برخی کتاب‌های کمک آموزشی با استانداردهای آموزش و پرورش مغایرت دارد
دبیر دهمین جشنواره کتاب رشد گفت: ۵۱ عنوان کتاب و ۳ ناشر برتر در اختتامیه این جشنواره که در تاریخ ۷ بهمن ماه در مرکز آموزش‌های هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود، معرفی و تقدیر خواهند شد.
محمد ناصری در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به این که امسال پس از بررسی‌های صورت گرفته از میان بالغ بر ۳ هزار و ۷۰۰ عنوان کتاب راه یافته به جشنواره، ۵۱ عنوان برگزیده خواهد شد، ادامه داد: از میان ۶۰۰ ناشر شرکت‌کننده در این دوره هم ۳ ناشر برتر معرفی خواهند شد.
مدیرکل دفتر انتشارات کمک آموزشی (رشد) با بیان این که در دوره‌های قبل تنها کتاب‌های آموزشی مربوط به یک مقطع تحصیلی مورد داوری قرار می‌گرفت، از امتیازات جشنواره دهم به حضور کتاب‌هایی از همه مقاطع آموزشی از جمله پیش‌دبستانی، ابتدایی، متوسطه اول، متوسطه نظری، فنی و حرفه‌ای، کارودانش و آموزش و پرورش استثنایی اشاره کرد و گفت: یک گروه علمی پس از بررسی جشنواره‌های گذشته به برنامه‌ریزی برای این دوره از جشنواره کتاب رشد پرداخته است.
وی در پاسخ به پرسشی درباره موضوعات کتاب‌های حاضر در جشنواره، با تمایز قائل شدن میان کتاب‌های کمک درسی و کمک ‌آموزشی گفت: کتاب‌هایی با موضوعات نزدیک به مباحث کتاب درسی مانند کتاب‌های کار که به درک بهتر مطالب درسی کمک می‌کنند، کتاب‌های کمک‌درسی و کتاب‌های آموزشی با موضوعات متنوع مانند دایرة‌المعارف‌ها، و کتاب‌‌‌های کمک‌آموزشی هستند و همه کتاب‌های مرتبط با آموزش می‌توانند در جشنواره کتاب رشد حضور داشته باشند.
ناصری با قابل تقدیر خواندن حضور ناشرانی از شهرهای مختلف در دهمین جشنواره کتاب رشد اضافه کرد: کتاب‌های مناسب و کتاب‌های منتخب جشنواره علاوه بر این که در نشریه «کتابنامه رشد» که منبعی برای آشنایی با کتاب‌های آموزشی است به چاپ می‌رسد، در پایگاه الکترونیکی سامان کتاب قرار می‌گیرد، در کتابخانه‌های مدارس سراسر کشور توزیع می‌شود و گلچینی از آنها در پایان کتاب‌های درسی قرار داده می‌شود.
وی با بیان این که میزان فعالیت ناشران در حوزه آموزش، مناسب بودن کتاب‌هایشان به تشخیص کارشناسان و درصد کتاب‌های برگزیده و تقدیر شده ناشران ملاک ارزشیابی آنهاست، گفت: همه تولیدات آموزشی ناشران، به جز ناشران آموزش و پرورش (مدرسه، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، انجمن اولیا و مربیان و انتشارات منادی تربیت) مورد تأیید سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی نیست.
ناصری با تأکید بر این که کتاب‌های آموزشی باید در خدمت آموزش و پرورش باشند، گفت: هدف از برگزاری این جشنواره و معرفی برگزیدگان، جلب توجه مخاطبان به کتاب‌های مناسب آموزشی است و در مصوبه شماره ۸۲۸ شورای عالی آموزش و پرورش که در شهریور ۹۰ با امضای رئیس جمهور ابلاغ شده است، تعیین استاندارد برای منابع آموزشی برعهده سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گذاشته شده است.
مدیرکل دفتر انتشارات کمک آموزشی (رشد) با بیان این که ارائه مجوز برای تولید هر کتابی در حیطه اختیارات وزارت ارشاد است ولی اگر قرار باشد یک کتاب آموزشی وارد مدارس شود، باید به تأیید سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برسد، گفت: برخی از کتاب‌های آموزشی موجود در بازار که از طریق صداوسیما هم تبلیغ می‌شود، با استانداردهای آموزش و پرورش مغایرت دارد.
مدیرکل دفتر انتشارات کمک آموزشی (رشد) به اسناد بالادستی تولید شده توسط مؤلفان برتر و خبرگان برنامه‌ریزی درسی به عنوان راهنمای تولید کتاب‌های آموزشی اشاره کرد و گفت: این اسناد توسط شورای هماهنگی علمی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تصویب می‌شود و به عنوان استاندارد تولید کتاب آموزشی در اختیار ناشران و مولفان قرار می‌گیرد. دبیر دهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی رشد گفت: کتاب آموزشی باید به نفع دانش‌آموز و به نفع فرایند تعلیم و تربیت باشد و هدف آموزش و پرورش تقویت کنجکاوی و خلاقیت دانش‌آموزان است در حالی که حل‌المسائل‌ها حافظه‌محورند و دانش‌آموزان را تنبل بار می‌آورند.
ناصری با تأکید بر این که مهم‌ترین منبع آموزشی برای دانش‌آموزان کتاب درسی است ولی محدودیت زمانی در کلاس درس و محدودیت ظرفیت کتاب‌ها، موجب احساس نیاز به کتاب‌های کمک‌درسی، کمک‌آموزشی و فیلم‌های آموزشی می‌شود، افزود: در راهنماهای برنامه‌ درسی پیش‌بینی شده است که بخشی از بار آموزشی بر عهده کتاب درسی، بخشی بر عهده کتابخانه‌های مدارس و بخش دیگری برعهده اردوها و بازدیدهای علمی باشد.

نسخه مناسب چاپ