شهرآورد ۷۸ پایتخت ؛ سی و ششمین تساوی سرخابی ها
 

هفتاد و هشتمین شهرآورد بزرگ تهران، دیروز با تساوی بدون گل و ارائه بازی زیر صفر، از سوی سرخابی پایتخت، پایان یافت .

دیدار پرسپولیس و استقلال، از هفته بیست و سوم لیگ برتر فوتبال باشگاه های ایران با تساوی بدون گل پایان یافت. سه دیدار قبلی دو تیم نیز با نتیجه مشابه صفر – صفر و ارائه بازی کسل کننده و بسیار سرد از سوی دو تیم به پایان رسیده بود.

هفتاد و هشتمین دیدار تیم‌های فوتبال استقلال و پرسپولیس، مثل سه دیدار گذشته با تساوی به پایان رسید و آنچه بیشتر از فوتبال در آن دیده شد، زد و خوردهایی بود که بین بازیکنان دو تیم بوجود آمد و صحنه‌های ناشایستی را به نمایش گذاشت.

اگرچه نیمه دوم این بازی با برتری نسبی سرخ‌پوشان همراه بود، ولی خبری از موقعیت‌های آنچنانی و کارهای تاکتیکی نبود؛ دو تیم در دیداری که بیشتر به «توپ بازی» شباهت داشت تا «فوتبال» به تساوی بدون گل رضایت دادند. این چهارمین شهرآورد پیاپی بدون گل بود.

جمع امتیازات استقلال با این تساوی به ۴۵ رسید و صدر جدول رده‌بندی را حفظ کرد. پرسپولیس با ۴۱ امتیاز در رده سوم باقی ماند.

موقعیت های بازی

آبی پوشان با آغاز بازی، از اشتباه رضا حقیقی استفاده کردند و تا نزدیکی دروازه پرسپولیس پیش رفتند، ولی شوت پژمان نوری در آغوش نیلسون، آرام گرفت. خطای پژمان نوری، روی مهاجم پرسپولیس منجر به اعلام ضربه کاشته در فاصله ۲۰ متری دروازه استقلال شد؛ این ضربه را خلعتبری به سمت دروازه استقلال شلیک کرد، ولی توپ با اختلافی اندک و به شکلی خطرناک از بالای دروازه استقلال راهی اوت شد.

پس از این فرصت، بازی متعادل شد و دو تیم بیشتر در حال جنگ در میانه میدان بودند و توان ایجاد خطر و خلق موقعیت روی دروازه حریف را نداشتند. نیمه نخست با تساوی بدون گل به پایان رسید.

با آغاز نیمه دوم، پرسپولیسی ها می توانستند در صحنه ای دروازه استقلال را باز کنند. عالیشاه در دقیقه ۴۷، درون محوطه جریمه استقلال، پاس رو به بیرون داد که رحمتی با خروج از دروازه و گرفتن توپ به این فرصت پایان داد.

پرسپولیس می توانست در دقیقه ۵۷ روی ارسال ضربه کرنر صادقیان به گل برسد. توپ ارسالی را سید صالحی با ضربه سر به سمت دروازه استقلال زد، ولی توپ او با فاصله ای یک متری از کنار دروازه استقلال، راهی اوت شد.

در دقیقه ۶۲ غلام نژاد که تازه به میدان آمده بود، پشت محوطه جریمه پرسپولیس، صاحب توپ شد که ضربه این بازیکن از بالای دروازه پرسپولیس به بیرون رفت و راه به جایی نبرد.

یک دقیقه بعد، محمد نوری با شوتی دیدنی از پشت محوطه جریمه استقلال می توانست پرسپولیس را صاحب گل کند که واکنش دیدنی مهدی رحمتی، مانع از فروپاشی دروازه آبی پوشان شد.

محمد نوری، بار دیگر شانس خود را با شوت از راه دور، امتحان کرد؛ ضربه این بازیکن با فاصله ای قابل توجه از بالای دروازه آبی پوشان، راهی اوت شد.

تعداد تماشاگر: ۹۵ هزار نفر

کارت های زرد: صادقیان، محمد نوری و حمید علی عسگر از پرسپولیس و پژمان نوری، هاشم بیگ زاده و عمران زاده از استقلال .

ترکیب بازیکنان پرسپولیس: نیلسون، محسن بنگر، سیدجلال حسینی، میثم حسینی، رضا حقیقی، حمیدرضا علی‌عسگر، محمد نوری، امید عالیشاه، محمدرضا خلعتبری، پیام صادقیان و سیدمهدی سیدصالحی.

ترکیب بازیکنان استقلال: مهدی رحمتی، خسرو حیدری، هاشم بیگ‌زاده، حنیف عمران‌زاده، امیرحسین صادقی، جی‌لوید ساموئل و آندرانیک تیموریان، پژمان نوری، سیاوش اکبرپور، مهرداد اولادی ( مجید غلام نژاد ۵۹) و محمد قاضی.

توقف مدعیان

تیم‌های مدعی فولاد، تراکتورسازی و سپاهان در دیدارهای نخستین روز از هفته بیست و سوم لیگ برتر فوتبال مقابل حریفان خود متوقف شدند.

پنج ‌دیدار همزمان از هفته بیست و سوم لیگ برتر فوتبال باشگاه های کشور، پنجشنبه برگزار شد و تیم های فولاد، تراکتورسازی و سپاهان، سه تیم مدعی قهرمانی مقابل حریفان خود امتیاز از دست دادند تا استقلال با تساوی در شهرآورد تهران، صدرنشین باقی بماند.

فولاد و سپاهان و تراکتورسازی، از رده دوم و چهارم و ششم تکان نخوردند؛ فجر سپاسی شیراز با برد پرگل در رشت، از رده شانزدهم به رده پانزدهم صعود کرد .نتایج شش بازی نخستین روز هفته بیست و سوم لیگ برتر فوتبال به این شرح است:

داماش گیلان یک – فجرسپاسی ۳

گل‌ها: علیرضا نظیف‌کار، دقیقه ۲ از روی نقطه پنالتی برای داماش، سمیر بکریچ در دقیقه ۲۳ و حمید جوکار در دقیقه ۷۵ ، جلال الدین علیمحمدی در دقیقه ۸۸ برای فجرسپاسی

سایپا یک – ملوان ۲

گل: علی یونسی، دقیقه ۱۰ برای سایپا و مهدی دغاغله در دقایق ۸۲ و ۹۱ برای ملوان

ذوب آهن صفر – فولاد خوزستان صفر

راه آهن یک – سپاهان یک

گل: مهدی شریفی در دقیقه ۷۰ برای سپاهان، علی علیپور در دقیقه ۸۵ برای راه آهن

تراکتورسازی یک- صبای قم یک

گل: سعید دقیقی در دقیقه ۴۸ برای تراکتورسازی و ابوالفضل ابراهیمی در دقیقه ۸۸ برای صبا

استقلال خوزستان ۳ – گسترش تبریز یک

گل‌: محمود تیغ‌نورد در دقیقه ۵۸، موسی کولی‌بالی در دقیقه ۷۲ و سیدعلا خلف‌زاده در دقیقه ۸۵ برای استقلال خوزستان و ایمان موسوی در دقیقه ۹۰ برای گسترش فولاد

دیدار دو تیم مس کرمان و نفت تهران، ششم بهمن برگزار خواهد شد .

نسخه مناسب چاپ