معرفی بهترین های فوتبال جهان در سال ۲۰۱۳
 

بهترین های فوتبال جهان در سال ۲۰۱۳ پریشب در شهر زوریخ سوئیس معرفی شدند. «کریستیانو رونالدو»، مهاجم پرتغالی تیم رئال مادرید، توپ طلا را از آن خود کرد و از خوشحالی گریست. «پله»، پس از دریافت جایزه توپ طلای افتخاری فیفا، گریه کرد.
در آیین امسال، آلمان ها بیشترین جوایز را کسب کردند و نشان دادند که فوتبال ژرمن ها با برنامه ریزی و به سرعت در حال فتح قله های ترقی است. حضور سه نماینده در تیم منتخب فیفا، کسب جوایز بهترین سرمربی سال در بخش زنان و مردان، کسب عنوان بهترین بازیکن فوتبال زن جهان، دستاوردی بود که ژرمن ها در زوریخ به آن دست یافتند .
پله، اسطوره فوتبال برزیل در این آیین، توپ طلای افتخاری دریافت کرد و بعد از آن، احساساتی شد و گریست. کریس رونالدو، بعد از پنج سال سلطه لیونل مسی، این ستاره آرژانتینی را پشت سر گذاشت و توپ طلای ۲۰۱۳ فیفا را کسب کرد؛ او هم بعد از کسب این عنوان، احساساتی شد و گریست.جوایز بهترین های ۲۰۱۳ فوتبال جهان در بخش های مختلف به این شرح اهدا شد:
تیم منتخب سال ۲۰۱۳
مانوئل نویر (بایرن مونیخ)، فیلیپ لام ( بایرن مونیخ)، سرخیو راموس (رئال مادرید)، تیاگو سیلوا (پاری سن ژرمن)، دنی آلوز (بارسلونا)؛ آندرس اینیستا (بارسلونا)، ژاوی (بارسلونا)، فرانک ریبری (بایرن مونیخ)؛ کریس رونالدو (رئال مادرید)، لیونل مسی (بارسلونا)، زلاتان ایبراهیموویچ (پاری سن ژرمن)
جایزه ریاست فیفا
ژاگ روگ، رئیس پیشین کمیته بین‌المللی المپیک این جایزه را از آن خود کرد.
بهترین سرمربی فوتبال زنان
این جایزه به «سیلویا ناید»، سرمربی تیم ملی فوتبال زنان آلمان رسید .
بهترین سرمربی فوتبال مردان
«یوپ هاینکس» که فصل پیش با بایرن، جام های سه گانه را دریافت کرد، صاحب این جایزه شد.
بازی جوانمردانه
این جایزه به فدراسیون فوتبال افغانستان رسید که رئیس آن به زبان فارسی در این مراسم سخن گفت.
جایزه پوشکاش (زیباترین گل سال )
این جایزه را «زلاتان ایبراهیموویچ»، ستاره تیم ملی سوئد که گلی تماشایی را در نوامبر ۲۰۱۲ وارد دروازه انگلیس کرد به خود اختصاص داد.
توپ طلای افتخاری
این جایزه که برای نخستین بار اهدا می شد به پله، اسطوره فوتبال برزیل رسید .
بهترین بازیکن زن سال
«نادین آنگرر»، سنگربان تیم ملی زنان آلمان به عنوان نخستین دروازه بانی که این عنوان را کسب می کند، انتخاب شد.
بهترین بازیکن مرد سال
«کریس رونالدو» بالاخره این عنوان بزرگ را از آن خود کرد.
رونالدو: احساساتی هستم
رونالدو با اعلام اینکه دوست دارد، سال آینده نیز توپ طلای فوتبال جهان را به دست آورد، گفت: به دلیل اینکه خیلی احساساتی است، نتوانست جلوی
اشک های خود را هنگام دریافت توپ طلای فوتبال جهان بگیرد .
کریستیانو رونالدو، پریشب برای دومین بار، توپ طلای فوتبال جهان را بدست آورد و به عنوان بهترین بازیکن جهان در سال ۲۰۱۳ انتخاب شد. او، پس از دریافت توپ طلا ، گفت: شب فراموش نشدنی را پشت سر گذاشتم. نمی‌توانم احساسم را از دریافت توپ طلا بیان کنم. لحظه بسیار خاصی بود. می‌خواهم از هم تیمی‌هایم در رئال مادرید و تیم ملی پرتغال تشکر کنم. چرا که بدون کمک آنها نمی‌توانستم به این عنوان دست یابم. البته «ریبری» هم شایسته دریافت توپ طلا بود.
رونالدو، گفت: سال خوبی را پشت سر گذاشتم. سال آینده نیز با عملکرد خوبم، این عنوان را بدست می آورم. توپ طلا را به خانواده‌ام، فرزندم، همسرم، «زین الدین زیدان» که همراه من بود و «اوزه‌بیو فقید» تقدیم می کنم. پرتغالی‌ها، از انتخاب من به عنوان مرد سال فوتبال جهان، خوشحال شدند و به همین خاطر این عنوان را به آنها نیز تقدیم می‌کنم. همچنین از مادرم که همیشه در کنارم بود و در هنگام انتخابم به عنوان مرد سال گریه کرد، تشکر می کنم. بسیار احساساتی هستم و در آن لحظه، نتوانستم خودم را کنترل کنم. توپ طلا، یک جایزه فردی است و دوست دارم که در سال ۲۰۱۳ جوایز گروهی مهمی با رئال مادرید کسب کنم و همراه پرتغال در جام جهانی – ۲۰۱۴ برزیل موفق باشم. کریستیانو رونالدو در سال ۲۰۰۸، زمانیکه در منچستریونایتد بازی می‌کرد، مرد سال فوتبال جهان شد. پس از آن، «لیونل مسی» چهار بار پی در پی «مرد سال فوتبال جهان» شد .

نسخه مناسب چاپ