پذیرش بدون آزمون ۳۰۰۰ نفر در دوره دکتری در دولت گذشته
معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت:‌ در دوره قبل، ۳۰۰۰ نفربدون آزمون وارد دوره دکتری شده‌اند.

به گزارش ایسنا، دکتر مجتبی صدیقی در اولین نشست مشترک وزیر و معاونان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با نمایندگان استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی که در محل وزارت علوم برگزار شد، افزود: سیاست کلی این سازمان دراین دوره، افزایش کمیت، شفافیت بیشتر در کارها، عدالت در توسعه و توزیع امکانات، قانون گرایی و دفاع از حیثیت آموزش عالی به طور خاص است .

وی با تاکید بر این نکته که در دوره قبل، ۳۰۰۰ نفر بدون آزمون وارد دوره دکتری شده‌اند، اعلام کرد: وزارت علوم به تعهدات قبلی خود پایبند است ولی در حال حاضر داوطلبان بورس داخل و بورس خارج باید از طریق رقابت در آزمون وارد این دوره‌ها شوند و تبدیل بورس خارج به داخل هم غیرممکن است .معاون وزیرعلوم در خاتمه توسعه فرصتهای مطالعاتی را جزو سیاست‌های اصلی سازمان امور دانشجویان دراین دوره دانست .

*نداشتن الگوی جامع آموزش عالی

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری هم دراین نشست با تاکید بر اینکه که نداشتن یک الگوی جامع در آموزش عالی کشور راه پیشرفت ما را ناهموار کرده است،گفت:‌ در حال مطالعه جدی هستیم که دانشگاه های برخوردار را منشأ توسعه آموزش عالی سازیم.

دکتر رضا فرجی‌دانا ضمن تشکر از حضور نمایندگان ملت در وزارت علوم گفت: در آنچه مطلوب حوزه آموزش عالی است، به هیچ وجه نباید از ایده‌آل‌ها کوتاه بیاییم و در راه بلندی که در پیش داریم، باید حتی یک گام به جلو را هم غنیمت بشماریم و برای رسیدن به این هدف تلاش کنیم که بهترین تصمیم‌ها گرفته شود.وی ادامه داد: در این راستا باید مزیت‌های منطقه‌ای لحاظ شود و شاخص های علمی و متقن در نظر گرفته شود.

*نبود نامی از ایران در فهرست ۵۰۰ دانشگاه اول

دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی در این نشست در گزارش خود، نبود دانشگاه‌های ایران در لیست ۵۰۰ دانشگاه اول دنیا را کمبود و نبود ارتباطات علمی بین‌المللی دانست و گفت: سیاست ما بازتعریف و سازماندهی روابط علمی بین المللی و محور آینده، توسعه دیپلماسی علم و فناوری است.

همچنین نمایندگان مردم در استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی پس از استماع سیاست های کلان و وضعیت موجود آموزش عالی در استان خود، مسائل و مشکلات آموزش عالی منطقه و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح و برای حل آنها براساس پتانسیل‌های کمی و کیفی استان، ابراز امیدواری کردند.

اولین نشست مشترک وزیر و معاونان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با نمایندگان استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی به منظور توسعه آموزش عالی براساس آمایش سرزمین در محل وزارت علوم برگزار شد.

نسخه مناسب چاپ