اجرای طرح اشتراک نشریات با پرداخت ۵۰ درصد بهای روی جلد
معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد از آغاز اجرای طرح اشتراک نشریات به صورت پایلوت در تهران و فقط با پرداخت ۵۰ درصد قیمت روی جلد توسط مردم خبر داد.
به گزارش مهر، حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دیروز در جمع اعضای انجمن خبرنگاران و روزنامه‌نگاران حوزه رسانه در خبرگزاری تسنیم، از آغاز طرح اشتراک نشریات به صورت پایلوت در تهران خبر داد و گفت: مطابق این طرح هر یک از شهروندان می‌توانند تا پنج نشریه را مشترک شوند. شیوه این اشتراک هم به این ترتیب است: فردی که مایل به اشتراک یک نشریه است، به میزان ۵۰ درصد مبلغ روی جلد نشریه را به هر میزان که مشترک خواهد شد؛ اعم از ماهانه، فصلی یا سالیانه پرداخت خواهد کرد و مابقی آن را معاونت مطبوعاتی پرداخت می‌کند. این معاونت همچنین هزینه ارسال پستی نشریه را تعهد خواهد کرد.
وی با بیان اینکه تاکنون سه اپراتور در بخش خصوصی برای همکاری در طرح اشتراک نشریات معین شده‌اند، تاکید کرد: قرارداد نشریات با این شرکت‌های اپراتوری را برای طرح اشتراک، معاونت مطبوعاتی تایید خواهد کرد. براساس یکی از بندهای این قراردادها شرکت‌های اپراتوری تعیین شده، موظفند قبل از اینکه هر شماره از نشریات را دریافت کنند تا آنها را بین مشترکین توزیع کنند، باید با صاحب امتیاز نشریه در مورد همان شماره تسویه حساب کنند. همچنین مطابق قرارداد با اپراتورهای توزیع، چنانچه نشریات به موقع (برای روزنامه‌ها تا قبل از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه و برای مجلات حداکثر تا فردای روز توزیع عمومی) به آدرس مشترک ارسال نشود، جریمه می‌شوند. انتظامی در عین حال گفت: این هزینه‌ها در ابتدا به حساب موسسه مطبوعاتی نشرآوران واریز خواهد شد و در ادامه به خود نشریات بازگردانده می‌شود. همچنین مزیت دیگر این طرح آن است که به نشریات، ۱۰۰ درصد قیمت روی جلد آنها باز خواهد گشت. در ضمن نشریات گران قیمت نیز سقف حمایتی دارند و نشریاتی که پشت جلد آن‌ها بیش از پنجاه هزار ریال باشد، فقط نیمی از همان پنجاه هزار ریال به آنان تعلق می‌گیرد.

نسخه مناسب چاپ