زنگنه: اوپک در سال ۲۰۱۴ چالش عمده ای نخواهد داشت
اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بر این باور هستند که این سازمان در سال ۲۰۱۴ میلادی با چالش قابل توجهی روبرو نخواهد بود.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در گفتگو با بولتن ماهانه اوپک در ماه دسامبر درباره چالش های احتمالی اوپک در سال جاری میلادی اظهار داشت: در سال جدید میلادی فرصت هایی برای اوپک در زمینه تولید و سرمایه گذاری وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه بعضی از تولیدکنندگان هم اکنون از ذخایر نفت سنگین، نفت خام تولید می کنند، گفت: اعضای اوپک این موضوع را تهدیدی برای این سازمان تلقی نمی کنند و این تنها بخشی از تولید کشورهای غیرعضو اوپک است، مانند آنچه پیش از این در جریان بوده است.

وزیر نفت در حاشیه نشست ۱۶۴ اوپک در واکنش به تصمیم اعضای اوپک درباره تثبیت سقف تولید روزانه ۳۰ میلیون بشکه عنوان کرد: از دیدگاه من تصمیم اعضای اوپک که همسو با بنیادهای بازار بوده، مناسب است و بازار هم به این تصمیم واکنش مثبت نشان خواهد داد.

وی با توجه به احتمال افزایش تولید نفت خام از سوی ایران در نتیجه لغو تحریم ها گفت: در سال های گذشته بعضی از اعضای اوپک با چنین مشکلات مشابهی روبرو بوده و آنها برای مدتی از بازار خارج شده اند. اما زمانی که این اعضا به بازار بازگشتند، اوپک چگونگی مواجهه با ورود دوباره اعضا به بازار و پایدار کردن ظرفیت مازاد عرضه را می دانست. بنابراین، این کشورها می توانند بازگشت خوبی داشته باشند و بازگشت آن ها بر بهای نفت تاثیر منفی نداشته باشد.

نسخه مناسب چاپ