امکان شناورسازی تعرفه‌های برق مشترکان با نصب کنتورهای هوشمند
یک مقام مسئول در وزارت نیرو با تشریح جزئیات طرح شناورسازی تعرفه‌های برق مشترکان پرمصرف، از کاهش ۴۵ درصدی هزینه برق این مشترکان در صورت اجرای این طرح خبر داد و گفت: با آغاز نصب کنتورهای هوشمند برق امکان اجرای این طرح جدید فراهم می‌شود.

هادی مدقق معاون مدیرعامل سازمان بهره وری انرژی در گفتگو با مهر تصریح کرد: تاکنون طرح‌های مهندسی و اجرای آزمایشی کنتورهای هوشمند برق در کشور با موفقیت به پایان رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه بار مالی اجرای کل طرح نصب کنتورهای هوشمند برق در کشور حدود ۳ میلیارد دلار برآورد می‌شود، بیان کرد: این تکنولوژی جدید برقی تاکنون در کشورهای اروپایی همچون استرالیا، سوئد، دانمارک و نروژ نصب و راه اندازی شده که منجر به مدیریت مصرف برق در این واحدها شده است.

معاون سازمان بهره وری انرژی با یادآوری اینکه تاکنون مناقصه برای نصب و راه اندازی یک میلیون کنتور هوشمند برق برای مشترکان پرمصرف برگزار شده است، گفت: با اجرای این مناقصه قرار است کنتورهای هوشمند در ۵ منطقه تهران، مشهد، اهواز، بوشهر و زنجان عملیاتی شود.وی با بیان اینکه در نسل جدید این کنتورهای برق امنیت سایبری افزایش یافته و امکان دست کاری، سرقت یا هک کردن کنتورهای برق وجود ندارد، افزود: یکی از مهمترین مشکلات پیش روی اجرای این پروژه کمبود منابع مالی بوده که پیش بینی می‌شود با توجه به تمهیدات دیده شده در بودجه سال ۹۳ این مشکلات حل و فصل شود.

مدقق یکی از مهمترین ویژگی‌های این نسل جدید کنتورهای هوشمند برق را مدیریت مصرف انرژی توسط مشترکان پرمصرف عنوان کرد و یادآور شد: در سال های اخیر با ورود کولرهای گازی و اسپیلت‌های پرمصرف، پیک مصرف برق در تابستان به جای بعد از ظهرها به کل ساعات روز گسترش یافته است.

نسخه مناسب چاپ