی وزیر کشور تاکید کرد: وقتی تشکل، صنف یا گروهی درخواست برگزاری تجمع یا میتینگی را مطرح می‌کند ما باید بررسی کنیم که آیا می‌توانیم امنیت‌شان را تامین کنیم، طبیعتا بر اساس قیافه افراد و یا این که ما از آنها خوشمان می‌آید یا خیر، به آنها مجوز نمی‌دهیم. مهم برای ما تامین امنیت آن تجمع یا میتینگ یا تبعات برگزاری‌اش است. ما می‌گوییم مردم تا جایی که به حق دیگران تجاوز نکنند آزاد هستند.جبارزاده در پاسخ به پرسش دیگری درباره اختلال در شبکه‌های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام و این که آیا قرار است این وضع ادامه پیدا کند؟ گفت: دولت بنای تعطیلی شبکه‌های مجازی را ندارد اما در زمانی که اختلالی ایجاد می‌شود طبیعی است که از ابزارهای کنترل اجتماعات غیرقانونی و تصمیمات مقطعی استفاده شود.
وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این که وظیفه مسئولان و قوای سه‌گانه در برابر ناآرامی‌ها چیست، گفت: بر اساس فرموده امام (ره) ما همه خادمان مردم هستیم، وظیفه ما تامین رفاه، آرامش و آسایش و عزت مردم است و هر مسئولی باید چنین دغدغه‌ای را داشته باشد.
معاون سیاسی وزیر کشور افزود: در این اتفاقات دغدغه مسئولان تامین آسایش و آرامش مردم است که باید در این جهت تلاش کرد.
جبارزاده در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر این که مردم عادی که در قالب یک تشکل یا حزب نیستند چطور می‌توانند مجوز بگیرند، گفت: در طول دو سه ماه گذشته مال باختگان موسسه‌هایی برای تجمع مجوز داشتند، مهم آن است که ما بدانیم چه کسانی قرار است با چه نامی تجمع کنند. طبیعتا باید هویت آنها اعلام شود و آنها قابل شناسایی باشند.
وی همچنین در پاسخ به سئوالی در مورد این که آیا تجمعات اخیر منشاء خارجی داشته است؟ گفت: طبیعتا هر کسی که از این اتفاقات اظهار خوشحالی می‌کند خود می‌تواند یک پای قضیه باشد. وقتی امروز می‌بینیم که افرادی در توئیتر و یا سایتی ابراز خشنودی کردند می‌توان آن را به عنوان یک سرنخ نگاه کرد.
معاون سیاسی وزیر کشور پیش از پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران به ارائه توضیحاتی درباره ریشه اتفاقات اخیر پرداخت و در جمع‌بندی سخنانش، اظهار داشت: در شرایط موجود برای عدم موفقیت دولت نخستین کار آن است که اقشاری که دولت را مورد حمایت قرار داده بودند ناامید کنند حال آن که امید، هدف و برنامه اصلی دولت است. کسانی که به دنبال عدم موفقیت دولت هستند به دنبال ناامید کردن مردمند ولی بدانند که دولت با تمام توان در حال اجرای ماموریت خود است. چهار سال از دولت اول دکتر روحانی گذشته است و در چهار سال پیش‌رو به دنبال تحقق وعده‌ها و قول‌هایش است.وی با اشاره به تجمعات اخیر، گفت: تجمعات با شعار نه به گرانی برگزار شد اما بعد از یک ساعت می‌بینیم که هدف از تجمع چیز دیگری است. سئوال این است که روزهایی که سه بار قیمت کالا تغییر می‌کرد و تورم بالا بود چطور اعتراضاتی وجود نداشت. در این بین برخی صاحب‌نظران اعلام می‌کنند که ای کاش دولت اجازه برگزاری تجمعات را می‌داد تا چنین اتفاقاتی را شاهد نبودیم. در پاسخ باید گفت که این دولت طی چهار سال گذشته بیشترین میزان تجمعات را در شهرها و استان‌های مختلف برگزار کرده است. نمونه آن در تهران در یکی دو ماه گذشته است که مال باختگان موسسات مالی و اعتباری مقابل وزارتخانه‌ای تجمع می‌کردند و حرف آنها شنیده می‌شد، این دولت با اقداماتش توانست اموال ۹۸ درصد از کسانی که پول‌هایشان را در دوران گذشته سپرده‌گذاری کرده‌اند و مال باخته بودند را باز گرداند.
جبارزاده با اشاره به مجوزهای وزارت کشور برای برگزاری تجمعات صنفی و کارگری، گفت: ما زمانی مانع برگزاری تجمعی هستیم که نتیجه آن تعرض به جان، مال و ناموس مردم باشد. دولت مسئول حفظ جان، مال و نوامیس مردم است. وقتی تجمعی سبب تعرض به اموال، جان و ناموس مردم شود طبق قانون وظیفه نیروی انتظامی برخورد با این تجمعات است.
معاون سیاسی وزیر کشور تاکید کرد: تاکنون تجمعات در کشور برگزار شده است و از این به بعد هم برگزار می‌شود و ما حرف حق را می شنویم و خواهیم شنید. ما مخالف کسانی هستیم که بخواهند آسایش و امنیت عمومی را هدف قرار دهند. شهروندان نگران وقایع هستند اما مردم بدانند که دولت با تمام اقتدار مقابل متعرضان به اموال مردم ایستادگی می‌کند و اجازه نمی‌دهد عده‌ای آگاهانه و یا ناآگاهانه کاری انجام دهند.
وی با استفاده از تعبیر وجود جعبه سیاه در مورد اتفاقات اخیر، گفت: این اتفاقات جعبه سیاهی دارد که باید باز شود. مردم و صاحب نظران تحلیل کنند اگر نتیجه آن بود که با آمدن به خیابان‌ها می‌توان با تورم مبارزه کرد و سبب شکوفایی اقتصادی شد ما هم به این افراد کمک خواهیم کرد اما اگر برخلاف آن بود و تجمعات سبب اختلال در زندگی مردم می شود و نتیجه عکس خواهد داشت. این تجمعات سبب بیکاری عده‌ای شاغل یا کسانی که تازه می‌خواستند مشغول به کار شوند، شده است.
معاون سیاسی وزیر کشور گفت: دولت نقد را با آغوش باز می‌پذیرد. این دولت خود را دولت آسمانی و وصل به غیب نمی‌داند که راه و روش کشورداری را از آسمان‌ها داشته باشد. این دولت زمینی است، طبیعی است که از نظرات همه صاحب نظران و اندیشمندان استفاده می‌کند و پذیرای انتقادات منصفانه با راهکار است.
وی در پایان تاکید کرد: به حال کسانی که از اتفاقات اخیر اظهار خشنودی می‌کنند متاسفم، اتفاقاتی که برخلاف مصالح و منافع ملی و اهداف ملی، میهنی، اسلامی و انقلابی ما رخ داده است. امروز همه مردم ما باید دست به دست هم سرود «دوباره ایران را» سر دهند تا دولت هم بتواند به همه اهدافش بخصوص در بعد اقتصادی دست پیدا کند. ما همه دل در گرو انقلاب و میهن داریم.

نسخه مناسب چاپ