کارشناسان ۳۰دی را برای اجرای توافقنامه ژنو پیشنهادکردند
رئیس هیات کارشناسی مذاکره کننده هسته ای ایران اعلام کرد: ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) تاریخ پیشنهادی کارشناسان ایران و ۵+۱ برای اجرای توافقنامه ژنو یا همان برنامه اقدام مشترک است.

«حمید بعیدی نژاد» مدیر کل سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه در گفتگو با ایرنا افزود: یکی از مهمترین پیشنهادها که بطور اصولی درباره آن موافقت وجود دارد، تعیین تاریخ ۲۰ ژانویه برای اجرای برنامه اقدام مشترک است که البته باید به تائید مدیران سیاسی برسد.

پیش از این، «سید عباس عراقچی» عضو تیم مذاکره کننده هسته ای اعلام کرده بود که این هفته با «هلگا اشمید» معاون کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفتگو خواهد کرد.

رئیس هیات کارشناسی مذاکره کننده هسته ای ایران در پاسخ به این سئوال که قبلا زمان اجرای برنامه اقدام مشترک اواخر ماه ژانویه اعلام شده بود، گفت: تاریخ پیشنهادی کارشناسان۲۰ ژانویه است که درباره آن موافقت اصولی وجود دارد ولی با توجه به تعطیلات سال نو میلادی، نشست عراقچی و اشمیت و این که فراهم کردن مقدمات اجرای برنامه اقدام مشترک نیازمند زمان کافی است، احتمال دارد زمان اجرای این برنامه به چند روز پس از ۲۰ ژانویه موکول شود.

رسانه های خارجی به نقل از دیپلمات های غربی اعلام کردند که ۲۰ ژانویه زمان مناسبی برای اجرای این توافق است؛ زیرا در این زمان دور بعدی نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار می شود.

اتحادیه اروپا برای برخی موارد جدید باید قانون وضع کند

بعیدی نژاد همچنین در پاسخ به پرسشی درباره نشست ورزای خارجه اتحادیه اروپا در ۲۰ ژانویه در باره تحریم ها اظهار داشت: با توجه به این که وزرای خارجه این اتحادیه در نشست ۱۶ دسامبر خود توافقنامه ژنو را تصویب کردند، نیاز به تصویب مجدد توافقنامه نیست اما این اتحادیه قوانینی را درباره تحریم ها به تصویب رسانده بود که با اجرای توافقنامه ژنو باید این قوانین را اکنون لغو و برای برخی موارد جدید، قانون وضع کند.

وی تصریح کرد: البته مقامات اتحادیه اروپا به ایران اعلام کرده‌اند که ساز و کارهای لازم برای تصویب مجموع قوانین یاد شده در ۲۰ ژانویه و قبل یا بعد از این تاریخ را در اختیار دارند.

بعیدی نژاد در پاسخ به سئوالی درباره اظهارات اخیر ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مبنی بر این که هنوز تفاهم با ایران بصورت ۱۰۰ درصد انجام نشده است گفت: همچنانکه اعلام کرده ایم کارشناسان ایران و ۵+۱ بررسی های کارشناسی خود را در قبال اقدامات اجرایی برنامه اقدام نهایی و نتیجه را برای تصویب نهایی به مدیران ارشد سیاسی ارائه کرده اند.

وی تصریح کرد: البته این به معنای حصول توافق نهایی ایران و ۵+۱ در باره تمامی موارد مربوط به توافقنامه ژنو نیست بلکه همچنانکه مقامات جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده اند، دو سه مورد خاص که ماهیت کارشناسی ندارند و از ماهیت بسیار مهم سیاسی برخوردارند، نیازمند آن هستند که در سطح مقامات سیاسی مورد بررسی و تصویب نهایی قرار گیرد.

کارشناسان ایران و ۵+۱ در سومین دور مذاکرات کارشناسی خود که ۹ دی در ژنو برگزار شد، توانستند ساز و کار اجرایی توافقنامه ژنو یا همان برنامه اقدام مشترک را تعیین کنند که به گفته عراقچی دو سه مورد باقی مانده است که باید در سطح سیاسی حل شود.

کارشناسان ایران و ۵+۱ در سومین دور مذاکرات خود حدود ۲۰ ساعت با یکدیگر مذاکره کردند.

مذاکره درباره زمان اجرای قطعی توافق ژنو

یک عضو تیم مذاکراتی ایران با ۵+۱ گفت: در دیدار عراقچی و اشمید درباره زمان اجرای قطعی توافق ژنو صحبت می‌شود.

مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزیر خارجه ایران در حاشیه مراسم شب هفت مادر دکتر ظریف در پاسخ به سئوال ایسنا درباره زمان دیدار عراقچی و اشمید، معاونان وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: در چند روز آینده این دیدار انجام خواهد شد و قرار است در این دیدار درباره زمان اجرای قطعی توافق ژنو صحبت شود.

او در پاسخ به سوال دیگر ی مبنی بر این که آیا ۲۰ ژانویه زمان اجرای ژنو اعلام شده است اظهارنظر کرد: هنوز این زمان قطعی نشده است اما در حدود همین تاریخ خواهد بود.

معاون اروپا و آمریکای وزیر خارجه ایران درباره نشست مشترک معاونان ۵+۱ با یکدیگر درباره نتایج مذاکرات کارشناسی هفته گذشته در ژنو گفت: طبیعی است پیش از دیدار عراقچی و اشمید معاونان ۵+۱ با یکدیگر دیدار داشته باشند.

این عضو تیم مذاکراتی ایران با ۵+۱ در پاسخ به این که ممکن است در دیدار عراقچی و اشمید معاونان ۵+۱ هم حضور داشته باشند تاکید کرد: فعلا قراری در این خصوص نیست و ملاقات دوجانبه خواهد بود.

وی تصریح کرد: مذاکرات کارشناسی تمام شده است و فقط یکی دو مطلب باقی مانده است که به تصمیم سیاسی نیاز دارد و امیدواریم در دیدار اشمید و عراقچی این مسائل حل و فصل شود و به سمت اجرای گام اول توافق ژنو برویم.

روانچی تاکید کرد: زمان قطعی اجرای توافق ژنو بعد از دیدار اشمید و عراقچی تعیین می‌شود.

او در پاسخ به این که ممکن است موارد سیاسی باقی مانده در ملاقات اشمید و عراقچی تصمیم گیری نشود و نیاز به تماس یا دیدار اشتون و ظریف باشد گفت: امیدواریم در همین جلسه موضوع خاتمه یابد و زمان نهایی برای اجرا توافق ژنو تعیین شود.

نسخه مناسب چاپ