کوتاه از سراسر جهان
 

وزیر سابق کشور اوکراین مجروح شد

ایسنا : «یوری لوتسنکو»، وزیر سابق کشور اوکراین و رهبر فعلی گروه موسوم به «جمهوری سوم اوکراین» در جریان درگیری با نیروهای پلیس ضد شورش این کشور در محله «سویاتوشینو» شهر کی‌یف به شدت مجروح شد. وزیر سابق کشور اوکراین به یک کلینیک شهر کی‌یف منتقل شده است.همسر لوتسنکو مدعی شد، وی در حالی که تلاش داشته از درگیری میان نیروهای امنیتی و فعالان معترض در شهر کی‌یف جلوگیری کند مجروح شده است.

تظاهرات مردم موریتانی علیه هتک حرمت پیامبراسلام (ص)

فارس : هزاران تن از نمازگزاران موریتانیایی با برپایی تظاهرات خواستار اعدام نویسنده موهن به پیامبر اکرم(ص) در این کشور شدند.تظاهرکنندگان که عمده آنها زنان و جوانان بودند پس از نماز جمعه از مقابل چندین مسجد نواکشوت تا مقر ریاست جمهوری موریتانی راهپیمایی کردند.تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهایی نویسنده مقاله موهن به پیامبر را مرتد و جنایتکار خواندند و خواستار اعدام فوری وی شدند.

ورود مستشاران آمریکایی به سومالی

ایسنا : آمریکا تیمی از مشاوران نظامی را در ماه‌های اخیر برای تقویت نیروهای اتحادیه آفریقا به سومالی اعزام کرده است.این اولین استقرار مشاوران نظامی آمریکا در سومالی از سال ۱۹۹۳ محسوب می شود.درهمین حال ارتش کنیا اعلام کرد،در حمله به یک اردوگاه آموزشی در سومالی ، دست کم

۳۰ شورشی «الشباب» از جمله چند تن از سرکرده‌های این گروه کشته شدند.

نمایندگان میلیونر کنگره آمریکا

ایسنا : آمار جدید منتشر شده در آمریکا توسط مرکزی که تاثیر پول بر سیاست را می‌سنجد، نشان می‌دهد برای اولین بار نیمی از اعضای کنگره آمریکا اعم از دموکرات و جمهوری‌خواه میلیونرهستند.براساس آمار منتشر شده ???عضو مجلس نمایندگان آمریکا، بیش از یک میلیون دلار دارایی دارند.

تیراندازی افراد مسلح ناشناس به سوی معترضان تایلندی

ایسنا: مقام‌های دولت تایلند اعلام کردند همزمان با افزایش تنش‌ها در این کشور هفت معترض ضد دولتی در پی تیراندازی افراد مسلح ناشناس در بانکوک مجروح شدند. این اتفاق در حالی رخ داد که مخالفان در حال آماده کردن خود برای برگزاری تظاهرات ضد دولتی بزرگ در هفته آینده هستند.

سرکوب شدید معترضان کُرد توسط پلیس ترکیه

فارس: پلیس ترکیه به سوی صدها معترض کُرد که اجرای عدالت برای سه زن فعال کُرد را خواستار شده بودند، گاز اشک‌آور و گلوله پلاستیکی شلیک کرد. این سه زن سال گذشته میلادی در پاریس به ضرب گلوله کشته شدند.

مصادره ویلای دختر رئیس‌جمهوری ازبکستان در سوئیس

فارس : ویلای «گلناره کریم‌آوا» ، دختر رئیس‌جمهوری ازبکستان در حومه سوئیس مصادره شد.گلناره دختر رئیس جمهوری ازبکستان که به عنوان یک دیپلمات بلندپایه در سوئیس حضور دارد، در پی حاشیه‌های سیاسی چند وقت اخیر و درگیری‌های گسترده با «اسلام کریم اف» رئیس جمهوری ازبکستان، متهم به پولشویی در این کشور شد.این در حالی است که دولت سوئیس نیز اخیرا شماری از اتباع ازبکستان را متهم به ارتباط با یک پرونده پولشویی در این کشور کرده است.

درخواست شورای امنیت برای پایان خشونت ها در سودان‌جنوبی

سرویس خارجی : شورای امنیت سازمان ملل بار دیگر از طرف‌های درگیری در سودان جنوبی خواست مذاکرات فراگیر را آغاز کنند تا به خشونت‌ها در این کشور که از یک ماه پیش آغاز شده، پایان دهند .اعضای شورای امنیت سازمان ملل در یک بیانیه مطبوعاتی بر تقاضای خود از سلواکر، رئیس‌جمهوری سودان جنوبی، ریک مشار، معاون سابق وی و همچنین دیگر رهبران سیاسی این کشور برای آنکه رهبری خود را با توافق سریع با توقف خشونت‌ها و آغاز مذاکرات فراگیر نشان دهند، تاکید کردند.

دیدارنمایندگان دولت افغانستان با طالبان درامارات

سرویس خارجی : نمایندگانی از دولت افغانستان و طالبان یک بار دیگر برای دستیابی به توافق صلح مذاکراتی محرمانه با یکدیگر برگزار کردند. بنا بر گزارش‌ها هنوز هیچ یک از طرفین نسبت به رسیدن به یک توافق امیدوار نیست.یکی از شبه نظامیان طالبان گفت: همزمان با آزادی شماری از زندانیان طالبان توسط پاکستان به منظور احیای مذاکرات صلح، دست کم دو تن از وزرای دولت افغانستان با نمایندگان طالبان در امارات با یکدیگر دیدار کردند. هنوز پیشرفتی در این مذاکرات حاصل نشده است و پس از آزادی زندانیان نیز هیچ اتفاق خاصی رخ نداده است.

نسخه مناسب چاپ