رئیس‌جمهوری در مجمع جهانی اقتصاد در سوئیس سخنرانی می‌کند
رئیس‌جمهوری ایران هفته آینده در نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس سخنرانی می‌کند.

به گزارش فارس به نقل از رویترز، رئیس‌جمهوری ایران پس از موفقیت در کاهش بخشی از تحریم‌های غرب، هفته آینده در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس شرکت خواهد کرد، اما هرگونه دستاورد بزرگ تجاری برای ایران به موفقیت طولانی‌مدت دیپلماسی هسته‌ای بستگی دارد.

یک مشاور غربی در امور تجاری که با بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهان همکاری می‌کند، گفت: من بسیار متعجب خواهم شد، اگر ایران به سرعت به صدر فهرست بازارهای جذاب برسد، اگرچه ایران برای برخی از شرکت‌های کالاهای تولیدی در کوتاه‌مدت یا میان‌مدت جذاب خواهد بود.وی اضافه کرد: حقیقت این است که ایران در حال ارسال سیگنال‌هایی در مسیر درست است و این اقدام مورد استقبال قرار گرفته است.

بازار ۷۶ میلیون نفری ایران که دارای بزرگ‌ترین ذخایر نفت و گاز جهان است، همانند آهن ربا، شرکت‌های خارجی را که به دنبال فرصت‌های دراز مدت هستند، جذب می‌کند.

در همین زمینه ایران اعلام کرده است که خواهان بازگشت ۷ شرکت انرژی، شل، توتال، انی، اُ ام وی و استات‌اویل از اروپا و شرکت‌های اکسون موبیل و کونوکوفیلیپس از آمریکا به این کشور است.

یک مشاور ایرانی در امور تجاری مقیم وین در این‌باره گفت: روسیه و چین برای انعقاد قراردادهای نفت در برابر کالا پیش از بازگشت شرکت‌های غربی به ایران با یکدیگر رقابت می‌کنند و ما درحال حاضر در حال دریافت درخواست‌هایی از بسیاری از مشتریان قدیمی و برخی مشتریان جدید خود هستیم.

یک مقام ارشد دولتی که نخواست نامش فاش شود، گفت: شرکت های آمریکایی از تولیدکنندگان خودرو گرفته تا شرکت های سازنده هواپیما بسیار مشتاق ورود به بازار ایران هستند. آنها در حال آماده کردن زمینه برای زمانی هستند که تحریم ها به طور کامل برداشته شود.

سخنگوی هتل همای تهران گفت، تعداد مهمانان اروپایی نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است. اما هنوز هتل ها و پروازها به مقصد تهران پر نشده اند.

به گفته مهرداد جلالی پور رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، هیات های تجاری از کشورهای ترکیه، گرجستان، ایرلند، تونس، قزاقستان، چین، ایتالیا، هند، اتریش و سوئد از اوایل ماه دسامبر تاکنون به ایران سفر کرده اند.

نسخه مناسب چاپ