کوتاه از سراسر جهان
 

واکنش «کامرون» به اظهارات وزیر دفاع اسبق آمریکا

ایرنا: دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس به اظهارات «رابرت گیتس» وزیر دفاع اسبق آمریکا که گفته بود کاهش بودجه‌ نظامی انگلیس به معنی لغو همکاری با آمریکا است وانگلیس توانایی همکاری نظامی با آْمریکا را ندارد ،واکنش نشان داد.نخست وزیر انگلیس گفت رابرت گیتس اشتباه می کند که می‌گوید که کاهش بودجه‌های نظامی انگلیس به معنای این است که این کشور قادر به همکاری با آمریکا نخواهد بود .کامرون گفت: «من با ایشان مخالفم. فکر می‌کنم او اشتباه می‌کند. ما چهارمین بودجه بزرگ دفاعی دنیا را داریم. ما تا زمانی که من نخست وزیر باشم، یک بازیگر درجه یک در مسائل دفاعی هستیم. »

محکومیت ۱۲ ساله برای عضو «حزب‌ التحریر» تاجیکستان

فارس:یک عضوسازمان ممنوع ازفعالیت حزب‌ التحریربه جرم انجام فعالیت‌های سیاسی مخفیانه با حکم دادگاه شهردوشنبه به۱۲سال زندان محکوم شد.قاضی این دادگاه به رسانه‌ها گفت:«شریف‌خاجه خوش‌اف» که چندین سال به طورمخفیانه به فعالیت‌های سیاسی افراطی مشغول بود،روانه زندان شد.

جاسوسی آمریکا از پیامک‌ها در سراسر جهان

ایسنا: اسنادی که «ادوارد اسنودن» تحلیلگر سابق «سیا» افشا کرده ،نشان می‌دهند آژانس امنیت ملی آمریکا، روزانه صدها میلیون پیامک را در سراسر دنیا رصد می‌کند.روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داد، آژانس امنیت ملی آمریکا از امواج رادیویی برای دسترسی به رایانه‌هایی استفاده می‌کند که سایر کشورها می‌کوشند آنها را از جاسوسی و حملات سایبری مصون نگه دارند. این شبکه نرم‌افزاری می‌تواند مسیری دیجیتال برای انجام عملیات سایبری نیز ایجاد کند.این فناوری متکی به امواج رادیویی است که از بُردهای کوچک و کارت‌های «یو‌.اس.‌بی» نصب شده در رایانه‌ها منتقل می‌شود.

اخراج ۳۷ افسر آمریکا به دلیل تقلب در امتحان

ایرنا: پنتاگون فاش کرد ۳۷ افسر نیروی هوایی که با مرگبارترین تسلیحات این کشور کار می‌کردند، به علت تقلب در آزمون‌های عادی مهارت،از کار برکنار شده‌اند.این افسران از پایگاه هوایی «مالمستروم» در مونتانا بودند که محل استقرار و نگهداری یکی از عظیم‌ترین یگان‌های موشک‌های هسته‌ای بالستیک آمریکا است.این حادثه از لحاظ ابعاد ، بی‌سابقه بوده است. تمامی افرادی که مرتکب این تخلف شده‌اند، از انجام تمامی عملیات‌های مرتبط با سلاح‌های هسته‌ای منع شدند .

«ژولی گیه» شکایت کرد

مهر: معشوقه رئیس‌جمهوری فرانسه به خاطر چاپ گزارش‌هایی درخصوص رابطه عاشقانه‌اش با فرانسوا اولاند از مجله فرانسوی «کلوزر»شکایت کرد .«ژولی گیه» ۴۱ ساله به دنبال دریافت خسارتی ۵۰ هزار یورویی و هزینه قانونی ۴۰۰۰ یورویی از این مجله به خاطر چاپ گزارشی است که وی ادعا می‌کند نقض قانون فرانسه در خصوص حریم شخصی افراد است.اگر وی در این پرونده پیروز شود، مجله «کلوزر» باید این حکم قانونی را در صفحه نخست مجله خود منتشر کند .

تظاهرات ضد دولتی در مادرید به خشونت گرایید

مهر: تظاهرات‌های ضددولتی در اسپانیا در اعتراض به کاهش هزینه‌های دولت که از چند روز پیش آغاز شدند به ۴۶ شهر این کشور گسترش یافته و معترضان در مادرید به زد و خورد با پلیس پرداختند.این تظاهرات ابتدا در شهر «بورگوس» آغاز شد. درتظاهرات مادرید،دست‌کم ۱۴ نفر دستگیر شدند.صدها نفر در میدانی در مرکز مادرید تجمع کردندو این تجمع به سرعت به شورش و سپس زد و خورد با پلیس منجر شد.مردم در یکی از خیابان‌های شهر به سمت پلیس مواد محترقه، بطری و اشیاء مختلف پرتاب کردندو پلیس هم با باتوم و انواع موانع خیابانی با معترضان برخورد کرد.

پارلمان «کاتالونیا» و تلاش برای استقلال از اسپانیا

فارس: قانونگذاران محلی «کاتالونیا»، بخش خودمختار درشمال شرقی اسپانیا، به تلاش برای برگزاری همه‌پرسی برای جدا شدن از اسپانیا رأی مثبت دادند؛ اقدامی که آنها را درگیر منازعه‌ای با دولت مرکزی مادرید می‌کند.پارلمان کاتالونیا در بارسلونا، با ۸۷ رأی مثبت، ۴۳ رأی منفی و ۳ رأی ممتنع، خواستار ارسال یک طومار به پارلمان ملی اسپانیا شد تا به این منطقه، اختیار فراخوان همه‌پرسی درباره آینده‌اش داده شود.منطقه کاتالونیا که زبان رسمی خود را دارد و صاحب یک پنجم اقتصاد ملی اسپانیا است، نخست وزیراین کشور را که پیشتر خواستار منع برگزاری رفراندوم شده بود ، در معرض چالش‌ ویژه‌ای قرار می‌دهد .

هشدار«اردوغان» درباره امپراتوری وحشت

ایسنا:نخست وزیر ترکیه، جنبش طرفداران گروه «فتح‌الله گولن» روحانی پرنفوذ ترکیه‌ای و از مخالفان دولت را امپراتوری وحشت خواند و از سفیران ترکیه خواست درباره نیات این گروه اطلاع‌رسانی کنند.اردوغان طرفداران این روحانی متنفذ را که از چند سال پیش در تبعیدی خودخواسته در پنسلیوانیای آمریکا زندگی می‌کند ، به خیانت آشکار متهم کرد و گفت آنها تلاش می‌کنند در لفافه تحقیقات درباره فساد اداری دولت ترکیه، در این کشور کودتا کنند.وی از سفیران ترکیه خواست که به همتایانشان در سر تا سر جهان درباره چهره واقعی این سازمان و اهداف و خواسته‌هایش افشاگری کنند.

چین موشک فوق سریع آزمایش کرد

فارس: وزارت دفاع چین تایید کرد یک نوع موشک فوق سریع توسط ارتش این کشور آزمایش شده است.در بیانیه وزارت دفاع چین به جزییات و زمان آزمایش موشکی اشاره ای نشده ،اما تاکید شده که چنین آزمایش هایی طبیعی و جزو حقوق این کشور است.این وزارتخانه با اشاره به انتقادهای اخیر آمریکا ازچنین آزمایشی آورده است: این آزمایش موشکی ،تهدیدی علیه دیگر کشورها نیست.چین می تواند ازاین نوع موشک فوق سریع ،برای حمل کلاهک هایی جهت نفوذ در سامانه های دفاعی آمریکا استفاده کند.

نسخه مناسب چاپ