تضمین قهرمانی با پیروزی در شهرآورد بزرگ پایتخت
 

شهرآورد ۷۸ تهران دوباره در دیماه برگزار می‌شود؛ ماهی که تقابل سرخابی‌ها در آن، برنده نداشته است. سه بازی قبلی دو تیم هم برنده نداشته است و همه منتظر پیروزی یکی از دو تیم هستند. بردی که ضامن صدرنشینی استقلال است و پرسپولیس را به صدرجدول و کسب جام قهرمانی لیگ سیزدهم نزدیک می کند.

روز دوم از هفته بیست و سوم لیگ برتر فوتبال باشگاه‌های کشور، فردا با برگزاری یک دیدار پیگیری می‌شود؛ مسابقه‌ای که نبرد تیم‌های استقلال و پرسپولیس است یا همان شهرآورد بزرگ پایتخت. دیداری که حساسیت ویژه‌ای دارد، ولی به خاطر شرایط دو تیم در جدول رده بندی و اتفاقات حاشیه‌ای و رسانه‌ای دو باشگاه در روزهای اخیر، هیجان بازی را بیشتر کرده است.

استقلالی‌ها، صدرنشین هستند و برای حفظ جایگاه خود در رتبه نخست و دست نخوردن به رکورد شکست ناپذیری قلعه‌نویی در شهرآوردبه فکر شکست سرخپوشان در نخستین ماه فصل زمستان هستند.

اگر امروز، فولاد در زمین ذوب‌آهن پیروز شود و فردا شهرآورد تهران با تساوی یا شکست آبی‌پوشان پایان یابد، استقلال صدر جدول را از دست می دهد.

اما پرسپولیسی‌ها که به خاطر تساوی با نفت و شکست از فولاد، صدرنشینی را از دست دادند و تا رده سوم سقوط کردند، امیدوارند با پیروزی مقابل استقلال، بار دیگر شانس قهرمانی خود را زنده کنند .

اگر مدیران و کادرفنی پرسپولیس در ساعات باقی‌مانده تا شهرآورد ۷۸، نتوانند تیم خود را به آرامش برسانند، قطعا در زمین بازی مقابل استقلال ضربه می‌خورند؛ زیرا حفظ آرامش و کنترل استرس، یکی از دلایل اصلی موفقیت در مهمترین بازی نیم فصل دوم لیگ برتر خواهد بود.

اگر فضای پرحاشیه فعلی به شهرآورد سرایت کند، تماشاگران بیش از تماشای فوتبال، نظاره‌گر درگیری‌ بازیکنان دو تیم خواهند بود؛ اتفاقی که کار قضاوت در این بازی را سخت کرده و حواشی فوتبال ایران را بیشتر از پیش خواهد کرد .

طلسم دیماه

سرخابی‌های پایتخت ۹ بار در نخستین‌ ماه زمستان مقابل هم صف آرایی کرد‌ه‌اند که استقلال دو مرتبه – آنهم با رای فدراسیون فوتبال – به برتری ۳ بر صفر دست یافته و هفت تقابل دیگر با تساوی به پایان رسیده است. بدون در نظر گرفتن دو پیروزی ۳ بر صفر استقلالی‌ها، دو تیم در این ماه فقط پنج مرتبه دروازه حریف را باز کرده‌اند.

استقلال و پرسپولیس در دهمین تقابل دیماه، فردا در ورزشگاه آزادی به مصاف هم می‌روند تا در هفتاد و هشتمین شهرآورد پایتخت، دو طلسم بزرگ را بشکنند. نخست طلسم سه بازی متوالی بدون گل و دوم، طلسم پیروز نشدن در این ماه.

شهرآورد ۷۸ تهران

هفتادوهشتمین شهرآورد برزگ پایتخت، فردا در حالی برگزار می‌شود که احتمال می‌رود، تقابل سرخابی‌ها جذاب‌تر از همیشه باشد.

هرچند ممکن است، ورزشگاه آزادی مثل شهرآورد ‌های گذشته پر نشود و در ادامه روند استقبال کم تماشاگران از بازی‌های لیگ، شاهد حضور ۱۰۰ هزار نفر نباشیم، ولی شرایط دو تیم در جدول حکم می‌کند که بیشتر از قبل، برای به کسب پیروزی ریسک کنند. بویژه پرسپولیس که ۴ امتیاز از استقلال عقب است و برای ماندن در کورس قهرمانی، باید ۳ امتیاز بازی را به دست آورد.

استقلال که با ۲ امتیاز اختلاف نسبت به فولاد در صدرنشین است، به گفته پیشکسوتان و بسیاری از هواداران این تیم، خوب بازی نمی‌کند و با اتکا به تدابیر قلعه‌نویی و تجربیات بازیکنانش ۳ امتیاز بازی‌ها را از آن خود می‌کند. این را می‌توان از نتایج استقلال در این فصل و شیوه گل زدنش فهمید. آبی‌ها، رکورددار پیروزی یک – صفر در لیگ هستند و بعد از نیم فصل دوم ۹۰ درصد گل‌های خود را روی ضربات سر به ثمر رسانده‌اند.

پرسپولیس، شرایط خاصی دارد. علی دایی و تیمش که از ابتدای فصل تاکنون با حاشیه‌های مختلفی دست و پنجه نرم کرده‌اند، با وجود اینکه نسبت به سال‌های گذشته، آمادگی بهتری دارند، دو بازی ۶ امتیازی مقابل نفت و فولاد را با ناکامی پشت سر گذاشتند تا صدر جدول را از دست بدهند. محرومیت‌ها و محکومیت‌های متوالی برای دایی، مشکلات مالی سرخ‌پوشان، نگرانی از تغییر در مدیریت باشگاه، حضور بازیکنان جوان در تیم ملی زیر ۲۲ سال و محرومیت صادقیان و مسلمان – که از سوی رییس فدراسیون وتو شد – شرایط را برای پرسپولیس خاص کرده‌اند .

آمار تقابل ۲ تیم

سهم آبی‌ها از ۲۵ دیدار استقلال – پرسپولیس در لیگ برتر، شش پیروزی و سهم قرمز‌ها، چهار پیروزی بوده است. ۱۵ دیدار با نتیجه تساوی به پایان رسیده است .

استقلال و پرسپولیس در مجموع ۷۷ بار بازی کرده‌اند که ۲۴ پیروزی سهم استقلال، ۱۸ پیروزی سهم پرسپولیس و ۳۵ تساوی، حاصل دیدار‌ دو تیم بوده‌ است.

فرهاد مجیدی با زدن ۴ گل در شهرآورد ‌های لیگ برتر در صدر گلزنان قرار دارد.

ایمون زائد، تنها بازیکن شهرآورد ‌های لیگ برتری است که «هت‌تریک» کرده است.

امیرقلعه‌نویی، در هیچ شهرآورد نباخته است.

علیرضا نیکبخت واحدی و مهرداد اولادی، بازیکنانی هستند که سابقه پوشیدن پیراهن دو تیم را دارند و موفق به گلزنی در شهرآورد شده اند.

محمد قاضی، پژمان نوری، مهرداد اولادی و علیرضا نیکبخت واحدی در تیم استقلال، سابقه پوشیدن پیراهن پرسپولیس را دارند و در جمع سرخ پوشان، میثم حسینی، مهدی سیدصالحی، مهرداد پولادی و فرزاد حاتمی، سابقه پوشیدن پیراهن استقلال را دارند .

بازی رفت شهرآورد در لیگ یازدهم، نخستین شهرآوردی بود که بعد از ۱۳ سال، یکی از تیم‌ها با اختلاف بیش از یک گل پیروز شده است.

مهرداد اولادی و علیرضا نیکبخت واحدی، امیرحسین صادقی و آرش برهانی، گلزنان شهرآورد های پیشین هستند که هنوز برای سرخابی‌ها پا به توپ هستند .

استقلال در شهرآورد هایی که با قلعه‌نویی به میدان رفته، نخستین گل بازی را به ثمر رسانده است.

۳ دیدار قبلی دو تیم با تساوی بدون گل به پایان رسید که این امر در طول ۷۷ شهرآورد تهران، بی سابقه بوده است .

برنامه بازی های هفته بیست و سوم لیگ برتر فوتبال، گرامیداشت هفته وحدت مسلمین و تعظیم ولادت حضرت پیامبر اکرم(ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع) به این شرح است:

بازی های امروز

داماش – فجرسپاسی، ساعت ۱۴:۳۰ در ورزشگاه عضدی رشت

ذوب‌آهن – فولاد، ساعت ۱۴:۳۰ در ورزشگاه فولاد شهر

تراکتورسازی – صبا، ساعت ۱۴:۳۰ در ورزشگاه یادگار امام تبریز

سایپا – ملوان، ساعت ۱۴:۳۰ در ورزشگاه انقلاب کرج

راه‌آهن – سپاهان، ساعت ۱۴:۳۰ در ورزشگاه اکباتان تهران

استقلال خوزستان – گسترش فولاد، ساعت ۱۵ در ورزشگاه غدیراهواز

بازی فردا

پرسپولیس – استقلال، ساعت ۱۴:۳۰ در ورزشگاه آزادی تهران

یکشنبه آینده

مس – نفت تهران، ساعت ۱۴:۳۰ در ورزشگاه امام علی (ع) کرمان

نسخه مناسب چاپ