وزیر ارشاد: تئاتر، چراغی است در دست فرزانگان
 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته به مناسبت افتتاح سی و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر برای این جشنواره پیام داد.
به گزارش روابط عمومی سی‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، متن پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این شرح است: «تئاتر چراغی است در دست فرزانگان. جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در آستانه سی‌و‌پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، محملی برای اندیشمندان و فرهیختگان هنر نمایش است تا با حفظ میراث تئاتر متعهد و ارزشمند ایران و نیز پی‌ریزی فرهنگی نوین و با اتکا به ظرفیت‌های ادبی و هنری ایران‌زمین، آثاری با شکوه و درخشان خلق کنند.
بی‌تردید دولت تدبیر و امید در پی تأمین شرایط بهتر برای بالندگی و توسعه هنر، به عنوان مهم‌ترین عامل رشد شخصیت انسانی و تکامل اجتماعی است. در این میان تئاتر جایگاه ویژه‌ای دارد چرا که هنر تئاتر تجربه‌ای جمعی است و از این رو تاثیر آن بسامد گسترده‌ای در جامعه دارد.
آنچه که در نمایش به عنوان شیوه و سبک زندگی ارائه می‌شود به طور مستقیم در جامعه فرو می‌نشیند و تماشاگر تئاتر آنچه در زندگی شخصیت نمایشی دیده و مورد پسندش واقع شده، در زندگی شخصی خود نیز وارد می‌کند. علاوه بر این، نمایش، همچون هر فعالیت اجتماعی دیگری، بر پایه زمینه‌های اجتماعی موجود پدیدار می‌شود. مهم‌ترین زمینه اجتماعیِ جامعه‌ای پویا و رو به رشد، نیاز به نقد تضادها و کژی‌های خویش است. بنابراین تئاتر همان‌گونه که در قامت هنری دانش‌گستر، به مدد ذهن خلاق هنرمند، صورت نمایشیِ با شکوه و با نگاهی زیباشناسانه به خود می‌گیرد، در مقام پالایش‌گری قدرتمند می‌تواند نابه‌سامانی‌ها را بنمایاند و در نتیجه پلشتی‌ها را بزداید. پس ناروا نیست که تئاتر را چراغی بدانیم در دست فرزانگان که در راه راستین جامعه خویش، به جنگ ظلمت می‌روند. چنین کارکردی در مناسک و آیین‌های نمایشی کهن سرزمین‌مان ریشه دارد. به طور مثال در تعزیه، که با نمایشی کردن مفاهیمی متعالی، مبارزه مقدس خیر و شر را متجلی می‌کند و بر حقانیت نور بر ظلمت صحه می‌گذارد. شکی نیست که هنرمندان خلاق و فرهیخته تئاتر امروز ایران نیز، با آفریدن آثاری باکیفیت و پرمعنا، فرهنگ و هنر غنی ایران اسلامی را در این آینه منعکس می‌کنند و با سلاح نیرومند تئاتر، جامعه را از ناراستی مصون نگه می‌دارند. از خداوند متعال خواستاریم تا در این راه، توفیق همراهی با اهالی هنر را داشته باشیم».
سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر که دیروز در جزیره کیش با حضور اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه افتتاح شد، تا ۱۲ بهمن در تهران ادامه خواهد داشت.

نسخه مناسب چاپ