تشریح برنامه ‎های افتتاحیه مسابقات غرب آسیا
 

14 سال پیش که ایران برگزار کننده مسابقات غرب آسیا بود، مراسم افتتاحیه این رقابت‌ها را بر اساس نمایش‌های حماسی و به خصوص ماجرای هفت خوان برگزار کرد اما این‌بار برای افتتاحیه این مسابقات که در اسکله‌ای در جزیره کیش برگزار خواهد شد، آیین‌های سنتی ایران مورد نظر قرار گرفته و همچنین نمایش موسیقی‌های سنتی جنوب و انجام تلفیقی معنا دار میان آنها با موسیقی کلاسیک.

به گزارش مهر، چهارمین دوره مسابقات غرب آسیا طی روزهای ۲۹ فروردین ماه تا ۶ اردیبهشت‌ سال آینده به میزبانی ایران و در جزیره کیش برگزار خواهد شد.

این برای دومین‌بار است که ایران برگزارکننده این رقابت‌هاست و در همین راستا ستاد تدارکاتی این مسابقات از چند هفته پیش فعالیت‌های خود را در این حوزه آغاز کرده تا در کنار ثبت‌نام از تیم‌ها و ورزشکاران خارجی شرکت کننده، هماهنگی لازم برای انجام هرچه بهتر برنامه‌های مرتبط به این مسابقات را هم انجام دهد؛ برنامه‌هایی مانند افتتاحیه.

علی قلمسیاه در گفتگو با مهر در مورد برنامه‌های مورد نظر برای افتتاحیه مسابقات غرب آسیا گفت: برنامه این است که افتتاحیه را با استعانت از موسیقی محلی جنوب مانند خوزستان، بوشهر و هرمزگان برگزار کنیم. ضمن اینکه ترکیبی معنادار از موسیقی سنتی و کلاسیک را هم خواهیم داشت.

مسئول مراسم افتتاحیه مسابقات غرب آسیا تاکید کرد که موسیقی سنتی، ارائه آیین‌های سنتی و اجرای ورزش باستانی قالب این مراسم را تشکیل خواهد داد. ضمن اینکه طبق پیش‌بینی اولیه، برگزاری مراسم افتتاحیه ۲ ساعت زمان می‌برد.معاونت هنری کمیته مسابقات غرب آسیا با بیان اینکه همه مشخصه کیش، دریای آن است و به همین دلیل اسکله را برای برگزاری مراسم افتتاحیه در نظر گرفته‌ایم، خاطرنشان کرد: نورافشانی بخش لاینفک مراسم‌های افتتاحیه است که در افتتاحیه غرب آسیا نیز شاهد آن خواهیم بود. ضمن اینکه در برنامه داریم رژه ورزشکاران روی آب و توسط قایق انجام شود.

وی تاکید کرد: برای برگزاری این مراسم در اسکله باید به این موضوع توجه داشت که پذیرای ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر از کشورهای شرکت کننده خواهیم بود و در کل باید پیش‌بینی‌های لازم برای پذیرش دو هزار نفر را داشته باشیم.

پس باید در اجرای بخش‌های مختلف برنامه به این موضوع و وضعیت تماشاگران هم توجه داشت.

نسخه مناسب چاپ