در دیدار وزیر امور خارجه کشورمان
بشار اسد از مواضع ایران درحمایت از مردم سوریه قدردانی کرد
 

وزیر امور خارجه کشورمان صبح دیروز در دیدار با بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه آخرین تحولات روابط دو جانبه و موضوعات مهم منطقه‌ به ویژه بحران این کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

دکترظریف با ابلاغ سلام رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به رئیس‌جمهوری سوریه ، آمادگی کشورمان رابرای توسعه همکاری‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مورد تأکید قرار داد .

وی افزود :اجلاس ژنو ۲ ظرفیتی سیاسی و بین‌المللی برای حل بحران سوریه است که برگزاری موفقیت‌آمیز آن می‌تواند از استمرار کشتار انسان‌های بی گناه و افراطی‌گری جلوگیری کند.

رئیس‌جمهوری سوریه هم در این دیدار با ابلاغ سلام به رئیس جمهوری کشورمان و تأکید بر اهمیت روابط دو جانبه، اقدامات دولت سوریه در زمینه مبارزه با خشونت، افراط‌گرایی و فتنه مذهبی را تشریح و از مواضع ثابت جمهوری اسلامی در حمایت از مردم سوریه تشکر و قدردانی کرد.

دیدار وزیر خارجه ایران با نخست‌وزیر سوریه

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با وائل الحلقی، نخست‌وزیر سوریه در دمشق آخرین روندهای همکاری دو کشور به ویژه در حوزه همکاری‌های اقتصادی را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

دکتر محمدجواد ظریف، با مفید خواندن سفر قبلی نخست‌وزیر سوریه به تهران برای توسعه همکاری‌ها، از عزم کشورمان در حمایت و پشتیبانی از تلاش دولت سوریه برای مبارزه با تروریسم، خشونت، افراط‌ گری و فتنه مذهبی تاکید کرد.

او درباره اجلاس “ژنو۲” افزود: هرچه می‌گذرد بیشتر مشخص می‌شود که دیدگاه مبارزه با افراط ‌گری، دیدگاه درستی بوده و بقیه کشورها هم به سمت این دیدگاه گرایش پیدا کرده‌اند.

وی افزود: من در سفر به کشورهای منطقه شاهد اجماع فراگیر برای مبارزه با خشونت و افراط ‌گرایی بودم.

نخست‌وزیر سوریه هم در این دیدار با ابلاغ سلام به معاون اول رئیس‌جمهوری کشورمان و با تشکر و قدردانی از حمایت جمهوری اسلامی ایران از مردم سوریه در برابر افراط‌گرایی و تروریسم در شرایط سخت به وجود آمده برای مردم این کشور، روابط ایران و سوریه را بخشی از تاریخ منطقه دانست.

او افزود: تلاش خواهیم کرد همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف گسترش یافته و به سطح مناسب آن برسد.الخلقی همچنین با تاکید بر موضع سوریه درباره مشارکت جمهوری اسلامی ایران در نشست “ژنو۲” اظهارنظر کرد: با توجه به نقش منطقه‌یی جمهوری اسلامی ایران حضور این کشور در نشست “ژنو۲” را به نفع منطقه می‌دانیم.

رایزنی وزیران خارجه ایران و سوریه

ظریف، وزیر امور خارجه ایران درتوقفی کوتاه در دمشق با “ولید المعلم”، وزیر امور خارجه سوریه دیدار و گفتگو کرد.

وزیران خارجه جمهوری اسلامی ایران و سوریه در این دیدار علاوه بر موضوعات مرتبط با روابط دو جانبه در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و موضوعات مهم منطقه‌ ای و بین‌المللی بحث و گفتگو کردند.

تبادل نظر درباره اجلاس “ژنو ۲” و آخرین وضع تحولات منطقه‌ ای و بین‌المللی مرتبط با بحران سوریه، از مهم‌ترین مطالب مورد گفتگو و رایزنی وزیران خارجه دو کشور بود.

وزیران خارجه جمهوری اسلامی ایران و سوریه بعد از ظهر چهارشنبه به اتفاق یکدیگر عازم مسکو ‌شدند.

دیدار با پادشاه اردن

دکتر ظریف عصر سه شنبه و در پی سفر ی کوتاه، وارد امان پایتخت اردن شد و با شاه اردن ملاقات کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن ابلاغ سلام دکتر روحانی به پادشاه اردن، در باره گسترش روابط دوجانبه و تحولات منطقه ای گفتگو و تبادل نظر کرد.وی همچنین راه های گسترش مناسبات فیمابین در همه زمینه‌های مورد علاقه دو طرف را مورد بحث قرار داد. پادشاه اردن هم در این دیدار با ابراز علاقه مندی به روابط دو کشور ، مواضع کشورش رادر باره بحران سوریه و تحولات خاور میانه تشریح کرد.

شاه اردن تصریح کرد: باید تلاش کنیم تنش را از منطقه دورکنیم . وی همچنین بر یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه تاکید کرد. وزیر امور خارجه در دیدار با نخست وزیر اردن هم در باره موضوعات مورد علاقه دو کشور به بحث و تبادل نظر پرداخت..

دکتر ظریف در ادامه دیدار با مقام‌های اردنی با ناصر جوده همتای اردنی خود دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به زمینه های متعددی که برای همکاری‌های دوجانبه وجود دارد بر ضرورت توسعه روابط در ابعاد مختلف تاکید کرد.گسترش همکاری‌های پارلمانی ، توسعه همکاری های اقتصادی از طریق فعال سازی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی فیمابین و همکاری دو کشور در جنبش عدم تعهد با توجه به ریاست ایران بر این جنبش به ویژه در باره فلسطین و مبارزه با اشغالگری از جمله دیگر موضوعات مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه در حوزه موضوعات روابط دوجانبه بود .

نسخه مناسب چاپ