کوتاه از سراسر جهان
 

بانوی ایرانی‌تبار درکادر رهبری یک حزب آلمانی

ایرنا : رسانه های آلمانی از قطعی شدن معرفی یک بانوی سیاستمدار ایرانی تبار به عنوان دبیرکل حزب سوسیال دموکرات، با سابقه ترین حزب سیاسی این کشور و شریک ائتلافی دولت سوم آنگلا مرکل خبر دادند.«یاسمین فهیمی»، عضو عالیرتبه حزب سوسیال دموکرات از سوی« زیگمار گابریل»، رئیس این حزب به عنوان نامزد دبیرکلی و نفر دوم به اعضای هیات رئیسه معرفی شد.فهیمی قرار است جانشین آندره آنالس دبیرکل قبلی حزب ائتلافی دولت آلمان شود که در کابینه جدید مرکل به عنوان وزیر کار و امور اجتماعی انتخاب شده است.

سقوط هلی‌کوپتر نظامی آمریکا در انگلیس

ایسنا : یک هلی‌کوپتر نیروی هوایی آمریکا در جریان تمرین نظامی در باتلاق‌های ساحلی شرق انگلیس سقوط کرد.سقوط این هلی‌کوپتر مرگ چهار خدمه آن رارقم زد .این اتفاق در نزدیکی «سالت‌هاوس» در ساحل «نورفولک» اتفاق افتاد و هنوز علت این حادثه مشخص نیست.طبق بیانیه نیروی هوایی آمریکا، این هلی‌کوپتر در نزدیکی پایگاه نیروی هوایی سلطنتی انگلیس مستقر بود.

توطئه ترور مقام امنیتی افغانستان خنثی شد

فارس : طرح ترور ژنرال «ضیا »، معاون امنیت ملی افغانستان با دستگیری گروه سه نفری تروریست ها که در پاکستان آموزش دیده بودند، خنثی شد.اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که شفیق الله، گل خان و حمیدالله اعضای گروهی بودند که قصد داشتند ژنرال ضیا معاون اداره امنیت ملی افغانستان را ترور کنند.بر اساس این گزارش افراد بازداشت شده در بازجویی های اولیه اعتراف کرده اند که در شهر پشاور پاکستان توسط مولوی «اسماعیل» آموزش تروریستی دیده اند.

نخست‌وزیر تایلند و کودتای ارتش

فارس : «یینگلاک شیناواترا»، نخست وزیر تایلند کودتای ارتش علیه دولت موقت را رد کرد و آن را خارج از تصور خواند.شیناواترا در واکنش به شایعاتی درباره کودتای ارتش علیه دولت گفت که ارتش به دنبال کودتای نظامی برای پایان دادن به بحران سیاسی نیست.وی گفت که همه فرماندهان نیروهای مسلح از گذشته و سرکوبهای دوران کودتا درسهای زیادی گرفته‌اند. وی اضافه کرد که بهترین راه حل گفتگو است.

برکناری روسای پلیس ۱۶ استان ترکیه

سرویس خارجی: دولت ترکیه روسای پلیس ۱۶ استان این کشور را در پی اتهام دولت به فساد مالی برکنار کرد.دولت ترکیه دو روز پیش نیز ۳۵۰ نیروی پلیس را در پی جنجال و رسوایی فساد مالی اخیر در کشور برکنار کرد. این بزرگترین اخراج نیروهای پلیس از زمان آغاز تحقیقات قضایی درباره اتهام فساد مالی دولت اردوغان به شمار می‌رفت .۸۰ نفر از این افراد، از فرماندهان سرویس‌های مبارزه با جرایم مالی، قاچاق و جرایم سازماندهی شده بودند. برکناری‌های ‌جمعی فرماندهان و نیروهای امنیتی ترکیه و تغییر مکان خدمت برخی از آنها در چارچوب پاکسازی دولت ترکیه انجام می‌شود. اردوغان ضمن توطئه خواندن پرونده فساد دولتش، معتقد است دولتی موازی در دولتش تشکیل شده که دیر یا زود ریشه‌های آن در نهادهای مختلف دیده خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ