واکنش چهره‌های سیاسی به برخی تجمعات اعتراضی درکشور
سرویس سیاسی – اجتماعی: برخی چهره های اصولگرا و اصلاح طلب در واکنش به وقایع اخیر در کشورمان، بر هوشیاری ملی در مقابل توطئه های دشمنان تاکید کردند و از مردم خواستند مراقب سوء استفاده دشمنان باشند زیرا دشمن با فریبکاری سعی در پیشبرد اهدافش دارد.
تجمع های انجام گرفته توسط مردم طی سه روز اخیر در چند شهر مانند مشهد و کرمانشاه ، اراک ، زنجان، اهواز، تهران و چند شهر دیگر در پی فراخوان برخی شبکه‌های اجتماعی مشکوک و بی شناسنامه به بهانه اعتراض به گرانی، بار دیگر اعتراضات و واکنش‌های چهره‌های ‌اصولگرا و اصلاح طلب را به دنبال داشته است.
این چهره‌های سیاسی با تاکید بر این که دشمنان به دنبال سوءاستفاده از احساسات پاک مردم هستند ابراز اطمینان کردند که مردم ایران مانند همیشه هوشیارند و اجازه سوءاستفاده به دشمن را نمی دهند .
وزارت کشور اعتراض مدنی را به رسمیت بشناسد
به گزارش ایرناعلی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت به رسمیت شناختن اعتراض مدنی مردم از سوی مسئولان، خواستار برخورد با تخریب اموال عمومی و ایجاد آشوب شد.
وی افزود: در کشور ما فرهنگ اعتراض وجود ندارد. هر تجمع اعتراض‌آمیزی به سرعت از شعارهای اولیه خود دور می‌شود و به خشونت می‌گراید. شاید علت آن این باشد که مجوز هیچ تجمعی صادر نمی‌شود و وزارت کشور همه تجمعات و اعتراضات مدنی را غیرقانونی می‌نامد. این در حالی است که قانون اساسی ما در اصل بیست و هفتم راهپیمایی را مشروط به این که مسلحانه و مخل احکام اسلام نباشد مجاز اعلام کرده است.مطهری گفت: در کشورهایی که تمرین دموکراسی بیشتری دارند، در یک روز و ساعت مشخص هزاران نفر در مسیر معینی با حفاظت پلیس، راهپیمایی و اعتراض خود را در موضوع معینی اعلام می‌ کنندو سپس سرکار خود می‌روند و این یک امر عادی است .
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: وزارت کشور ما باید اعتراض مدنی را به رسمیت بشناسد و در صدور مجوز سختگیری نکند و مردم هم باید پایبند به لوازم اعتراض مدنی باشند.نماینده مردم تهران در مجلس افزود: طی چند روز اخیر اعتراضاتی عمدتاً اقتصادی در برخی از شهرهای کشور انجام شد. این که مردم احساس آزادی و نظر خود را در قالب تجمع یا راهپیمایی بیان می کنند یک نقطه مثبت و روشن برای جامعه ما و نظام جمهوری اسلامی است اما این که این اظهارنظرهای جمعی توأم با تخریب اموال عمومی و اخلال در نظم جامعه می‌شود یک نقطه منفی و تاریک است.
وی گفت: مسئولان ما باید برای بخش اول این پدیده یعنی اظهارنظر مدنی و آرام مردم شرایط را مهیا و با بخش دوم آن یعنی تخریب اموال عمومی و ایجاد آشوب به شدت برخورد کنند.
شکوری راد: مطالبه اصلی معترضان معلوم نیست
به گزارش ایرنا، از سوی دیگر علی شکوری راد دبیر کل حزب اتحاد ملت هم مطالبات مردم را نامشخص دانست و گفت: تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف چه خودجودش و دارای انگیزه‌های معیشتی باشد و چه دارای محرک سیاسی داخلی یا خارجی، نوید بخش دستاوردی عینی برای بهبود وضع جامعه و کشور نیست ولی می تواند پرهزینه و تبعات آن پردامنه باشد. مطالبه اصلی و نهایی معترضان هم معلوم نیست تا بتوان آن را ارزیابی کرد.
عارف: عده ای به دنبال از بین بردن امید مردم هستند
محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم گفت: رسیدگی به وضع معیشتی مردم وظیفه مسئولان، به ویژه دولت و مجلس است و پیگیری این گونه مطالبات از سوی مردم با سازوکارهای قانونی حق طبیعی آنها است ولی متوجه باشیم کاری نکنیم که فضای کشور متشنج شود چون این فضا خواست بدخواهان ملت و کسانی است که به دنبال از بین بردن امید مردم هستند.
همچنین اکبر رنجبرزاده، عضو هیات رئیسه مجلس گفت: شایعاتی در مورد افزایش قیمت و گرانی‌ها شیوع پیدا کرده که اغلب غیرواقعی است و در واقع طبل دشمن است برای این که صدایی بلند کنند و افکار پلید خود را پیاده‌سازی کنند.
عضو هیات رئیسه مجلس با تاکید بر این که مسئولان مجلس و دولت برای حل مشکلات مردم منسجم و هماهنگ هستند، افزود: تجمعات اخیر حالت طبیعی ندارد. به نظر می‌رسد عده‌ای می‌خواهند حماسه ۹ دی را تحت‌الشعاع قرار دهند و فتنه جدیدی به راه بیندازند اما مردم هوشیارند.
رنجبرزاده اظهار داشت: مردم هوشیار باشند و پشت سر جریانات سیاسی معاند حرکت نکنند تا مشکلی برای کشور و جامعه ایجاد نشود.‌داریوش قنبری فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم با اشاره به اعتراضات اخیر مردم در سطح کشور و طرح انتقاداتی درباره مسائل اقتصادی تاکید کرد: قطعا حرکات خشن راه حل مشکلات جامعه نیست و هیچ کشوری از طریق حرکات خشن نتوانسته است به توسعه دست یابد.
وی با تاکید بر ضرورت ایجاد ظرفیت‌های قانونی برای بیان اعتراضات مردمی اظهار داشت: ضعف نهادهای مدنی و تاحدودی به حاشیه کشاندن این نهادها در گذشته یکی از دلایل وقوع اتفاقات روزهای اخیر در سطح کشور است. معترضان می‌توانستند اعتراضات خود را به طور مدنی مطرح کنند.
قنبری در توصیه‌ای به مردم درباره نحوه بیان اعتراضات و انتقادات خود اظهار داشت: مردم در این شرایط باید مراقب باشند که خواسته‌های خود را چارچوب قانون بیان کنند و بدانند که قطعا روی آوردن به حرکات خشن به نفع کشور و جامعه نیست. چراکه این اقدام، موجب محدود و امنیتی شدن جامعه می شود.وی تاکید کرد: حرکات خشونت‌آمیز قطعا پاسخگوی مشکلات جامعه نخواهد بود و هیچ کشوری از طریق حرکات این چنینی نتوانسته است به توسعه دست یابد چراکه توسعه سیاسی و اقتصادی مستلزم آرامش نیروهای درونی و درک متقابل مسئولان و مردم از یکدیگر است. از یک سو مقابله با خواسته‌های مردم برای کشور مشکلاتی ایجاد می کند اما از سمت دیگر هم حرکات خشونت آمیز به نفع مردم و کشور نیست. مردم باید از حرکات خشونت آمیز که در کشورهای دیگر ایجاد شده و نتیجه‌ای هم به همراه نداشته است، درس بگیرند.
هاشمی: در موقعیت هوشیاری ملی قرار داریم
محسن‌هاشمی رئیس شورای شهر هم گفت: ما در موقعیت هوشیاری ملی قرار داریم و نحوه بیان انتقادات و مطالبات باید به شیوه قانونی و در چارچوب رعایت قانون باشد نه به طور هیجانی.
وی افزود: به عنوان اعضای شورا توصیه می‌کنیم که از فضای هیجانی پرهیز کنید چراکه باید ملتی واحد بمانیم تا از گزند دشمنان در امان باشیم.
هاشمی تاکید کرد: نحوه بیان انتقادات و مطالبات باید به شیوه قانونی و در چارچوب رعایت قانون باشد نه به طور هیجانی. باید قبول کرد که فشارهای اقتصادی و تبعیض طبقاتی وجود دارد که پیگیری مطالبات به طور مدنی مناسبترین روش است.الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در مجلس هم گفت: چرایی وقوع اتفاقاتی نظیر آنچه در برخی شهرها رخ داده است نیازی به تحلیل پیچیده و امنیتی و چند مجهولی ندارد. کافی است ما مسئولان کمی در کوچه پس کوچه‌های شهرمان بگردیم و با حضور در بین مردم، دردهایشان را ببینیم و حرف‌هایشان را بشنویم.
همچنین حمیدرضا جلا‌ئی‌ پور فعال اصلاح طلب گفت: ما اصلاح‌طلبان از مردم بیست سال است که می خواهیم بیایند و به اصلاح طلبان رای بدهند و در آینده هم برای حل معضلات جامعه چنین خواهیم کرد. چون این کار مدنی و مسئولانه است و هم به نفع کشور و هم به نفع خود مردم بوده است.
جلایی پور افزود: اصلاح‌طلبان با تجمع کف خیابانی که سرنگون طلبان (منافقین و سلطنت طلبان) خط بده آن باشند با تمام وجود مخالفند.
وزیر کشور: مدارا کرده ایم
رحمانی فضلی وزیر کشور دیروز در نخستین اجلاس پنجمین دوره شورای عالی استان‌ها به حوادث اخیر در کشور واکنش نشان داد وگفت: یک ملت پس از صدها سال دیده نشدن و صدها سال مشارکت نداشتن در سرنوشت خودشان به سرنوشت خودشان و هدایت امام، حکومتی را از صدر تا ذیل با رأی خودشان انتخاب کردند. قطعاً این تعهد متقابل همه منتخبان است که به آرمان‌های امام، انقلاب، مردم و مطالبه آنها و تلاش برای رسیدن به تعالی و پیشرفت کشور، وظایف خود را به نیکی انجام دهند.
وی اظهار داشت: شرایط کشور بعد از ۳۸سال سختی‌ها و فراز و فرودها، بسیار مستحکم است و جمهوری اسلامی مفتخر به حمایت و پشتیبانی مردم است و مردم نقش
تعیین‌کننده در اداره حکومت دارند.
وزیر کشور با بیان این که دولت فعلی تورم ۴۷درصدی ناشی از سیاست‌های غلط مالی و اقتصادی در گذشته را تک رقمی کرده است، تأکید کرد: مسیر و سرعت کار به گونه ای است که با تداوم آن می توانیم به مطالبات مردم پاسخ مناسب دهیم.همچنین از سیاست خارجی با ثباتی برخورداریم که البته این موفقیت‌ها دشمنانی دارد که باید آنها را بشناسیم و در شرایط ویژه پاسخ مناسب به آنها بدهیم.
وی گفت: در حوادث چند روز اخیر شاهد بودید که فرصتی فراهم شد تا همه کسانی که نسبت به جمهوری اسلامی و مردم کینه دارند و توطئه می کنند و ثبات ایران را
نمی‌پسندند بار دیگر دستشان رو شود.
رحمانی فضلی اظهار داشت: این که مردم مطالبه گری کنند حرف جدیدی نیست و همیشه ما شاهد مطالبه گری مردم بوده ایم و همیشه تلاش ما این بود که پاسخگویی‌ها به تجمعات غیرقانونی نکشد.
وی تأکید کرد: ما وارث موسسات مالی ای بودیم که هیچ کدام در این دولت اتفاق نیفتاد. متأسفانه همه مربوط به زمانی است که مشکلات نظارتی و مدیریتی وجود داشت و به دلیل مدیریت غلط دچار اشکال شد.
وزیر کشور افزود: اکنون ۹۵درصد مشکلات مالی رفع شده است. ما مشکلات بانک‌ها، بازنشستگان، موسسات مالی مانند پدیده و غیره را تا حدود زیادی حل کرده ایم و مابقی آن به مرور حل می شود.
وی با بیان این که حق مردم است که مطالبه گری کنند، تاکید کرد: اما عده ای می خواهند که این حق را مصادره کنند و کاری کنند که نتیجه آن بی قانونی، رعب، خشونت و آسیب رساندن به اموال مردم باشد.
رحمانی فضلی اظهار داشت: این که حرکت مردم و مطالبه آنها در عرصه بین‌المللی به عنوان قانون شکنی معرفی شود ما تحمل نمی کنیم. کسانی که با سوءاستفاده از فضای مجازی، خشونت ورزی را ترویج کردند، آموزش ساخت مواد منفجره، تحریک مردم برای مقابله با پلیس، آتش زدن محل کار مردم را رواج دادند جزو مردم نیستند.
وزیر کشور تاکید کرد: کسانی که از خویشتنداری، تدبیر و مدارای پلیس سوءاستفاده کردند باید پاسخ این بی قانونی‌ها و بی حرمتی‌ها را به مردم بدهند. مردم از اینها نخواهند گذشت.وی گفت: مدارای ما به این دلیل است که به اقتدار نظام و هوشمندی مردم اعتماد و اعتقاد داریم. راه‌های قانونی فراهم است هیچ وقت در بی نظمی و قانونگریزی مساله ای حل نمی شود.رحمانی فضلی با بیان این که محرکان پشت صحنه و سردمداران خشونت کاملاً شناخته شده اند و بزودی برخوردهای لازم با آنها انجام خواهد شد، اظهار داشت: کسانی که ذره ای اعتماد به مردم خودشان ندارند و در منطقه منتخب مردم خودشان هستند ادعای حمایت از ایران داشتند و در رأس آنها رژیم اشغالگر قدس بود. آنها مردم ما را نشناختند.
وی خطاب به منتخبان شورای عالی استان‌ها گفت: باید تعادلی میان خواست ‌های انباشته مردم و امکانات موجود برقرار کنید. باید با مردم حرف زد و هیچ راهی جز مشارکت مردم در حل مشکلات نداریم.

نسخه مناسب چاپ