خط ارتباطی مردم با اطلاعات
بیکاری سد راه ازدواج جوانان است

به نظر من یکی از مهم‌ترین دلایل دوری جستن از ازدواج، بیکاری جوانان تحصیلکرده است که برای حل این معضل باید چاره‌اندیشی عاجل شود.

دزفول ـ مددکار اجتماعی بازنشسته

۲ نکته که باعث به هم ریختگی اعصاب می‌شود

مسئولان محترم توجه کنند که طی سال‌های گذشته ۲ نکته باعث به هم ریختگی اعصاب مردم شده که بهتر است دولتمردان از آن‌ها پرهیز کنند. اول، کلنگ‌زدن‌های پیاپی و قیچی‌کردن روبان‌های قرمز در پی‌ریزی و افتتاح پروژه‌های مختلف، و دیگری هردم سخن گفتن از بالا بودن نرخ سوخت و انرژی در کشورهای همسایه و غیرهمسایه که قیاس دلاری آن با درآمدهای ریالی و اندک توسط مردم باعث به هم ریختگی اعصاب آنان می‌شود!

یک هموطن

تجدید نظر در این ۲ واژه ضروری است

آمار زندانیان مهریه نشان می‌دهد که تجدید نظر در ۲ واژه «عندالمطالبه» و «عطف ماسبق» در قوانین مربوط به مهریه از سوی مسئولان قوه قضائیه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ضروری است. چون درصد بالایی از زندانیان مهریه را مردانی تشکیل می‌دهند که پس از افزودن متمم عطف به ماسبق و تعیین مهریه‌ها به نرخ روز با مهریه‌های چند میلیونی مواجه شده‌اند که قادر به پرداخت آنها نیستند.

تلفن به خط ارتباطی

سهم یک کارگر از فرانشیز درمان

لطفاً مسئولان وزارت بهداشت و درمان پاسخ دهند که یک کارگر ساده چگونه می‌تواند فرزند بیمارش را مداوا کند، وقتی که سهم او از فرانشیز ۵۰ درصدی درمان بیش از ۵ میلیون تومان می‌شود و اگر من تمامی زندگی‌ام را بفروشم، تا چه قدر قادر به تأمین هزینه‌های درمان فرزندم هستم؟

اصفهان ـ کارگر بیمه شده

وانت‌پیکان را به سیستم‌های جدید مجهز کنند

ایرادهای وانت‌پیکان‌های تولید شده به وسیله ایران خودرو تبریز که توسط مسئولان امر در سازمان بازرسی ایران و راهنمایی و رانندگی گوشزد می‌شود، نشان می‌دهد که تشکیل کارگروهی تحقیقاتی برای طراحی اتاق‌هایی با سیستم‌های مدرن و موتوری قوی‌تر و بدون صدا، در تولید این نوع خودرو ضرورت دارد.

مشتری ایران خودرو

دولت افغانستان در رفتارش تجدیدنظر کند

رفتار دولت افغانستان در خصوص رعایت نکردن حقابه ایران از رودخانه هیرمند پس از سال‌ها مهمان‌نوازی ایرانیان از مهاجران افغانی و کمک‌های نقدی و غیرنقدی به این کشور، غیرقابل درک و بهتر است که دولت افغانستان در رفتارش تجدید نظر کند.

تلفن به خط ارتباطی

روزنامه‌نگاران به رسالت‌هایشان عمل می‌کنند

همواره خواننده یادداشت‌های سردبیر روزنامه اطلاعات و سایر یادداشت‌نویسان این روزنامه بوده‌ام و یگانه خلأ موجود پیرو این یادداشت‌های دلسوزانه را گوش‌های شنوایی برای شنیدن حرف‌ها و چشم‌های بینایی برای دیدن آنها از سوی مسئولان می‌دانم. خوانندگان روزنامه شاهدند که روزنامه‌نگاران دلسوز به رسالت خود در قبال مشکلات مردم و هشدار نسبت به عواقب تصمیم‌های نسنجیده و شتابزده برخی از مسئولان حتی در دهه‌های بعدی به خوبی عمل می‌کنند و این مسئولان هستند که باید بدانند این یادداشت‌ها و هشدارها به مانند اسناد تاریخی نزد مردم می‌ماند و سال‌های آتی عملکرد مسئولان را با استناد به آنها، می‌سنجند.

خانم خواننده روزنامه اطلاعات

سوء استفاده از نام نهادهای مذهبی

سوء استفاده برخی از مدیران از نام نهادهای مذهبی که می‌تواند به نوعی مخفیگاهی برای فرار سوءاستفاده‌کنندگان از مقام و موقعیت خود باشد، بیشتر از هر تبعات منفی به اعتقادات مذهبی مردم و به ویژه جوانان، لطمه می‌زند.

تلفن به خط ارتباطی

گشت‌های پلیس افزایش یابد

فروشندگان مواد مخدر به طور گسترد‌ه‌ای در پارک فدائیان اسلام

و محدوده آن که در حوزه استحفاظی کلانتری ۱۳۲ قرار دارد، فعالیت می‌کنند. ضمن آنکه سرقت خودرو نیز در این محدوده افزایش چشمگیری داشته است. از عوامل زحمتکش کلانتری تقاضا می‌شود گشت‌زنی‌های خود را افزایش دهند.

از ساکنان اطراف پارک

اختصاص ستونی به برگزاری نمایشگاه‌ها

پیشنهاد می‌کنم در صفحة ۳ اخبار داخلی روزنامه اطلاعات، ستونی ثابت و مشخص به اخبار مربوط به برگزاری نمایشگاه‌های مختلف با ذکر تاریخ و محل برگزاری آنها، اختصاص یابد.

خواننده روزنامه اطلاعات

تشکیلاتی صحیح، بی‌غرض و بی‌طرف!

اینک که رئیس جمهوری محبوب و کارگزاران صادق و تحول‌خواه ایشان در پست‌های مختلف سعی دارند موانع پیشرفت کشور را رفع و شادابی و رضایتمندی را در مردم احیاء کنند، باید متذکر شوم که تمامی تحولات بهبودی‌بخش در گرو تشکیلاتی صحیح، بی‌غرض و بی‌طرف به نام صدا و سیما است که منطبق با خواست‌های منطقی دولت و ملت عمل و افقی روشن از برنامه‌های ترقی‌خواهانه دولت برای مردم را ترسیم کند.

شهروند تهرانی

به تعویض مجسمه‌ها نیازی نیست

بهتر است شهرداری بابل به جای تعویض پیاپی مجسمه‌های میادین این شهر که نیازی هم به آن نیست، به آسفالت خیابان‌ها و کوچه‌های پر از دست‌انداز این شهر رسیدگی کند.

بابل ـ خانم شهروند

از کهنه‌سربازان جنگ یادی کنند

اکنون که رئیس جمهوری با حضور در منازل خانواده‌های شهدا

و جانبازان از آنان یاد می‌کنند، جا دارد ایشان از استانداران و فرمانداران هم بخواهند که از بازنشستگان ارتشی که در دفاع مقدس حضور داشته‌اند و کهنه‌سربازان جنگ به شمار می‌آیند، یادی کنند تا قوت قلبی برای آنان باشد.

لاهیجان (گیلان) ـ بازنشسته ارتش

فرهنگ‌سازی و ایجاد شوق در نماز جماعت مدارس

فرهنگ‌سازی اسلامی و با ارائه مشوق‌های لازم و به طور غیرمستقیم دانش‌آموزان به شرکت در نماز جماعت تشویق شوند، توجه به برکات نماز جماعت به صورت پایدار در آنان نهادینه می‌شود.

سلیمان بلغار

بازپروری مجرمان مورد توجه باشد

توجه به بازپروری مجرمانی که برای جامعه خطرناک نیستند و قابل اصلاح شدن و بازگشت به اجتماع هستند، از اصول قوانین حقوق بشر و حق شهروندی است که باید مسئولان قوه قضائیه به آن توجه و آن را جایگزین قوانین تنبیهی کنند.

شهروند تهرانی

اجبار دولت در مسکوت گذاشتن برخی طرح‌ها

کلنگ‌زنی‌های پیاپی ده‌ها طرح ناقص و بدون پشتوانه‌های مالی از سوی دولت دهم، دولت فعلی را مجبور می‌کند که پاره‌ای از این طرح‌ها را مسکوت بگذارد. از اینرو اعتراض نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به دولت در این زمینه وارد نیست و مسئولیت اصلی متوجه آن دسته از نمایندگان محترمی است که به هنگام اجرای این حرکات نمایشی، سکوت اختیار کرده بودند!

تلفن به خط ارتباطی

تشکر از گزارشگران روزنامه اطلاعات

از تهیه‌کنندگان گزارش‌های روزنامه اطلاعات و به ویژه خانم ارمغان زمان فشمی به دلیل نگارش گزارش‌های مفید و خواندنی متشکرم.

کرج ـ خواننده روزنامه اطلاعات

تذکری به تهیه‌کنندگان برنامه هفت‌ ترانه

چه خوب است تهیه‌کنندگان و مجریان برنامه «هفت ترانه» شبکه آموزش سیما قبل از ضبط و اجرای این برنامه، درباره هنرمندانی که نام برده می‌شوند، تحقیقات کامل به عمل آورند تا مرتکب اشتباه نشوند. کما این که در یکی از این برنامه‌ها از استاد شهیدی که از شاگردان اولیه و ممتاز اسماعیل خان مهرتاش است، به غلط از شاگردان استادان جلیل‌ شهناز، فرامرز پایور، رحمت‌الله بدیعی و حسن هدایت نام برده شد که امیدواریم چنین اشتباه‌هایی تکرار نشود.

محمدرضا نوابی

آیا این وضع سد معبر نیست؟

شهرداری تهران در بیلبوردهای اطلاع‌رسانی‌اش نوشته است «سد معبر، تضییع حقوق دیگران است، اما در روزهایی که در مصلی نمایشگاه برگزار می‌شود، به دلیل نبود فضای پارک کافی برای خودروها، در خیابان‌های اطراف نمایشگاه سدمعبر ایجاد می‌‌شود و ساکنان محل نمی‌توانند به راحتی رفت و آمد کنند، که باید پرسید آیا این وضع، تضییع حقوق شهروندان نیست؟

از ساکنان اطراف مصلی

تجهیزات فرودگاهی برای انتقال بیماران

بعضی از شرکت‌های هواپیمایی مانند «کیش‌ایر»، فاقد تجهیزات فرودگاهی لازم نظیر دستگاه‌های بالابر برای انتقال بیماران و سالخوردگان به هواپیما است. از اینرو بهتر است قبل از فروش بلیط به مسافران اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه انجام شود تا مشکلات بعدی برای مسافران پیش نیاید.

از مسافران هواپیما

تصاویر زنان خارجی در حال سیگار کشیدن!

بر روی جعبه‌های گوشی‌های تلفن همراه برخی از برندهای خارجی، تصاویری از زنان در حال سیگار کشیدن دیده می‌شود که بدآموزی دارد. از مسئولان امر تقاضا می‌شود با توجه به تأثیرات غیرمستقیم این تصاویر بر رفتارهای جوانان و نوجوانان، کنترل دقیق‌تری بر بازار گوشی‌های تلفن همراه داشته باشند.

تلفن به خط ارتباطی

ضرورت ساماندهی فاضلاب شهری

حوادثی مانند بلعیده شدن شهروندان به وسیله چاه‌های فاضلاب شهری، نشان می‌دهد که ضرورت ساماندهی شبکه مدرن فاضلاب شهری به وسیله شهرداری به حد کافی مورد توجه نیست.

به طور مثال فرو ریختن سالن پذیرایی یک واحد مسکونی و سقوط زن صاحبخانه در چاه فاضلاب از نمونه حوادثی است که باید توجه مسئولان ذی‌ربط در شهرداری را در مورد اختصاص بودجه لازم برای احداث شبکه مدرن فاضلاب شهری به خود جلب کند.

خانم مهدوی

ذره‌بین روی اشتباهات برخی بازیکنان فوتبال

اکنون که زیبایی‌های فوتبال، مرزهای ورزش را در نوردیده و حتی به دنیای سیاست هم راه یافته است، شایسته نیست که برخی از برنامه‌ها و بخش‌های خبری سیما، با گذاشتن ذره‌بین بر روی اشتباهات برخی از بازیکنان محبوب فوتبال که غیرعمدی رخ داده است، آنها را پررنگ و تمامی بینندگان را از آنچه روی داده است، مطلع کنند. کما این که در تمامی دنیا، رسانه‌های ورزشی سعی دارند تا با کم‌رنگ و بی‌رنگ کردن سیاهی‌های احتمالی در این ورزش، از تنش‌ها بکاهند و بر زیبایی‌های فوتبال بیفزایند.

خرم‌دره (زنجان) ـ عبداللهی

ضمانت‌ پراید تا چند هزار کیلومتر است؟

لطفاً مسئولان خدمات پس از فروش شرکت سایپا پاسخ دهند که خودروی پراید مدل ۱۳۱ تا چندهزار کیلومتر دارای ضمانت است؟ چون با خراب شدن یکی از قطعات خودروی پرایدم که در بهمن ماه ۹۰ خریداری شده و ۱۹ هزار کیلومتر طی کرده است، یکی از تعمیرگاه‌های این شرکت اعلام کرد که شرکت سایپا تعهدی در قبال قطعات خراب شده ندارد و باید تمامی هزینه‌ تعویض قطعه را خودم بپردازم.

مشتری شرکت سایپا

دودستگی‌ها عامل وقایع ناگوار

با داشتن ۷۵ سال سن و مطالعات بسیار در مورد تاریخ معاصر ایران، دریافته‌ام که منشاء تمامی وقایع ناگوار در کشورمان، دودستگی رجال سیاسی کشور بوده که همواره باعث سوء استفاده بیگانگان نیز شده است. به طور مثال، عامل اصلی وقوع کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، چنددستگی‌های سیاسی بین سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲ بوده است که باعث سرنگونی دولت ملی مرحوم مصدق شد؛ عبرت از تاریخ باید خط مشی تمامی سیاستمداران در همه دوره‌ها باشد.

از علاقه‌مندان به تاریخ معاصر

نسخه مناسب چاپ