درگذشت بازیکن افسانه‌ای فوتبال پرتغال
 

«اوزه بیو» بازیکن افسانه‌ای فوتبال پرتغال که اصالتی موزامبیکی و به «پلنگ سیاه» شهرت داشت، صبح دیروز در سن ۷۱ سالگی به دلیل بیماری قلبی، دار فانی را وداع گفت .

بر پایه گزارش یورو اسپرت، وی با نام کامل «اوزه بیو دا سیلوا فریه‌را» به تیم فوتبال بنفیکا کمک کرد تا چهار بار به دیدار پایانی رقابت های قهرمانی اروپا راه یابد؛ آخرین بار آن به سال ۱۹۶۸ بازمی گردد، جایی که بنفیکا به منچستریونایتد باخت. بنفیکا در سال ۱۹۶۲ قهرمان اروپا شد.اوزه بیو، در جام جهانی – ۱۹۶۶ انگلستان با پرتغال، سوم شد و با ۹ گل زده به عنوان «آقای گل» دست یافت. او در ۷۴۵ بازی باشگاهی ۷۳۳ گل به ثمر رساند. اوزه بیو در ۶۴ بازی ملی برای تیم پرتغال، ۴۱ گل به ثمر رساند.

۳روز عزای عمومی در پرتغال

دولت پرتغال به خاطر مرگ اسطوره فوتبال این کشور،۳ روز عزای عمومی اعلام کرد .

دولت پرتغال، اعلام کرد که مردم این کشور بابت درگذشت اوزه‌بیو، عزادار خواهند بود. «پاسو کوئلهو»، نخست وزیر این کشور با بیان این مطلب، درگذشت پرآوازه‌ترین چهره فوتبال این کشور را تسلیت گفت و از این چهره به عنوان نابغه فوتبال، ورزشکاری برجسته و انسانی با فرهنگ و غمخوار یاد کرد.او، بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال کشورش را که به «پلنگ موزامبیک» معروف بود، نمونه بارز یک ورزشکار با شخصیت حرفه‌ای دانست.

رکوردهای شگفت‌ انگیز اوزه‌بیو

پس از درگذشت اسطوره فوتبال پرتغال و یکی از بهترین‌های تاریخ فوتبال جهان، رکوردها و آمار کم نظیر او، منتشر شد.

او، رکورد جالب ۴۷۳ گل در ۴۴۰ دیدار را در تیم بنفیکا از خود به جا گذاشت. اوزه‌بیو، بیشتر دوران فوتبال خود را در این باشگاه بزرگ پرتغالی گذراند و در سال ۱۹۶۲ قهرمانی در اروپا را به دست آورد.

اوزه‌بیو در ۶۴ دیدار ملی، موفق به ثبت ۴۱ گل برای تیم ملی پرتغال شد و در کسب عنوان سوم جام جهانی ۱۹۶۶ کمک زیادی کرد. او در آن دوره از جام جهانی با زدن ۹ گل، موفق به کسب عنوان آقای گلی شد. اوزه‌بیو به شکل خاطره‌ انگیزی در پیکار با تیم ملی کره شمالی، ۴ گل پرتغال را در پیروزی ۵ – ۳ این تیم به ثمر رساند.

او به دلیل سرعت زیادی که داشت، ملقب به پلنگ سیاه بود. تکنیک و قدرت شوت‌های پای راست، او را همواره به عنوان یکی از بهترین بازیکنان تاریخ ورزش فوتبال، مورد توجه قرار داده است. اوزه‌بیو در سال ۱۹۶۵ توپ طلا را از آن خود کرد و در سال‌های ۱۹۶۳ و ۱۹۶۶ دومین بازیکن برتر جهان نام گرفت.

افتخارات اوزه‌بیو در باشگاه بنفیکا

۱۱ قهرمانی در لیگ فوتبال پرتغال

۵ قهرمانی در جام حذفی پرتغال

یک قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا

افتخارات اوزه‌بیو در تیم ملی پرتغال

مقام سوم جام جهانی

افتخارات فردی اوزه‌بیو

بهترین بازیکن اروپا – ۱۹۶۵

دومین بازیکن برتر اروپا – ۱۹۶۶ و ۱۹۶۲

کفش طلای اروپا – ۱۹۶۸ و ۱۹۷۳

بهترین گلزن اروپا – ۱۹۶۵، ۱۹۶۶، ۱۹۶۸

کفش طلای جام جهانی – ۱۹۶۶

بهترین گلزن لیگ فوتبال پرتغال – ۱۹۶۴، ۱۹۶۵، ۱۹۶۶، ۱۹۶۷، ۱۹۶۸، ۱۹۷۰، ۱۹۷۳

اوزه‌بیو، آخرین بازی خود برای بنفیکا را در سال ۱۹۷۵ انجام داد و سپس به آمریکای شمالی رفت تا دوران فوتبال خود را در آنجا سپری کند. او تا سال ۱۹۸۰ در این منطقه بازی کرد تا کفش‌هایش را بیاویزد .

کریستیانو رونالدو، اکنون بهترین بازیکن فوتبال پرتغال است در صفحه توییتر خود با انتشار عکسی از خود در کنار اوزه‌بیو، با ادای احترام به وی، او را «انسان جاودان» خواند.

لوییس فیگو، دیگر بازیکن اسطوره‌ای فوتبال پرتغال، عکسی با اوزه‌بیو را در صفحه توییتر خود قرار داده و از او به عنوان «پادشاه فوتبال» یاد کرده است .

نسخه مناسب چاپ