نگهداری و احیای باتری رایانه‌های همراه
بخش سوم و پایانی
 

کارایی بیشتر باتری
Hibernateکردن سیستم – قرار دادن لپ تاپ در وضعیت Standbyدر فاصله های زمانی که به آن نیازی نیست و آن هم هنگام استفاده از باتری می تواند سبب کاهش مصرف انرژی شود و از طرفی وقتی به آن نیاز شد بلافاصله کارتان را از سر بگیرید. اما وضعیت Hibernateتقریباً سیستم را خاموش نگه می دارد و در زمان نیاز به آن به همان سرعت حالت Standbyفعالش می کند.
کاهش دما ـ به کاهش دمای لپ تاپ کمک کنید، هر چه دمای لپ تاپ شما کاهش یابد عملکرد بهتری خواهد داشت و هر چه عملکردش سریع تر و بهتر باشد کارایی باتری اش بیشتر خواهد شد، لذا همواره شبکه های ورودی و خروجی هوای لپ تاپ تان را تمیز کنید و لپ تاپ را در وضعیتی قرار دهید که هوا به شکل مناسبی در آن جریان پیدا کند.
تنظیم Power Options ـ به Power Options در کنترل پنل ویندوز بروید و آن را به شکلی که مناسب می دانید تنظیم کنید. اگر Power Schemesرا در این قسمت روی Max batteryقرار دهید به صورت اتوماتیک تنظیماتی برگزیده می شوند که می توانند سبب حداکثر کارایی باتری شوند.حذف کارهای اضافی و هم زمان – اگر در وضعیت باتری زمانی که مشغول تایپ یک نامه هستید تصمیم گرفتید MP3گوش کنید بهتر است از MP3 playerخود استفاده کنید تا لپ تاپتان دلیلش هم که واضح است.
انتخاب لپ تاپ مناسب – اگر طول عمر باتری نیاز دارید بهتر است برای مدل هایی هزینه کنید که باتری آنها کارایی بیشتر و قوی تری دارند مسلماً برای این گونه مدل ها و این نوع باتری ها بایستی هزینه های اضافی را تقبل کرد.
شارژ و دی شارژ باتری – بیشتر باتری های لپ تاپ های امروزی از نوع Li-on هستند و نیازی به این کار ندارند ولی اگر از مدل های خیلی قدیمی استفاده می شود؛ دی شارژ کامل باتری و شارژ دوباره آن هر ۱۵ روز توصیه می شود.
خاموش کردن قابلیت Auto save- هنگام کار با ابزارهایی مثل Word مایکروسافت و غیره قابلیت ذخیره اتوماتیک یا auto saveرا غیرفعال کنید. این قابلیت سبب می شود هارد دیسک به صورت دائم درگیر باشد. اگر نگران این هستید که باتری تمام شود و هر آن چه انجام داده اید ذخیره نشده از بین بروند؛ می توانید در همان قسمت Power optionsتنظیمات را به گونه ایی تعریف کنید که هنگام تمام شدن باتری، سیستم Hibernateشده و اطلاعات شما دفعه بعدی که به جریان الکتریسته دسترسی داشتید دوباره در دسترس باشد.
کاهش فعالیت کارت گرافیک – پائین آوردن رزلوشن صفحه نمایش و غیر فعال کردن اسکرین سیورهای تجملی و غیره می تواند سبب فعالیت کمتر کارت گرافیکی و در نتیجه افزایش کارایی باتری لپ تاپ شوند.

code

نسخه مناسب چاپ