بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان باید فعال شود
 

زاهدان ـ خبرنگار اطلاعات: سیستان و بلوچستان دارای مرزهای طولانی و شمار زیادی مرزنشین است که می‌تواند برای استان و کشور نعمت محسوب شود اما نه فقط از این پتانسیل استفاده‌ای نشده است بلکه فرصت مرز به عنوان تهدید تلقی می‌شود.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از منطقه سیستان با انتقاد از نحوه اداره مرز و بسته شدن بازارچه‌های مرزی، افزود: بسته شدن مرز متاسفانه سبب بروز ناامنی‌های گسترده در استان شده است.

حسینعلی شهریاری با اشاره به این که بازگشایی و فعال‌سازی بازارچه‌های مرزی نقش مهمی در تامین معیشت مردم مرزنشین دارد، گفت: پیش از بستن مرز و بازارچه‌ها باید به این نکته اندیشید که مردم در مدت بسته بودن مرز باید چگونه امرار معاش کنند؟

وی یادآور شد: با وجود این که برای فعالیت بازارچه‌های مرزی قانون تدوین شده و به تصویب رسیده است اما در سیستان و بلوچستان هر دستگاهی به صورت سلیقه‌ای و جزیره‌ای در این رابطه عمل می‌کند.

او تاکید کرد: برای حل این مشکل و پیشگیری از برخوردهای سلیقه‌ای باید استاندار سیستان و بلوچستان با اختیارات ویژه و در حکم

والی برای استان ایفای نقش کند.

شهریاری گفت: استاندار باید دارای اختیارات ویژه باشد و دولت علاوه بر اعطای اختیارات، نسبت به اعطای اعتبارات ویژه به استاندار نیز اقدام کند.

وی با تاکید بر این که برای تسهیل در امور تجارت و داد و ستد در بازارچه‌های مرزی کار شایسته‌ای تاکنون انجام نشده است، افزود:‌برای حل مشکلات معیشتی مردم مرزنشین باید بازارچه‌های میلک، میرجاوه، پیشین و سراوان هرچه زودتر فعال شود.

نسخه مناسب چاپ