خط ارتباطی اطلاعات با مردم
کارت‌هایی برای نمایندگان عزیز!
پیشنهاد می‌شود نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی طرحی را مصوب کنند که به موجب آن، مردم هم این حق را داشته باشند که در صورت نیاز، به هر یک از نمایندگان عزیز، کارت‌های زرد، سبز و یا قرمزنشان دهند!
قم ـ یک هموطن

قدردانی از پرسنل اجرائیات راهنمایی و رانندگی
از جناب سرهنگ سپهری رئیس اجرائیات منطقه ۳ راهنمایی و رانندگی تهران و همکارانشان به دلیل رسیدگی مطلوب به امور مراجعان، قدردانی می‌شود.
حسین عبداللهی

جدولی مختص بانوان طراحی شود
به طراح جدول‌های روزنامه اطلاعات پیشنهاد می‌کنم با طراحی جدولی مختص بانوان، علایق و نکات مخصوص بانوان را در آن مطرح کند!
فومن (گیلان) ـ خانم خواننده روزنامه اطلاعات

باطری‌های مصرفی در ظروف جدا جمع‌آوری شود
خطر دفع زباله‌هایی مانند قطعات کامپیوتری و باطری از سوی کارشناسان محیط زیست، همواره تذکر داده می‌شود در اروپا شاهد بودم که ظرف‌هایی برای جمع‌آوری باطری‌های مصرفی به عنوان خطرناک‌ترین زباله الکتریکی تعبیه شده است. به شهرداری پیشنهاد می‌کنم در تهران هم چنین طرحی را به اجرا درآورد.
خانم شهروند تهرانی

حضور همراه شاکی در بیرون دادگاه
دادسرای شهید باهنر در تهرانپارس از آبان ماه گذشته حضور همراه و یا همراهان شاکیان را به داخل دادسرا ممنوع کرده است، از اینرو بسیاری از همراهان که برخی از آنان را زنان، کودکان و سالمندان تشکیل می‌دهند، مجبورند در محوطه سرد بیرون از دادگاه منتظر بمانند. در نظر گرفتن مکانی مناسب و مسقف برای همراهان از سوی مسئولان دادگاه مورد انتظار است.
خانم مراجعه‌کننده به دادگاه

سوءاستفاده رسانه‌ای از دولت بدون حاشیه
اشتغال جدی دولتمردان در رسیدگی به امور کشور، نجابت و پرهیز از هر نوع بزرگ‌نمایی اقدامات و خودنمایی، مماشات با تمامی سلایق سیاسی کشور به منظور بازگشت آرامش به کشور و دوری از تشنج‌زایی، در کنار بی‌اخلاقی رسانه‌ای برخی از مطبوعات، رسانه‌های دیداری ـ شنیداری و شبکه‌های اجتماعی باعث سوءاستفاده عده‌ای از فعالان سیاسی از دولت بدون حاشیه شده است.
بهره‌برداری از این فضا با مصاحبه‌های پی در پی با رسانه‌ها قطعاً به منظور بازگشت برخی از حامیان دولت گذشته به صحنه اجرایی کشور صورت می‌گیرد که هرگز از نظر مردم دور نبوده است و نیست.
یک هموطن

سهام بدون سود
۱۲ سال پیش تعدادی از سهام شرکت‌ سرمایه‌گذاری استان همدان را خریداری کرده‌ام که هنوز از سود و یا بازپرداخت اصل پول دریافت شده خبری نیست. لطفاً مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار در این مورد اطلاع‌رسانی کنند.
بروجرد ـ از خریداران سهام

قدردانی از مأموران پرتلاش آتش‌نشانی
حوالی ظهر ۲۲ دی ماه۹۲، حدود ۱۴ باب از غرفه‌های بازار گل شهید محلاتی واقع در خیابان شهروی منطقه ۱۴ شهرداری تهران دچار سانحه آتش‌سوزی شد که مأموران پرتلاش ایستگاه ۲۴ منطقه ۸ آتش‌نشانی بلافاصله در محل حریق حاضر شدند و آن را مهار کردند که از زحمات آنان قدردانی می‌شود.
سیدمحمد علوی ـ از غرفه‌داران بازار گل

بازاریابان حمایت شوند
عده‌ای از جوانان بیکار و تحصیلکرده از ناچاری و به دلیل نبود شغل‌های مناسب، به عنوان بازاریاب در برخی از شرکت‌ها مشغول به کار می‌شوند. اما با گذشت مدت زمانی کوتاه، مسئولان این شرکت‌ها برای شانه خالی کردن از زیر بار بیمه کردن این جوانان، آنان را اخراج می‌کنند. امیدواریم مسئولان ذی‌ربط با حمایت بازاریابان، موجب دلگرمی آنان شود.
عرفان

به جوانان خوش‌فکر فرصت خدمت بدهند
بسیاری از مدیران باسابقه با گذشت سال‌ها از حضورشان در پست‌های مدیریتی، به جایگزینی با جوانان خوش‌فکر و دادن فرصت انجام خدمت به آنان، نیاز دارند. از اینرو بهتر است با انتقال تجربیات خود به جوانان، این فرصت را برای آنان فراهم آورند.
مشهد مقدس ـ هاشمی

وام ۵۰ میلیون تومانی مسکن
اعطای وام ۵۰ میلیون تومانی مسکن به جوانان در حالی که بسیاری از جوانان متأهل شغلی ندارند و یا به دلیل قراردادهای موقت کاری از آینده شغلی مطمئنی برخوردار نیستند، اقدام به جا و قابل قبولی نیست. چون معلوم نیست این دسته از جوانان چگونه می‌توانند اقساط بلندمدت این وام‌ها را که باید دست‌کم حدود یک میلیون تومان در ماه باشد، بپردازند. بهترین اقدام دولت برای جوانان، فراهم کردن اشتغال مناسب برای آنان با بهبود فضای کسب و کار کشور است که خود به خود زمینه خرید مسکن و ازدواج را نیز را فراهم می‌کند.
تلفن به خط ارتباطی

«رودربایستی» دولت در قطع یارانه‌ها
آقای آملی در یادداشت «رودربایستی» در روزنامه اطلاعات، از برخی تعارفات دولت در زمینه اقتصادی با مردم در خصوص طرح‌هایی مانند ادامه پرداخت یارانه‌های نقدی و افزایش قیمت حامل‌های انرژی نوشته‌اند. ما هم مانند ایشان معتقدیم که باید شفاف و بدون تعارف با مردم سخن گفت و کشور را به سوی رشد شاخص‌های اقتصادی سوق داد.
اما آقای آملی حتماً از فشار اقتصادی تحمیل شده بر مردم ناشی از چند برابر شدن قیمت‌ها پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت نقدی فقط بخش اندکی از تفاوت قیمت‌ها نیز خبر دارند، در غیر این صورت کیست که از بازگشت قیمت کالاها و خدمات به نرخ سابق پیش از اجرای این طرح و قطع یارانه‌های نقدی، استقبال نکند؟
خواننده روزنامه اطلاعات

استخدام در آموزش و پرورش ایلام
حدود ۲ سال پیش، ۱۰ نفر از فرزندان شهدا پس از معرفی به اداره آموزش و پرورش استان ایلام، گزینش شدند، اما هنوز از دعوت به کار و اشتغال آنان خبری نیست. از مسئولان ذی‌ربط در وزارت آموزش و پرورش تقاضای رسیدگی داریم.
ایلام ـ از فرزندان شهدا

خریداران مسکن طرح شفق بلاتکلیف‌اند
خریداران واحدهای مسکونی طرح شفق که در بهمن ماه سال ۸۱ با واریز بیش از ۴۱ میلیون تومان در این طرح مشارکت کرده‌اند، با گذشت سال‌ها همچنان بلاتکلیف‌اند. با وجود اینکه قوه قضائیه و تمامی ارگان‌های ذی‌ربط در جریان این مشکل قرار دارند، اما برای مشخص شدن وضعیت تحویل‌ واحدها در طرح شفق، هیچ اقدامی نمی‌شود.
از خریداران مسکن طرح شفق

جلوگیری از سرمازدگی شکوفه درختان میوه
سالانه درصد زیادی از باغداران به دلیل سرمازدگی شکوفه درختان میوه و به اصطلاح، سردرختی‌ها متضرر می‌شوند. در حالی که با همت مسئولان ذی‌ربط در وزارت جهادکشاورزی و محلول‌پاشی با دُز خاصی از نمک و ترکیبات دیگر، می‌توان از سرمازدگی شکوفه درختان میوه جلوگیری کرد.
قائم‌شهر ـ صابر

برخی طرح‌ها با چه هدفی مصوب می‌شوند؟
طرح‌هایی که در حال حاضر امکان اجرا شدن ندارند، مانند مصوبه غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد و یا طرح انتقال پایتخت توسط عده‌ای از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با چه اهدافی مصوب می‌شوند؟ در شرایطی که مردم طالب آرامش هستند و حل مشکلات جز با همدلی امکان‌پذیر نیست، تصویب هر طرحی که چالش جدیدی در روابط خارجی و یا اداره امور داخلی برای دولت به همراه آورد، به جز سنگ‌اندازی عده‌ای از نمایندگان محترم چه معنایی دارد؟
تلفن به خط ارتباطی

پهلوانی با مسکین‌نوازی مساوی است
هر وقت سخنی از پهلوانی و پهلوان‌پروری می‌شود، نام زنده یاد جهان پهلوان تختی در ذهن‌ها تداعی می‌شود که شاید دیگر تاریخ ورزش ایران امثال تختی‌ها را نبیند. شاهد این ادعا هم توجه فراتر از حد نیاز به پول و گسترده‌تر شدن تفکر مادی‌گرایی در میان برخی از ورزشکاران است. باید بدانیم و به کار بندیم که روح پهلوانی در ورزش در صورتی احیاء خواهد شد که رفتار ورزشکاران در پیروی از رفتارهای امیرمؤمنان حضرت علی(ع) و توأم با مسکین‌نوازی و دستگیری از نیازمندان باشد.
از دوستداران ورزش پهلوانی

بازنشستگی با ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه
حدود ۳ ماه پیش از سوی مسئولان ذی‌ربط اعلام شده است که بیمه‌ شدگانی با ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه و ۵۵سال سن می‌توانند بازنشسته شوند. اما در مراجعات مکرر به واحدهای تامین اجتماعی اعلام می‌کنند که این قانون هنوز ابلاغ نشده است. لطفاً مسئولان امر پاسخ دهند که قانون یاد شده چه زمانی ابلاغ می‌شود؟
بندر انزلی ـ بیمه شده تامین اجتماعی

آژیر ممتد دزدگیر خودروهای بدون صاحب
از مسئولان ذی‌ربط در نیروی انتظامی سؤال می‌شود که به هنگام به صدا درآمدن آژیر ممتد دزدگیر خودروهایی که بدون صاحب مشخص و در دسترس در کوچه‌ها و خیابان‌ها پارک شده‌اند، باید با کجا تماس گرفت و در این حال تکلیف همسایگان سالمند و بیمار چیست؟ چون در این مواقع هرچه با پلیس ۱۱۰ تماس می‌گیریم، پاسخی دریافت نمی‌شود.
خانم شهروند تهرانی

به کارگران ساختمانی مسکن مهر تعلق ‌گیرد
بسیاری از کارگران ساختمانی با وجود زحمات زیاد برای ساختن منازل مسکونی و به دلیل نبود آینده شغلی مشخص، ناتوانی مالی و عدم برخورداری از پوشش بیمه‌ای نتوانسته‌اند مسکن مهر دریافت کنند. از مسئولان در وزارت راه و شهرسازی تقاضا می‌شود با توجه ویژه به این قشر، شرایط آسان‌تری را برای واگذاری تعدادی از واحدهای مسکن مهر برای آنان اعلام کنند.
گرگان ـ فرهمند

خودروی سمند به تغییرات نیاز دارد
خودروی «سمند» به عنوان «خودروی ملی» به تغییراتی در قدرت موتور و افزایش آن و ضرورت طراحی تودوزی‌های جدید و اتاق مجهزتری نیاز دارد.
رشت ـ مشتری ایران خودرو

پاسداری دکتر اسلامی ندوشن از زبان فارسی
با خواندن مقاله دکتر اسلامی ندوشن در روزنامه اطلاعات با عنوان «قلم و آنچه می‌نویسد» به واقع گویی دوباره زنده شدم! از ایشان سپاسگزارم که به معنای واقعی از زبان فارسی پاسداری می‌کنند.
حمیدی

چرایی تحمیل افزایش قیمت کالاهای وارداتی
تفاوت نرخ تورم داخلی با کشورهای واردکننده کالا به ایران، باعث می‌شود به اندازه این تفاوت نرخ، افزایش قیمت کالاهای وارداتی به مصرف‌کنندگان تحمیل شود. از آنجا که نرخ ارز ثابت نمی‌ماند و به عنوان یک کالای مهم و مبادله‌ای افزایش قیمت پیدا می‌کند، خانواده دولت به عنوان یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان کالا و خدمات و پرداخت‌کننده حقوق‌ها به زیرمجموعه خود، اگر نتواند تفاوت نرخ تورم داخل و خارج از کشور را روی نرخ داخلی ارز اعمال کند، قادر به پرداخت اضافه قیمت کالاها و خدمات و افزایش دستمزدها نخواهد بود و با آنکه هنوز قادر به کنترل نرخ تورم عرضه کالا و خدمات در بخش خصوصی نشده است و تصمیم دارد نرخ خدمات بخش دولتی مانند آب، برق، گاز و بنزین را افزایش دهد، بهتر است اجازه دهد نرخ ارز به طور طبیعی به عنوان یک کالا سیر طبیعی قیمت خود را طی ‌کند تا با کسری بودجه به دور باطل انتشار اسکناس مجبور نباشد.
یک کارشناس اقتصادی

نسخه مناسب چاپ