یادگار امام (ره):
تورم کمر مردم را شکسته است فساد اقتصادی ریشه در دروغ دارد
 

گرگان: فساد اقتصادی به هیچ عنوان برازنده حکومت اسلامی نیست، متاسفانه در چند سال اخیر در کشور با پدیده‌های جدیدی از فساد روبه رو هستیم که ریشه آن در دروغگویی و پنهان کاری است.

حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی خمینی نوه بزرگوارامام خمینی (ره) شامگاه پنجشنبه در مراسم یادواره شهدای روستای محمدآباد که در سالن ورزشی این روستا با حضور انبوه عظیم علاقه مندان فرهنگ ایثار و شهادت و امام راحل برگزار شد، با اشاره‌ به این که بسیاری از مشکلات جامعه از فرهنگ دروغ گویی است، اظهار داشت: اگر همه مردم معتقد به راستگویی باشند حکومت هیچ گاه دچار فساد نمی‌شود و راستگویی از برترین سنت‌های الهی است.وی با اشاره به حدیثی از امام حسن عسکری (ع) درباره خصوصیات شیعیان گفت: ورع در دین، صدق در سخن، ادای امانت به صاحب امانت و حسن خلق با مردم از خصلت‌هایی است که امام حسن عسکری (ع) فرموده‌اند هر کس این چهار خصلت را داشته باشد و به او بگویند شیعه است، من خوشحال می‌شوم.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی خمینی با بیان اینکه کل اصول مسلمانی و تشیع در این حدیث و این چهار خصلت جمع است، افزود: تقوا در دین با تعقل حاصل می‌شود و انسانیت انسان به قوه تعقل اوست و اگر کسی حسن عقل داشته باشد مسلمان واقعی است.نوه بنیانگذار انقلاب اسلامی اضافه کرد: همین که ما برای کسی غیر از خدا ارزش و اعتبار قائل هستیم ممکن است سر از شرک در بیاورد و به گفته پیامبر اکرم(ص) “شرک در بین مردم مخفی‌تر از حرکت مورچه سیاه در شب تاریک است” و ما باید در خودمان نگاه کنیم و زمینه‌های شرک را از خودمان بزداییم.وی افزود: کسی که با خدا انس پیدا کند به دنبال مردم نیست و امام خمینی (ره) از همان ابتدا برای مردم ارزش ذاتی در جای خود قائل بود ولی در مقام عمل همیشه به تکلیف خود عمل می‌کرد.او گفت: اگر امام هم به دنبال مردم افتاده بود مردم از او روی برمی گرداندند ولی امام برای رضای خدا گام برداشت و هنوز هم محبت به امام راحل ادامه دارد.

این یادگار امام راحل، ادای امانت را یکی دیگر از خصوصیات یک مسلمان ذکر کرد و افزود: مثلا رای یک نوع امانت اجتماعی است و اگر کسی مسئولیت می‌گیرد و مردم به او اعتماد می‌کنند در قبال تمام مردم مسئول است و نمی‌تواند که به این مسئولیت ملتزم نباشد.وی اضافه کرد: مسئولیت در نظام اسلامی بسیار دشوار است و امروز در جامعه اسلامی که زندگی می‌کنیم مردم با مشکلات اقتصادی زیادی رو به رو هستند و دولت باید علاوه بر راهکارهای بلند مدت راهکارهای کوتاه مدت نیز برای رفع این مشکلات بیابد.‏

او ادامه داد: بسیاری از مشکلات امروز جامعه ما نشات گرفته از دروغ و دروغ پردازی است و متاسفانه دروغگویی به فرهنگی زشت تبدیل شده است

حجت الاسلام والمسلمین سید علی خمینی افزود: ماهم برای دولت محترم گذشته آرزوی موفقیت کردیم وهم برای دولت محترم کنونی آرزوی توفیق داریم اما ضمن تشکر از تمام زحمات همه مسئولان گذشته و کنونی باید اذعان کنیم که گرانی و تورم کمر مردم را شکسته است. دولتمردان باید ضمن ارائه برنامه بلند مدت برای رفاه بیشتر مردم به ارائه برنامه‌های کوتاه مدت برای رفع تورم و گرانی بپردازند. این همه مشکلات اقتصادی شایسته مردم و نظام ما نیست.

وی درباره امانت الهی گفت: دست،چشم،گوش،زبان و اعضای بدن همه امانتی هستند از سوی ذات الهی در نزد ما و حق نداریم به بیراهه از آنها استفاده کنیم.یک مدت بنا می شود که سایت ها دنبال عیب بگردند و آن ها را بازگوکنند. این ها شایسته حکومت انسانی نیست چه برسد به حکومت اسلامی.اصلا کار خوبی نیست؛این کارها گناه است. کسانی که به ترویج بازگوکردن عیوب افراد می پردازند نه در دنیا عزت دارند و نه در آخرت.

نسخه مناسب چاپ