طرح چهارساله پلیس برای کاهش سوانح رانندگی و آلودگی هوا
 

سرویس حوادث:راه حل‌های پلیس برای کاهش سوانح جاده‌ای،آلودگی هوا، فرهنگ سازی واستفاده از فناوری هوشمند درکنترل خودرو و جاده در قالب طرحی با عنوان «طرح کاهش ۳۰ تا۴۰ درصدی سوانح رانندگی» هفته آینده به دولت ارائه می‌شود.

سردار اسکندرمومنی رئیس پلیس راهور ناجا درنشست خبری با بیان این مطلب افزود: در صورت اجرایی شدن این طرح می‌توانیم ظرف کمتر از چهار سال آینده و تا پیش از پایان برنامه پنجم سوانح رانندگی را ۴۰ درصد کاهش دهیم.

وی افزود: درخواست پلیس از دولت این است که به موضوع سوانح و حوادث رانندگی اهتمام بیشتری داشته باشد، ترافیک یک موضوع بین بخشی است و هرگز نمی‌توان با شعار و دستور آن را برطرف کرد.رئیس پلیس راهور ناجا گفت: اجرای این طرح با اختصاص یکسال درآمد ناشی از وصول جرایم تخلفات رانندگی امکان‌پذیر است. وی خروج خودروهای فرسوده، روز آمد شدن قوانین و مقررات رانندگی، کنترل هوشمند و یکپارچه ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور،‌ افزایش منطقی نرخ جرایم رانندگی، اصلاح نقاط حادثه خیز در میان مدت و آشکارسازی آنها در کوتاه مدت، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی و مقابله با آلودگی هوا را مهمترین سرفصل‌های طرح پلیس راهور برای کاهش ۴۰ درصدی حوادث رانندگی خواند و افزود: ما نمی‌خواهیم که جریمه‌ها افزایش یابد اما استفاده از تکنولوژی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، دیگر نمی‌توانیم در تمام جاده‌ها حضور فیزیکی داشته باشیم.

کاهش ۷۰درصدی خروج خودروهای فرسوده ‏

رئیس پلیس راهور ناجا به آمار شماره‌گذاری در کشور اشاره کرد و گفت: در ۹ ماهه امسال ۵۳۰ هزار دستگاه خودرو نو در کشور شماره‌گذاری شده‌اند که این رقم در مقایسه با سال گذشته ۵ر۱۹ درصد کاهش داشته است. ۲۲۸ هزار موتورسیکلت نو هم شماره‌گذاری شده است که ۴۲ درصد در مقایسه با سال گذشته کاهش داشته است.

سردار مومنی با اشاره به اینکه یک میلیون و ۲۱۴ هزار نفر امسال گواهینامه رانندگی جدید گرفته‌اند، افزود: با توجه به منحنی هرم جمعیتی از سال گذشته، روند متقاضیان دریافت گواهینامه نزولی شد که بر این اساس انتظار می‌رود این روند همچنان در سالهای آینده ادامه داشته باشد و به این علت صدور گواهینامه‌های جدید برای متقاضیان ۱۴ درصد در مقایسه با سال گذشته کاهش داشته است.

وی با اشاره به اینکه اسقاط خودروهای فرسوده هم امسال بیش از ۷۰ درصد کاهش داشته است،‌ افزود: در ۹ ماهه امسال فقط ۳۴ هزار خودرو فرسوده از رده خارج شده است که با توجه به شرایط آلودگی هوا این میزان بسیار کم است.

همچنین بر اساس آمار پزشکی قانونی در هشت ماهه امسال به رغم افزایش ۱۱ درصدی سفرها کشته‌های تصادفات رانندگی ۱۰۵۰ نفر معادل ۵ر۷درصد کاهش داشته است که پیش بینی می‌کنیم شمار کشته‌های تصادفات رانندگی امسال به زیر ۱۸ هزار نفر برسد.

وی به طرح زمستانی پلیس اشاره کرد و گفت: حدود یک ماهی که از اجرای این طرح گذشته است، تصادفات و تلفات رانندگی حدود ۶ درصد نسبت به زمستان پارسال کاهش داشته است.‏

سردار مومنی با اشاره به سوانح و حوادث رانندگی اتوبوس‌ها در امسال گفت: متاسفانه تصادفات اتوبوس‌ها و تلفات آنها درامسال افزایش داشته است که این امر با توجه به هشدارهای قبلی در خصوص فرسوده بودن ناوگان و نبودن نظارت کافی پایانه‌ها قابل پیش‌بینی بوده است.

اسکانیا، عامل ۵۳ درصد کشته‌ها

وی به تصادفات اتوبوس‌های اسکانیا اشاره کرد و گفت: به رغم اینکه این اتوبوس‌ فقط ۹ر۹درصد از ناوگان حمل‌ونقل عمومی را شامل می‌شود، ۵۳ درصد کشته‌های تصادفات اتوبوس‌ها را به خود اختصاص داده است که این امر نشان می‌دهد نه تیر برق مقصر بوده و نه کاهش سرعت می‌توانسته در این خصوص تاثیرگذار باشد. لذا معتقدیم شرکت تولیدکننده اتوبوس‌های اسکانیا باید عیب این اتوبوس‌ها را رفع کند چرا که طبق برنامه زمان بندی اعلام شده در صورت برطرف نشدن مشکل، اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.رئیس پلیس راهور ناجا تاکید کرد: داشتن یک برگه استاندارد نمی‌تواند از سوانح و حوادث پیشگیری کند و این عرف در بین خودروسازان دنیاست که وقتی مشکلی در خودرو آنها به وجود می‌آید ضمن عذرخواهی نسبت به رفع مشکل اقدام می‌کنند.

این در حالی است که متاسفانه در کشور ما آقایان خودروساز به جای رفع مشکل می‌گویند خودرو ما به دلیل داشتن برگه استاندارد هیچ مشکلی ندارد این در حالیست که برگه استاندارد کف استاندارد است نه سقف آن.

تغییر شماره پیامک دریافت خلافی

رئیس پلیس راهور ناجا درخصوص سامانه ‏www.rahvar120.ir‏ گفت: از ابتدای راه‌اندازی این سامانه تا کنون بیش از ۱۶ میلیون مراجعه به این سایت صورت گرفته و این امر موجب شده است تا مراجعه برای خدمات راهنمایی و رانندگی به پلیس + ۱۰ کاهش قابل توجهی داشته باشد زیرا راهبرد اصلی این سایت خدمت رسانی دقیق، صحیح و مدیریت و کاهش سفر است.

وی از تغییر سامانه پیامکی پلیس برای دریافت خلافی خودروها خبر داد و گفت: رانندگان می‌توانند با ارسال ‏VIN‏ خودرو خود به سامانه ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ نسبت به دریافت آخرین وضع خلافی خودرو خود و شناسه قبض و شناسه پرداخت برای پرداخت الکترونیکی آن اقدام کنند.

صدور سند مالکیت خودرو

وی درباره الزام ثبت نقل و انتقال خودروها در دفاتر اسناد رسمی گفت: قوانین و مقررات در این خصوص تعیین تکلیف کرد‌ه‌اند حالا اگر یک بخش خصوصی دنبال سود بیشتر است، نباید خلاف قانون عمل کرد.

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به اینکه شکایت‌های متعددی در این خصوص از سوی بخش خصوصی مطرح شده است و آخرین آن در دیوان عدالت اداری بود، افزود: دیوان عدالت اداری هم شکایت دفاتر ثبت اسناد را وارد ندانست و قانون و آیین نامه‌های پلیس راهنمایی و رانندگی را تایید کرد.مومنی اضافه کرد: مسئولیت صدور سند مالکیت خودرو بر عهده پلیس راهنمایی و رانندگی است.سند سبز صادر شده از سوی پلیس بر اساس ماده ۲۲ قانون همچنان رسمی است. ما نمی‌گوییم که خریداران به دفاتر اسناد رسمی بروند یا نروند چرا که این موضوع اختیاری است، اما بر اساس قانون، ثبت اموال غیرمنقول اجباری است اما اموال منقول اختیاری است و ما هم همین بخشنامه را اجرا می‌کنیم. نیمی از مردم هم که خودروهای صفرکیلومتر خریداری می‌کنند به دفترخانه‌ها نمی‌روند و همین سند رسمی مبنای کار پلیس است.

شماره‌گذاری با پلاک سال آینده ‏

رئیس پلیس راهور ناجا در زمینه صدور مجوز شماره گذاری با مدل سال ۹۳ برای خودروهای تولید ماه‌های آخر امسال گفت: برابر روال قبلی خودروهایی که تمام استانداردها را رعایت کرده و به ترمز ضد قفل و کیسه هوا به تعداد لازم مجهز باشند بنا به درخواست شرکت تولید کننده مجوز شماره گذاری با مدل سال آینده داده می‌شود.وی درباره راهکار پلیس برای آلودگی هوای کلان شهرها به خصوص تهران گفت: مدیریت مقطعی، سلبی و احساسی هیچ مشکلی را در خصوص آلودگی هوا حل نمی‌کند و نمی‌توان فقط منتظر بارش برف و باران و باد برای حل مشکل آلودگی هوا شد بلکه باید منشاء آلودگی حل شود.

رئیس پلیس راهور با تاکید بر اینکه استاندارد یورو۵ برای خودرو و سوخت باید از سال آینده اجباری شود گفت: این در حالی است که به بهانه‌های مختلف برخی خودروها همچنان در استاندارد یورو ۲ قرار دارند و بعضا شنیده می‌شود که اگر خودرو با استاندارد یورو۵ تولید شود، سوخت پاسخگو نیست این در حالیست که تمام خودروهای خارجی که امسال وارد کشور شده‌اند دارای استاندارد یورو۵ هستند و با سوخت فعلی تردد می‌کنند.

وی به بحث خروج خودروهای فرسوده اشاره کرد و گفت: خودروهای فرسوده چند برابر خودروهای نو ایجاد آلایندگی می‌کنند که باید تمامی آنها تا پایان برنامه چهارم از رده خارج شوند.‏

سردار مومنی با اشاره به ضرورت کنترل کنیستر و کاتالیست در تست‌های معاینه فنی گفت: قطعا فقط با نظارت دقیق بر این مسئله می‌توان مشکل آلودگی هوا را حل کرد.وی با اشاره به اینکه زوج و فرد کردن تردد خودروها در مواقع اضطراری آلودگی هوا اقدامی غیرمنطقی است،‌ گفت: به رغم اینکه پلیس این طرح‌ را اجرا می‌کند اما باید بگوییم زوج و فرد کردن خودروها عملا چه خودروهای استاندارد و چه غیر استاندارد را با محدودیت مواجه می‌کند این در حالیست که اگر قرار است محدودیتی اعمال شود باید منطقی بوده و خودروهای آلاینده اجازه تردد نداشته باشند.

رئیس پلیس راهور ناجا با تاکید بر اینکه ماموران پلیس راهور که مجری این طرح هستند آسیب پذیرترین بخش به شمار می‌روند، گفت: قطعا باید مسئولانه‌تر در زمینه کاهش آلودگی هوا برنامه‌ریزی مدونی داشته باشند.

آمادگی دفاتر اسناد رسمی برای تعامل با پلیس راهور

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران کشور، با اشاره به اینکه برگ سبز خودرو جزو اسناد رسمی محسوب نمی‌شود، گفت: ما آمادگی داریم تا در صورت موافقت پلیس راهور و سهولت در تردد شهروندان دفاتر اسناد رسمی را در مراکز تعویض پلاک مستقر کنیم.

محمدرضا دشت اردکانی در پاسخ به این سوال‌که آیا فکرنمی کنید کش‌وقوس دعوای پلیس راهور با دفاتراسنادرسمی سبب بی‌اعتمادی مردم می‌شود، گفت: ما بارها همکاری خود را با پلیس راهور اعلام کرده‌ایم ولی جوابی به ما نداده‌اند.دشتی اردکانی گفت: تفسیر قانون با مجلس است و همانطور که سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس اعلام کرد، نقل و انتقال خودرو باید در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود تا رسمیت پیدا کند.

وی در مورد هزینه بالای سند در دفتر خانه‌ها، گفت: بخش زیادی ازهزینه‌های دریافتی بابت سند خودرو وارد خزانه دولت می‌شود لذا بیشتر ذهنیت مردم این است که کل هزینه‌های دریافتی متعلق به دفاتر اسناد رسمی است در صورتی که چنین نیست.

وی همچنین از اجرای طرح سیستم جدید سرویس عکس در استعلام هویتی افراد در استان قزوین به صورت پایلوت خبر دادوگفت: در این سیستم کسانی که به دفاتر اسناد رسمی مراجعه می‌کنند، همکاران ما لازم است در این سیستم کد ملی و تاریخ تولد افراد را در سامانه ثبت کنند تا اسناد هویتی آنان و عکس ارباب رجوع در سامانه کانون ظاهر ‌شود که این خود اقدامی است برای از بین بردن جعل اسناد.دشتی همچنین درباره آخرین وضع آیین نامه قانون پیش فروش ساختمان و آپارتمان گفت: کار کارشناسی در خصوص این آیین نامه تمام شده و در نوبت کمیسیون اصلی به ریاست وزیر دادگستری و حضور چند وزیر دیگر است. هفته آینده امیدواریم این آیین نامه به هیات دولت فرستاده شود که براساس آن هموطنان برای پیش فروش باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند.

وی درباره اختلاف مشاوران املاک با کانون سردفتران گفت: ما نمی گوییم مشاوران املاک حذف شوند، اما قانون می‌گوید مشاوران املاک باید دلالی کنند و حق تنظیم سند را ندارند.رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در ادامه سخنانش به درآمد دفاتر اسناد رسمی اشاره کرد و افزود: میانگین درآمد هر دفترخانه ۵ر۸میلیون تومان است که ۱۵درصد آن به دفتریار، ۱۵ درصد کارکنان، ۱۰ درصد کانون ثبت سردفتران و دفتریاران و ۱۰ درصد نیز مالیات مشاغل است.

نسخه مناسب چاپ