توافق دولت محلی و شیوخ عشایر آرامش را به فلوجه بازگرداند
سرویس خارجی:شهر فلوجه پس از ۱۰روز خونین، طعم آرامش را چشید. پایگاه خبری «عراق پرس» از بازگشت آرامش به شهر فلوجه، خبر داد و نوشت: فلوجه با توافق صورت گرفته مبنی بر عقب‌نشینی افراد مسلح و تحویل پرونده امنیتی شهر به پلیس محلی، پس از ۱۰ روز بحران، روی آرامش را به خود دید .پایگاه خبری «الحدث» نیز نوشت: از بلندگوی مساجد این شهر، متن توافق صورت گرفته برای مردم خوانده شد و شهروندان نیز بر بام‌های خود با شلیک تیرهای هوایی، خوشحالی خود از این امر را اعلام کردند.این توافق میان دولت محلی و شیوخ عشائر صورت گرفت و بر اساس آن تمامی افراد مسلح عقب‌نشینی کردند و عناصر پلیس و افسران نیز بر سر کارهای خود بازگشتند و از دیروز تمامی کارمندان دولتی نیز کار خود را از سر می‌گیرند.

از سوی دیگر العربیه نوشت: سرکرده‌های داعش از نیروهای خود خواسته‌اند که سلاح خود را تحویل ندهند.اما در «الرمادی» اوضاع در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. این در حالی است که «احمد ابوریشه» رئیس شورای بیداری اعلام کرده که فرزندان عشائر و پلیس محلی کنترل ۹۰ درصد مناطق شهری را به دست گرفته‌اند. اما درگیری‌ها در برخی مناطق، همچنان ادامه دارد و پلیس محلی و عشائر تلاش دارند تا عناصر داعش را شکست دهند و در عین حال، مانع نفوذ آنها به سایر مناطق و انجام حملات تروریستی دیگر شوند.

در حالی که ارتش عراق نیروها و تجهیزات نظامی خود را در استان الانبار برای حمله گسترده به شهر فلوجه و پاکسازی این شهر از شورشیان القاعده آماده می‌کند، وزیر دفاع عراق اعلام کرد که در حال حاضر امکان آغاز حمله به فلوجه وجود ندارد. نیروهای ارتش عراق با استقرار شماری تانک و تجهیزات توپخانه‌ای در سه ورودی اصلی شهر فلوجه در استان غربی الانبار برای آغاز حمله نظامی گسترده علیه القاعده در این شهر حاضر می‌شوند.شبکه الجزیره نیز گزارش داد که ارتش عراق تجهیزات نظامی فراوانی را به نزدیکی شرق فلوجه ارسال کرده است .این در حالی است که محمد العسکری، سخنگوی وزارت دفاع عراق اعلام کرد که به منظور حفظ جان اهالی شهر فلوجه آغاز حمله به این شهر در چند روز آینده بعید است .در همین راستا، سعدون الدلیمی، سرپرست وزارت دفاع عراق اعلام کرد که در حال حاضر امکان آغاز حمله به شهر فلوجه وجود ندارد و بهتر است رهبران گروه‌های مسلح داخلی برای ممانعت از بالا گرفتن درگیری‌ها و حمله به ارتش در شهر فلوجه این شهر را ترک کنند.علاوه بر این الدلیمی اعلام کرد که به علت ترس از کشته شدن غیرنظامیان حمله نظامی به شهر فلوجه به تاخیر افتاده و ارتش از بمباران بخش‌های شرقی فلوجه ممانعت می‌کند.

اظهارات مالکی

نخست‌وزیر عراق ضمن قدردانی از حمایت‌های قبایل استان الانبار از ارتش تاکید کرد: مادامی که اهالی قبایل به بیرون راندن گروه‌های مسلح پایبند باشند،به فلوجه حمله نمی‌کنیم. وی ضمن قدردانی از نقش اهالی قبایل در حمایت از حق و حقیقت از سایر اهالی استان الانبار خواست تا به گروه‌هایی که علیه تروریسم می‌جنگند، ملحق شوند .نخست‌وزیر عراق همچنین اعلام کرد که جنگ جاری با القاعده در این کشور به نفع تمام کشورهای جهان است.از طرفی، نخست‌وزیر عراق تصریح کرد که انتخابات این کشور در موعد مقرر خود برگزار خواهد شد و تروریست‌ها نمی‌توانند موجب به تاخیر افتادن آن، حتی برای یک روز شوند.از سوی دیگر سفرای کشورهای دیگر در عراق نیز تاکید کردند که کشورهایشان در این مقابله از دولت عراق حمایت می‌کنند.نماینده اتحادیه اروپا در این دیدار نیز از نشست قریب‌الوقوع کشورهای عضو این اتحادیه و صدور بیانیه در حمایت از عراق خبر داد. دراین حال نیروهای ارتش عراق ، با کمک نیروی هوایی این کشور به جزیره «الخالدیة» در استان «الانبار» حمله کردند.

نسخه مناسب چاپ