کوتاه از سراسر جهان
 

عبدالله گل بی‌طرفی دستگاه قضایی ترکیه را خواستار شد

ایسنا : عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه از دستگاه قضایی کشورش خواست تا در تحقیقات مربوط به فساد که ارکان دولت در آن دست داشته‌اند، بی‌طرف عمل کنند .وی در عین حال نسبت به پیامدهای بی‌اعتمادی به قانون اساسی هشدار داد.درهمین حال دادستان‌های ترکیه اعلام کردند، ۳۶ معترض پارک گزی که سال گذشته میلادی در تظاهرات ضد دولتی حضور داشتند، به ارتکاب اعمال تروریستی متهم شدند.

آوارگی یک میلیون نفردرخشونت‌های آفریقای مرکزی

ایسنا : آژانس پناهندگان سازمان ملل اعلام کرد که خشونت‌ها و درگیری‌های اخیر در جمهوری آفریقای مرکزی باعث آواره شدن حدود یک میلیون تن در این کشور شده است.آژانس پناهندگان سازمان ملل اعلام کرد که فقط دربانگی، پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی بیش از ۵۱۰ هزار نفرآواره شده‌اند. حدود ۲۴۰ هزارتن از مردم این کشور نیز به کشورهای همسایه گریخته‌اند.

واکنش سئول و پکن به پیام آشتی جویانه رهبر کره شمالی

ایسنا : یکی از مقامات عالی‌رتبه کره‌شمالی اعلام کرد، پیونگ‌یانگ به طور قاطعانه تصمیم گرفته تا برای بهبود روابط دو کره تلاش کند.با وجود آنکه وزارت وحدت کره جنوبی درباره صداقت رهبر کره شمالی برای بهبود روابط با سئول ابراز تردید کرده است، چین از این پیام به عنوان تلاش پیونگ یانگ برای بهبود روابط با همسایه اش یاد کرد و از جامعه بین الملل خواست تا از این فرصت استفاده و گفتگوهای مسالمت آمیز را درباره تحولات شبه جزیره کره آغاز کنند.

خرید و فروش خودرو در کوبا آزاد شد

ایسنا : دولت کوبا در ادامه اصلاحات و ارائه آزادی‌های بیشتر به مردم، قانون جدید اجازه فروش خودروهای صفر و کارکرده را برای اولین بار پس از ۵۰ سال صادر کرد.« رائول کاسترو»، رهبر کوبا اخیراً قانون ۱۹۶۲ را که به موجب آن فروش خودروها را محدود می‌کرد، تغییر داد و طی حکمی جدید، از این پس شهروندان این کشور آمریکای جنوبی می‌توانند به فروش موتورسیکلت، ون و مینی‌بوس بپردازند.

اعتصاب سراسری در بنگلادش

ایسنا : مخالفان دولت بنگلادش اعتصاب سراسری خود را پیش از برگزاری انتخابات آغاز کردند. آن‌ها همچنین ۲۴ مرکز رای‌گیری و چند مغازه را به آتش کشیدند.حزب ناسیونالیست « خالده ضیاء» در آخرین تلاش خود برای برهم زدن این روند که از قبل احتمال پیروزی حزب عوامی لیگ به رهبری«شیخ حسینه»، نخست‌وزیر این کشور در آن وجود دارداز رای‌دهندگان خواست تا این انتخابات را به طور کامل تحریم کنند.

پیشنهاد جدید اوباما برای کنترل سلاح در آمریکا

ایسنا : دولت باراک اوباما دو قانون فدرال جدید درخصوص کنترل سلاح پیشنهاد داد. این دو قانون در صدر چند اقدام اجرایی رئیس جمهوری آمریکا ازجمله حادثه تیراندازی در یک مدرسه شهر نیوتاون قرار می‌گیرند که به کشته شدن ۲۶ تن منجر شد.این قتل عام باعث شد تلاش‌ها برای کنترل بیشتر سلاح افزایش یابد و چند ایالت آمریکا نیز قوانین مرتبط با سلاح را سختگیرانه‌تر کردند. این درحالی است که «جانت ناپولیتانو»، وزیر سابق امنیت داخلی آمریکا با بخشش اسنودن ازسوی واشنگتنن مخالفت کرده است .

اعزام سربازان هلندی به مالی

فارس : وزارت دفاع هلند اعلام کرد که اولین گروه از سربازان ارتش این کشور فردا به کشور مالی اعزام می شوند.در بیانیه وزارت دفاع هلند آمده است، نخستین گروه از سربازان هلندی ۱۴ تن هستند و وظیفه اصلی آنها ایجاد یک اردوگاه ویژه سربازان و تضمین اقدامات لجستیکی، زیرساخت‌ها و تامین تجهیزات برای حضور سایر سربازان است که در ماه مارس ۲۰۱۴ میلادی وارد مالی می‌شوند. دولت هلند در مجموع ۳۸۰ سرباز ارتش را برای حمایت و پشتیبانی از هیات سازمان ملل در مالی به این کشور آفریقایی اعزام می‌کند.

طرح حمله تروریستی به سفارت آمریکا در جاکارتا خنثی شد

مهر : پلیس اندونزی طرح حمله تروریستی به سفارت آمریکا درپایتخت این کشوررا خنثی کرد. بر این اساس شش فردی که در حمله شب سال نو پلیس به مخفیگاهشان کشته شدند، در حال برنامه ریزی برای حمله تروریستی به سفارت آمریکا در جاکارتا بوده اند.پلیس می گوید این افراد وابسته به شبکه تروریستی القاعده و عضو یک گروه تروریستی به سرکردگی «ابو ربان» بوده اند.گروه مذکور متهم به دست داشتن در حمله ای تروریستی به یک معبد بودایی ها در ماه آگوست سال گذشته میلادی است که طی آن یک نفر مجروح شد.

مذاکرات طرفین درگیر در سودان جنوبی به تاخیر افتاد

ایسنا : هیئت‌ مذاکره کننده دولت سودان جنوبی و شورشیان مخالف اعلام کردند مذاکرات رو در روی طرفین درگیر به تاخیر افتاده است.اعلام این موضوع امید برای آتش بس سریع و پایان یافتن درگیری‌ها در سودان جنوبی را کم رنگ کرده است . این درحالی است که آمریکا متعهد شد تا ۵۰ میلیون دلار دیگر به عنوان کمک‌های بشردوستانه به سودان جنوبی اختصاص دهد و با این کار کل مبلغ کمک‌های آمریکا به آوارگان و شهروندان این کشور که زندگی‌شان تحت تاثیر این درگیری‌ها بوده به ۳۳۰ میلیون دلار می‌رسد.

خشونت های کراچی ۹ کشته داشت

ایسنا : قتل های هدفمند و حملات خشونت آمیز در مناطق مختلف شهر کراچی به کشته شدن ۹ شهروند پاکستانی منجر شد.مقام های پلیس کراچی در گفت وگو با خبرنگاران گفتند: افراد ناشناس با تیراندازی به سوی یک فروشگاه در حوالی «مسکان چورنگی» در منطقه «گلشن اقبال» این شهر سه نفر را به قتل رساندند و دو نفر دیگر را نیز زخمی کردند.مقام های پلیس افزودند: در جریان این حوادث تروریستی، دو نفر در منطقه «موتی محل» در نزدیکی گلشن اقبالشهر کراچی نیز به ضرب گلوله مهاجمان کشته شدند.

نسخه مناسب چاپ