ارائه راه‌کارهای اجرایی بازار سرمایه برای توسعه وقف
 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم اختتامیه کنگره ملی وقف حماسه اقتصادی و سبک زندگی اسلامی که در محل دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، چندین پیشنهاد و راهکارهای عملی برای توسعه فرهنگ وقف مطرح و آمادگی سازمان بورس برای همکاری در این زمینه را اعلام کرد.

علی صالح آبادی در این مراسم با اشاره به اینکه وقف باید بیش از پیش از منظر اقتصادی مورد بررسی قرار گیرد، گفت: در این صورت افراد بیشتری به وقف تشویق می شوند.

وی با اشاره به اینکه در گذشته بیشتر به جنبه های فقهی و شرعی وقف توجه می شد، افزود: این موضوع در سایر کشورهای جهان هم مطرح است، به طوریکه در جلسه اخیر IFSB در مالزی، موضوع وقف مطرح و مقرر شد در برنامه ۱۰ ساله این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد، به طوری که به کشورهای عضو گفته شود که چگونه می‌توانند از موقوفات در چارچوب مسائل شرعی استفاده کنند.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه باید وقف را از جنبه اقتصادی مورد توجه قرار داد، تصریح کرد: مقوله وقف یکی از زیباترین و ماندگارترین جلوه‌های ماندگاری است، ماندگاری افرادی که تمایل دارند تا نتایج اعمال آنها در آینده نیز به آنها برسد. این در حالی است که وقف می تواند به تحرک اقتصادی بیشتر کشور کمک کند، به ویژه اینکه وقف ظرفیت بالایی دارد.وی با بیان اینکه بازده دارایی‌های وقفی باید با بازده سایر دارایی‌ها قابل مقایسه باشد، افزود: اگر از وقف استفاده نشود، نیت واقعی واقف اجرایی نمی شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: وقف یکی از ارکان نظام اقتصاد اسلامی است و نقش سازمان اوقاف در این زمینه بسیار مهم است.

صالح‌آبادی با اشاره به اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار آمادگی دارد تا در این زمینه با سازمان اوقاف همکاری داشته باشد، اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم در این صورت تحرکی در مقوله وقف با نگاه اقتصادی ایجاد کنیم.

رئیس سازمان بورس چند پیشنهاد مشخص را در این زمینه مطرح و خاطرنشان کرد: فقهای بزرگ باید راه را برای وقف باز کنند تا شاهد توسعه وقف و همچنین بهره‌ورتر کردن دارایی‌های موقوفی موجود باشیم. زیرا بازده دارایی‌های وقفی باید با بازده بازارها قابل مقایسه باشد، تا افرادی که قصد وقف کردن اموال خود را دارند از آینده آن مطمئن باشند.

دومین پیشنهاد رییس سازمان بورس و اوراق بهادار این بود که یک نگاه حسابرسی از وقف وجود داشته . این موضوع را در معرض دید مردم قرار دهیم و آن را سودآور کنیم. در این صورت می توان وقف را با بازده و عملکرد آن تبلیغ کرد.

وی تاکید کرد: زمانی که افراد از عملکرد موفق وقف مطمئن باشند، به سمت آن می آیند. در این بین علاوه بر بهینه کردن وقفهای موجود، باید مردم را به وقفهای جدید هم تشویق کرد و در این مسیر بحث فرهنگ سازی و ارایه گزارش عملکرد به مردم می تواند راهگشا باشد.

صالح آبادی با اشاره به اینکه یکی از این مقولات وقف سهام است، گفت: مدتی است صندوقهای نیکوکاری در بازار سرمایه راه اندازی شده است و با ایجاد صندوق‌های وقف شبیه صندوقهای نیکوکاری می توان این امر را گسترش داد. به علاوه برروی مقوله وقف سهام شرکتها هم می توان تمرکز بیشتری داشت.

هم‌اکنون صندوق نیکوکاری با همکاری سازمان بهزیستی تشکیل شده است که در آن به مسائلی نظیر کمک به باشگاه‌های ورزشی پرداخته شده است که این امر یک تجربه موفقی است و می‌تواند این تجربه در حوزه وقف نیز با ایجاد وقف سهام لحاظ شود.

وی ادامه داد: درزمینه گسترش فرهنگ وقف و ورود آن به سطوح اقتصادی جامعه می‌توان صندوق‌های وقفی را ترویج کرد چرا که این صندوق‌ها این امکان را به افراد مختلف می‌دهد که بتوانند در رابطه با وقف فعالیت داشته باشند. این در حالی است که شاید هر کسی نتواند یک زمین یا ساختمان را وقف کند و مبلغ اندکی داشته باشد که نتوان با آن کار بزرگی انجام داد، اما می توان همین پول های اندک را در قالب صندوق‌های وقفی جمع آوری و سرمایه گذاری کلان کرد.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه اوراق وقف در بودجه ۹۲ مطرح شده، اظهار کرد: با توجه به آنکه تا پایان سال زمان زیادی نداریم معتقدم باید در همین مدت باقیمانده از این ظرفیت استفاده کنیم و تا پایان سال بودجه ۱۰۰ میلیاردی که در این راه اختصاص داده شده است را به سرانجام برسانیم.

وی در پیشنهاد بعدی خود گفت: اوراق مشارکت برای طرح‌ها و پروژه‌های انتفاعی در حوزه وقف در بودجه ۹۲ دیده شده که مبلغ آن ۳۰۰ میلیارد تومان است. در این حوزه هم بورس می تواند کمک کند تا احتمال فروش آن بالا رود.

صالح آبادی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مقولات حوزه وقف، بحث ابدال و استبدال موقوفات است، خاطرنشان کرد: با توجه به پیشرفت هایی که در حوزه تجارت، مالی و اقتصاد شده است، باید با نگاه‌های جدید و در نظرگرفتن اهداف اصلی وقف به آن توجه کرد.

نسخه مناسب چاپ