آشپزخانه محلی
آش کلم
 

غذای مشترک شیرازی‌ها و اصفهانی‌ها است که در این روزهای سرد زمستانی، یک معجون خوش طعم و لذیذ برای شما به حساب می‌آید. غذایی که حتی کسانی که میانه خوبی با کلم برگ ندارند هم آن را خواهند پسندید. در این غذا نه بو و نه نشانی از کلم دیده نمی‌شود.

مواد لازم:

نخود نصف پیمانه

لوبیا چیتی نصف پیمانه

کلم برگ ۲۰۰ گرم

پیاز داغ ۲قاشق غذاخوری

سیر داغ ۱ قاشق غذاخوری

کشک نصف پیمانه

آب مرغ یا گوشت ۲لیوان

طرز تهیه

نخود و لوبیا را از شب قبل خیس کنید. سپس روی حرارت قرار دهید تا نیم پز شوند. در حین پخت یک یا دو بار آب آن را عوض کنید تا خاصیت نفاخ بودن آن از بین برود. بعد از پخت، آن را کنار بگذارید. کلم برگ را ریز خرد کنید و به همراه پیاز داغ، سیر داغ و ادویه در قابلمه‌ای دیگر ریخته و با آب بپزید. ممکن است در این مرحله کلم‌ها بوی نامطبوعی داشته باشند اما نگران نباشید در حین پخت این بو از بین می‌رود و در نهایت چیزی از آن باقی نمی‌ماند.

سپس شعله را خاموش کرده و اجازه دهید کلم‌های پخته شده خنک شوند. آن را در میکسر ریخته یا با گوشت کوب بکوبید تا کاملا نرم و روان شود. این ترکیب را در قابلمه حاوی حبوبات ریخته و شعله را روشن کنید. آب مرغ یا گوشت را به آش اضافه کرده و اجازه دهید به خوبی بپزد. بعد از نیم ساعت نمک و فلفل آش را اندازه کرده و کشک را به آن بیفزایید. سپس آش را با نعناع داغ و پیازداغ تزئین و سرو کنید.

code

نسخه مناسب چاپ